Buzz pentru econologie? Să căutăm idei ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Buzz pentru econologie? Să căutăm idei ...




de Christophe » 15/01/16, 18:30

Așadar, aici pentru a trece prin web, 2015 trebuie să creeze buzz, viral ..

Am dezvoltat foarte puțin aceste tehnici de ani de zile forum exista.

Deci, aici inaugurez acest subiect pentru a încerca să găsesc subiecte și dezbateri care ar putea interesa cel mai mare număr și buzz de pe planetă.

Nu putem spune asta forum lipsa de idei și minți strălucitoare ... așa că ar trebui să reușim să facem niște zumzete din când în când nu?

Aud bâzâit util, nu banal, precum cele de pe această pagină: http://www.webmarketing-com.com/2013/02 ... et-youtube

Acest articol este mai interesant deja: http://onechroniqueshow.com/faire-un-buzz/

De multe ori acest lucru trece prin videoclipuri ...

Apoi, când văd numărul de vizualizări foarte mic al acestui excelent videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=Z6pUpCCPy6A

Mă întreb dacă nu ar trebui să schimbăm radical metoda de a democratiza puțin mai mult conceptul de econologie ...

Aici este lansată dezbaterea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 18/01/16, 08:24

trebuie să-ți crezi creierul, dar nu în sensul literal, mai degrabă în al doilea d °

la pagina 1: aveți nevoie de un tutorial excelent (tutorial)

și o metodă DIY (fă-o singur)
un nivel de dificultate

videoclipuri :oui, dar mai ales fotografii

Cateva exemple:
prepararea berii sau vinului ..., încă ..., schele ..., extracție cu CO2 sau metan supercritic ...

pe forums hacker, stil xbox360 a fost așa din 2005 .... (amintiri : Mrgreen: ) la fel cu Nintendo ...

relevanță (cuvinte cheie Google + rezultat)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/01/16, 09:30

În noile mele proiecte, am început să folosesc o pagină de Facebook pentru a încuraja utilizatorii de internet să-mi folosească site-ul www.caroloo.be

Pagina FB: https://www.facebook.com/Caroloobe-1682 ... 4/?fref=ts

este o muncă pe termen lung, dar permite utilizatorilor de internet să răspândească buzz-ul. (în acest caz evenimente culturale locale)

Eu, tocmai am început și este la nivel local.

Nepotul meu are o pagină web pentru motociclete pentru el: a durat 4 ani, dar are peste un milion de oameni care îl urmăresc și exportă tricouri, autocolante și ecusoane în toată lumea: https://www.facebook.com/Fba-6-2-1-1283 ... 8/?fref=ts .

Dar este o slujbă cu normă întreagă

FB necesită măsuri de precauție pentru utilizare: interzicerea oamenilor să scrie pe perete, să nu difuzeze nimic etc., dar este eficient.

pentru seara de povestiri de joi trecut, am mai mult decât dublat numărul de spectatori comparativ cu anul trecut.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 18/01/16, 09:33

bonjour,
A diseca buzz-ul pe temele ecologice și energetice pentru a scoate în evidență motivațiile reale este un sport care poate fi specialitatea forum ;)
Buzz cu anti-buzz ce : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15997
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5191

Re: Ceva buzz pentru econology? Să căutăm idei ...




de Remundo » 18/01/16, 10:36

Christophe a scris:Apoi, când văd numărul de vizualizări foarte mic al acestui excelent videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=Z6pUpCCPy6A

Mă întreb dacă nu ar trebui să schimbăm radical metoda de a democratiza puțin mai mult conceptul de econologie ...

Aici este lansată dezbaterea

nu e rău acest videoclip,

pe de altă parte, tema este „generalistă”, atât profundă, cât și complicată (poluare, supraconsum ...) chiar dacă este foarte nobilă și corectă.

Acesta nu este un eveniment unic și atipic, în general impregnat de o prostie primară (violență, sex, cădere, cântec prostesc, chat original ...), pe care toți idiotii de pe net se aruncă ca o haită și o împărtășesc. pe rețelele de socializare cu mare lovitură de „prea mult din minge”.

Nu este ușor să faceți buzz fără a lăsa un rahat mare, iar credibilitatea ulterioară depinde de aceasta.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 18/01/16, 12:35

Frumoasă întrebare de bază, pe care o atingi acolo!

Buzz-ul este „idiotul” în esență, într-o lume în care, în 144 de semne, putem face doar zgomot ... Să nu dezvoltăm o idee ...

Sau, altfel spus: este vreun efort de a face „buzz inteligent” încă născut ????

Nu am raspunsul...

Dar mai am o îndoială! Majoritatea celor care bâzâie în special nu vor să gândească, mi se pare ...

Și, dacă nu vrem să încurajăm gândirea, ce rost are doar „lătratul” ??? Chiar dacă înțeleg interesul de a menține acest site în viață și nu am nimic împotriva acestuia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/01/16, 00:02

Did67 a scris:Sau, altfel spus: este vreun efort de a face „buzz inteligent” încă născut ????

Nu am raspunsul...

Dar mai am o îndoială! Majoritatea celor care bâzâie în special nu vor să gândească, mi se pare ...


Deci aveți răspunsul ... pe care îl împărtășesc ...

Did67 a scris:Și, dacă nu vrem să încurajăm gândirea, ce rost are doar „lătratul” ??? Chiar dacă înțeleg interesul de a menține acest site în viață și nu am nimic împotriva acestuia.


Supraviețuirea ar fi mai corectă ... și nu ar sfârși prin a pierde toată inteligența și toate ideile care au fost dezvoltate aici în toți acești ani ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 19/01/16, 06:56

Buzz-ul poate să nu fie, dar faceți-vă cunoscut mai mult prin lansarea, de exemplu, a finanțării pentru o idee despre forum de exemplu.
Mă gândesc la ideea lui Didier 67 (evident cu acordul său)
Conceptul său este simplu, dar super ecologic, bine gândit, cu ajutorul nostru putem facilita distribuția acestuia.
El a dezvoltat un instrument foarte simplu.
Am putea contribui la lansarea unei fabricări de 100 de instrumente pe care el le-ar vinde direct și prin intermediul blogului său.

Poate fi un prim pas, apoi alegem o altă idee în acest sens forum aici sunt o multime.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/01/16, 10:51

Destul de phil53, deja mă gândisem să organizez așa ceva ...

Tocmai toate ideile bune pe care le-am dezvoltat împreună nu aș vrea să văd dispărând pentru totdeauna ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/01/16, 11:16

Mi-a fost dor de un episod. Ce este acest instrument Did 67?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 342