Semi-umor: accidente de aviație în .pdf

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Semi-umor: accidente de aviație în .pdf




de Christophe » 09/01/07, 15:01

André ar trebui să „aprecieze” acest mic .pdf.

Îmi plac în mod deosebit cele 2 avioane „tăiate în felii” de elicele unui tip care este probabil grăbit sau distras în spatele lor ...

https://www.econologie.info/share/partag ... tiques.pdf

ps: pot fi câteva montaje printre aceste fotografii ... dar am tras cele mai flagrante ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 09/01/07, 16:32

bonjour,
Există unul pe care recunosc cessna 180 de schi, care s-a descompus pe o gaură în gheață,
când are bălți pe gheață este mai bine să schimbi lacul
Fără iarnă, așa cum avem acest lucru se va întâmpla anul acesta, gheața este a mea mai jos, un strat de zăpadă pe ea și pare foarte frumos ..
Pentru cel care a tăiat-o elicea s-a întâmplat cu două avioane în zbor aproape de Montreal, un cessna 172 pentru a tăia întregul din spatele unui fuselaj al unui Piper Sherokée 140, pilotul 172 s-a întors în siguranță, cei ai Piper n-a avut nicio șansă.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Obamot » 13/11/22, 06:49

Aviația americană nu mai este ceea ce a fost...! (RIP)



Zincul care sosește în spate poate avea comenzile blocate sau o leșin al pilotului?
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Janic » 13/11/22, 07:59

lovit, scufundat sau mai degrabă doborât. Nimic nu-i amuza! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Obamot » 13/11/22, 13:14

Aici din diferite unghiuri, avionul mai mic ajungând din urmă pe cel mare, se pare că se întorcea spre stânga, o altă ipoteză ar fi că partea inferioară a fuzelajului l-ar fi împiedicat aparent pe pilot să vadă că se îndrepta direct spre celălalt avion ( sau in orice caz prea tarziu ca sa o evite)... asa am inteles-o.

Dernière édition alin Obamot 13 / 11 / 22, 13: 16, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Christophe » 13/11/22, 13:15

Tocmai am postat (un alt videoclip) despre asta aici: bistro / info-aerial-machines-flight-paysages-exploits-crashes-t11153.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Macro » 14/11/22, 11:59

Acești nebuni minunați zburători și mașinile lor amuzante...

A fost in timpul unui "Airshow".... Scopul atins au facut spectacol si in acelasi timp au trebuit sa incalzeasca aerul...

Eu zic: Cu două mai puțin pentru a arde kerosen pentru quedalle... Impactul asupra RC va fi doar limitat... Dar dacă îi poate descuraja pe alții...

Tot weekend-ul i-am auzit pe pilotii amatori venind si fac cercuri in aer deasupra satului meu.in orice caz e iritant toarcetul continuu al acestor cateva frici mari care ard avgaz de simpla placere....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Christophe » 14/11/22, 17:31

Macro nu este kerosen în aceste motoare, este benzină cu plumb și 70 octan! : Mrgreen:

Și din nou 70 Sunt drăguț... ăsta e domeniul tău, trebuie să știi cât era octanul de combustibil în anii 30 când am dezvoltat aceste avioane...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Macro » 14/11/22, 18:11

Christophe a scris:Macro nu este kerosen în aceste motoare, este benzină cu plumb și 70 octan! : Mrgreen:

Și din nou 70 Sunt drăguț... ăsta e domeniul tău, trebuie să știi cât era octanul de combustibil în anii 30 când am dezvoltat aceste avioane...


Faceți o cercetare despre Eugène Houdry și cracarea catalitică... el a rafinat la începutul anilor 40 benzine avia cu mai mult de 130 octan...

Americanii din timpul celui de-al doilea război mondial s-au întors cu indicele 2... Mulțumită lui Eugene (un inginer francez) în timp ce francezii s-au întors au avut pișul de cămilă pe care ne-o citezi.

În plus, Pierre Clerget a dezvoltat motoare diesel de aviație care funcționau pe kero și diesel, inclusiv o stea cu 9 cilindri de 300 CP în anii 30...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Semi-umor: accidente aeronautice în .pdf




de Christophe » 14/11/22, 18:15

Vreau să te cred, dar în timpul celui de-al 2-lea GM, toate benzinele nu aveau 100 octani, nu! Deci trebuie să fi detonat foarte mult uneori în B17 și alte motoare americane... pe lângă detonațiile de la sol! Pe de altă parte, bioetanolul are în jur de 130 octan... așa că s-ar putea să fi fost amestecați...

altfel Clerget nu a fost cel care a injectat apă în dieselurile sale ?

Cu excepția cazului în care injecția cu apă a făcut posibilă utilizarea benzinelor cu o calitate octanică mai mică? Eu zic ca nu zic nimic... trolii de la hol ziceau ca nu mergea apa in motoare! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:

In regula, atunci !!!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 246