Sarkozy îi insultă pe toți ecologiștii sectari

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Sarkozy îi insultă pe toți ecologiștii sectari




de Christophe » 05/06/09, 23:00

Fragment din acest subiect: https://www.econologie.com/forums/vente-d-un ... t7675.html

Ceea ce urmează mi se pare lamentabil mai ales că nimeni nu a reacționat mediatic după această declarație!

Extras din discursul lui Sarkozy în Urmat, Alsacia din 19 mai 2009: http://www.elysee.fr/documents/index.ph ... 32&lang=fr
PDF complet: https://www.econologie.info/share/partag ... y0kG5C.pdf

Este conștientizarea faptului că creșterea de mâine nu va semăna cu cea de ieri. Avem nevoie de creștere și locuri de muncă pentru tine și pentru copiii tăi. Dar nu putem sacrifica echilibrul planetei. Creșterea de mâine va fi durabilă sau nu va fi.

Și apărarea mediului este prea strategică, este prea importantă pentru pur și simplu aparțin unui mic grup sectar. Marile grupuri guvernamentale trebuie să fie convinse de necesitatea de a produce diferit. Trebuie să continuăm să producem în Franța dacă vrem să avem locuri de muncă pentru toată lumea. Dar vom produce într-un mod durabil și ceea ce anunț cu miniștrii, dragă Michel BARNIER, pe pădure, voi face pentru alte sectoare care sunt decisive pentru echilibrul planetei. Franța trebuie să dea exemplul.


Sarkozy tratează, corectează-mă dacă greșesc, toți ecologiștii „micului grup sectar” și, prin urmare, nu îi consideră „verzi” ca pe o mare formațiune guvernamentală ... Au fost deja câți miniștri verzi din guvern în trecut?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 06/06/09, 06:34

nu, nu citesc deloc același lucru ca și tine!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 06/06/09, 08:27

Ah? Ce citești atunci?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6933
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 06/06/09, 13:31

Așa cum spune totul și orice, puteți citi totul și orice acolo ...

Am văzut realizările voinței sale ecologice ...

Dar „un grup sectar” înseamnă „un grup sectar”, iar acesta nu este un compliment, este chiar o infracțiune.
----
Pe de altă parte, să vorbim despre UMP ca pe o sectă, acolo este posibil, pentru că este realitate.
La Strasbourg și astăzi în Calvados, districtele au fost înconjurate și golite de populația lor. Președintele tuturor francezilor și-a luat drumul (este bine pentru moralul său) printre câteva sute de susținători fierbinți ai UMP.
(Bătrânii au vrut să-l vadă pe Obama, jandarmii au răspuns că sunt doar oaspeți din ump).
Cu siguranță imagini la știrile televizate.
Scandalos! Cu o zi înainte de alegeri, unde este atât de părtinitor.
: Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 06/06/09, 13:48

nu-ți face griji Hasardine :D Toff și Gegyx au avut o ușoară sarkozită (inflamație spontană la contactul cu Nicolas) de mult timp ...
Imagine
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/06/09, 14:26

Remundo a scris:nu-ți face griji Hasardine :D Toff și Gegyx au avut o ușoară sarkozită (inflamație spontană la contactul cu Nicolas) de mult timp ...
Imagine
Da, uneori mă întreb dacă această infecție nu va fi benefică ... Între timp, nu avem încă „anticorpii necesari”. :?

Aceeași remarcă gegyx asupra naturii jignitoare a subiectului și foarte șocant în gura unui președinte ... În acest punct, sunt unul dintre cei care cred că costumul este prea mare pentru personaj ...
:se încrunta:

Cu toate acestea, în ceea ce privește ecologia, cred că acum subiectul a devenit Prea IMPORTANT ȘI îngrijorător pentru a-l lăsa pe seama unei petreceri.

Ecologia nu este o petrecere; este o componentă esențială a politicii. Aș merge chiar atât de departe încât să spun că un partid politic care nu este preocupat de ecologie nu este un partid politic, ci un lobby (la fel pentru social).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6933
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 06/06/09, 14:55

Remundo a scris:.. și Gegyx au avut o ușoară sarkozită (inflamație spontană la contactul cu Nicolas) de mult timp ...

Gândiți-vă din nou, aceasta nu este o alergie!
Este mult mai profund și de zi cu zi.
Cei care nu sunt afectați de această boală trebuie, pe de altă parte, să aibă o inflamație oculară sau neuronală care estompează realitatea faptelor observate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 06/06/09, 18:32

OK, simpatizez ... trebuie să suferiți grav din cauza prezenței media a lui Nicolas și, desigur, a exceselor sale.

Dar oriunde privesc spectrul politic, văd foarte puțini lideri care se remarcă, fie prin inteligență superioară, fie prin acțiuni relevante.

Acestea fiind spuse, pasajul citat de Christophe ar fi putut fi scris aici de cei mai mulți dintre noi gândindu-ne la Greenpeace, la anti-Nuke, la micile grupuri ecologice care cheltuiesc o cantitate nebună de energie împușcându-se reciproc ... : Idee:

În ceea ce privește politica industrială și energetică, Sarko nu este în joc ... Face discursuri mari, presară câteva milioane pe ici pe colo ... lansează EPR cu miliarde de euro și creează pompele Tatolului pentru că statul ia 80 cts / L.

Pe scurt, este o politică a „băieților mari” și a „lobby-urilor” care poluează dramatic. Nimic nou. :?
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 06/06/09, 20:23

Dar da, Remundo are dreptate, atitudine zen, este politică!

Dacă politicienii ar spune un lucru inteligent pe săptămână, s-ar fi știut de mult!

Veți lua înapoi câteva semințe de cânepă decojite! Nu !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 06/06/09, 20:29

Yann Arthur Bertrand a spus același aseară din memorie. În mod ciudat, arăta mai bine în gura lui.

Mai rău avem clasicul „Războiul este un lucru prea grav pentru a fi încredințat militarilor”, citat din Tiger dacă nu mă înșel.

La fel, afacerile de stat sunt prea grave pentru a fi încredințate politicienilor.

Și viitorul meu / al nostru prea serios / important pentru a fi încredințat tâmpitilor ipocriți care fac Grenelles în toi prin subvenționarea industriilor retrograde, astfel încât să facă inovații minore și mai ales nu revoluție. Cum naiba am ajuns la asta?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243