RE Fiți cetățeni: poluați mai mult!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 30/08/04, 22:03

"Am trecut deja măsurile de capcane care promovează achiziționarea de vehicule mai puțin lacomi (știri din 23), iar acum suntem nevoiți să consumăm și să poluăm mai mult!"

Poate cineva să mă lumineze în acest sens? : rolleyes:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/08/04, 11:22

Bonjour!

„Am trecut deja măsurile care favorizează achiziționarea de vehicule mai puțin lacomi


În iunie, toți mass-media au anunțat cu voce tare că vehiculele cu consum de combustibil vor fi impozitate la cumpărare și că banii din această taxă vor fi redistribuiți sub formă de reducere celor care au ales să cumpere un vehicul care consumă puțină combustibilă. . Această măsură avea dublul avantaj de a descuraja (puțin) pe cei care aleg poluarea „inutilă” (cum ar fi 4-4 din oraș) și de a oferi un „impuls” celor care își pot permite plătește „doar” o mașină mică.
Dar în iulie, proiectul a fost închis deoarece a dus la un consum mai redus de combustibil și, prin urmare, la venituri mai mici ale statului.


acum suntem în continuare nevoiți să consumăm și să poluăm mai mult! "


Reducerea vitezei datorită campaniilor de prevenire a drumurilor, a prețului carburanților etc. a dus la scăderea consumului de combustibil cu 1%. Vești bune din punct de vedere al emisiilor poluante, dar dezastru pentru cofertarii de stat care se găsesc cu o scădere a veniturilor și o gaură de 1 miliard de euro care nu s-au întors.

Cum să completezi acest neajuns? Guvernul consideră că a găsit răspunsul: creșterea consumului de combustibil.
Cum să readucem consumul, care are o presă proastă, fără a deveni nepopular? Răspuns: asigurați-vă că oamenii nu îl observă și că fac ceva fals.

Și așa, forțându-i pe automobiliști să conducă cu lumini, ei sunt nevoiți să consume mai mult combustibil.
Ceea ce este pervers în această poveste este că:
1) Siguranța altor utilizatori este sacrificată pe altarul banilor și popularității electorale
2) Trecem un lac de sentimente bune (așa-numita securitate, etc.) pe motivații nu tocmai frumoase. (Și luăm oameni pentru idioți.)
3) În continuare, alegem petrolul în loc să încercăm să ieșim din această spirală pe care o denunțăm constant asupra econologiei.

Sper că nu am trecut prea mult, dar mi se pare important pentru că este reprezentativ pentru societatea noastră care merge pe cap.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/08/04, 11:31

Uops, văd că ești în Belgia, Philflam. Nu sunteți direct preocupați de aceste măsuri franco-franceze. Dar poate că există și aberații în Belgia?
0 x
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 11/09/04, 08:05

Mulțumesc foarte mult Christine văd mai clar acum. Dacă această viziune se potrivește bine cu realitatea, ea este pur ticăloasă și revoltătoare.

Trebuie să existe aberații de acest fel în Belgia, dar nu sunt conștient de aceasta, belgienii fiind (din câte știu eu) puțin somn în comparație cu francezii și mai puțin supuși revoltei populare ... Dar voi lua un exemplu care mi se pare critic: autostrăzile noastre sunt întotdeauna gratuite, oamenii care nu au mașini plătesc pentru întreținerea drumurilor bine bătute ... Pe scurt, cred că putem vorbi de o aberație ... dar nu auzim (din câte știu eu) niciun partid politic care vorbește despre un proiect pentru autostrăzile plătite. Fără îndoială de frica reacției virulente a sectorului transportului rutier.

încă
- acest lucru ar reduce semnificativ traficul și ar încuraja oamenii să-și limiteze călătoriile și să se deplaseze în carpool.
- asta ar încuraja oamenii să ia trenul, mă gândesc în special la navetiști
- acest lucru ar îmbunătăți transportul public prin alocarea unei părți din venituri
- cetățenii care nu au o mașină nu ar mai fi penalizați ...
- acest lucru ar face drumurile mai sigure datorită unei întrețineri mai bune ... drumuri mai sigure = (?) mai puține congestii
- și sper să reducă numărul de camioane pe drumuri, deci o siguranță și mai mare! În orice caz, ar face mai competitiv transportul de mărfuri pe calea ferată / apă, chiar dacă totul este de gândit!
- ar crea locuri de muncă: întreținerea drumurilor și stațiilor de taxare (chiar dacă, după părerea mea, este o amăgire să cred că acest tip de locuri de muncă îmbunătățește calitatea vieții: rolleyes :)






PS: Vreau să clarific că am o mașină ..... :D
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 13/09/04, 09:16

:P ;)
hi,
Autostrada cu taxă din Belgia este pur și simplu practic, în sensul că, având în vedere numărul de intrări și ieșiri, infrastructura ar fi enormă, iar costul acesteia ar face ca operațiunea să nu fie profitabilă. Singura modalitate ar fi să folosești un autocolant, ca în Elveția, dar apoi din nou, ar fi nevoie de infrastructură de frontieră pentru a vinde aceste autocolante! Cu toate acestea, acest lucru ar crea locuri de muncă ...
A + B)
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 323