Tipografii

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Tipografii




de Christophe » 06/05/03, 17:37

Iată câteva persoane care se plâng de (prea) multe greșeli de ortografie de pe site. Din păcate, nu am timp să recitesc de mai multe ori toate textele publicate pe site, așa că dacă m-ați putea ajuta să scap de cele mai mari greșeli precizându-le aici, v-aș fi recunoscător.

merci
Dernière édition alin Christophe 06 / 10 / 10, 13: 05, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 07/10/03, 22:21

wooba a scris:bonjour

Uh ...

Angé, este orașul Angers?
A împăca înseamnă a împăca
iar „Hors, ...” este pentru „Sau, ...”

Toate trei pe prima pagină, inclusiv două la început.

Noroc, este fascinant.

Non ange este bine „ange” un orășel lângă Tour!

Multumesc pentru cele 2 greseli ramase, voi mai corecta 2 :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 08/07/12, 17:04

Nu a existat un alt subiect despre îmbunătățirea ortografiei fo-fo...?

Nu am găsit! Asa ca postez aici. Ar trebui să spunem:

«Nivelul consumului de alcool"sau"Nivelul de alcool"?

Termenul „consumul de alcoolEste un pleonasm, așa cum susține Wikipedia?

Iată ce spune OMS:

OMS a scris:Conducerea în stare de ebrietate
Conducerea în stare de ebrietate crește atât riscul de accident, cât și riscul de deces sau rănire gravă.

* Riscul de a fi implicat într-un accident crește semnificativ atunci când alcoolemia este peste 0,04 g/dl.
* Legile care interzic conducerea cu o alcoolemie de 0,05 g/dl, sau chiar mai mică, ajută la reducerea numărului de accidente legate de consumul de alcool.
* Testarea aleatorie a alcoolemiei pe drum, care poate reduce numărul de accidente legate de alcool cu ​​aproximativ 20%, s-a dovedit a fi foarte rentabilă.
http://www.who.int/mediacentre/factshee ... index.html


Deci, spuneți „nivelul alcooluluiEste încă corect?
Ar fi corect dacă am specifica „Gradul de alcool în sânge”, (conform unor surse) dar rămâne imprecis.
(Alcoolul măsurat în "grade"și nu în"rată", Bine...?)

Etimologic
Alcoolemia vine de la cuvântul „ alcool „Și sufixul” -emie ", Din greacă" -aimia "Of" Haima ", Care înseamnă „sânge”.

Pentru anglo-saxoni idem
Nivelul alcoolemiei => BAC => "Conținutul de alcool din sânge»
La fel printre nemți.

Nivelul alcoolemiei desemnează deci gradul de alcool dintr-un anumit volum de sânge. Se exprimă în gr. de alcool pe litru de sânge. Acesta variază în funcție de cantitatea de alcool ingerată, timpul de ingerare, înălțimea, greutatea, corpul și metabolismul consumatorului. Tot ceea ce este expresia "nivelul alcoolului»(O formulă falsă așa cum am văzut) nu specifică!

Mai precis:
Nivelul alcoolemiei se calculează după următoarea formulă: (cantitate de alcool pur/greutate în kg)
(A ființă = 0,7 pentru bărbați SAU 0,6 pentru femei).
Astfel putem înțelege de ce "nivelul alcoolului„, nu înseamnă nimic medial și nu înseamnă implicit că cineva este beat.

Așa că găsesc că „nivelul de alcool în sânge” este corect, pentru că dacă am fi vrut să spunem „Nivelul de alcool”, acest lucru ar fi fals din punct de vedere etimologic și medical, cât conform terminologiei adoptate de Organizația Mondială a Sănătății, sau în ceea ce privește traducerea în limba engleză.

Sau ar fi mai bine să specificați „gradul de alcool din sânge" si nu "rată„(Mențiunea„ în sânge ”fiind imperativă ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 08/07/12, 19:17

pai nu, nu sunt de acord.
După cum ați spus, alcoolemia înseamnă cantitatea de alcool din sânge, deci este neapărat o valoare pe litru. Prin urmare, adăugarea ratelor în față este un pleonasm.
Nivelul de alcool este corect, nivelul de alcool din sânge este egal cu nivelul de alcool.

De fapt, important este să nu ne dezamăgim viticultorii!
Apropo, unde suntem în evidență?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/07/12, 19:19

Concentrația de alcool în sânge, de fapt = „cantitatea” de alcool din sânge exprimată în g/l (deoarece uremia este cantitatea de uree din sânge în g sau mg per litru, sau zahăr din sânge, glucoză din sânge în g/l )...

Din câte știu eu, o „rată” nu este așa de definită. Este o relație între un lucru și altul. Prin urmare, este oportun să se precizeze „rata din aceasta exprimată în aceea”. Umiditatea aerului în g/m3 este o rată...

Deci glicemia = „nivelul de alcool din sânge exprimat în g/l”

Și deci da, „nivelul de alcool în sânge” este impropriu și este un pleonasm. La fel ca „ploia” frecvent folosit greșit (în loc de „ploi de 700 mm/an”).

„Gradul”, pentru sânge, nu ar fi relevant. Gradul alcoolic este raportul dintre volumul de alcool etilic pur (la 20° cred, pentru că este o chestiune de densitate) și volumul „amestecului” (băutură) X 100. Sau dacă doriți, numărul de cm3 de alcool etilic pur în 100 cm3 de amestec (băutură în general).

De aici precizia „XX° vol” pe sticlele de vin etc. Pentru că aceasta poate fi definită și prin greutate!

Este o „unitate obișnuită” ...

În jur de 0,3 grade de alcool în sânge, am fi morți...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/07/12, 19:21

Scuzele mele, Philippe. Ne-am intalnit. Dar suntem de acord, așa că e în regulă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 08/07/12, 20:18

Did67 a scris:Deci glicemia = „alcoolemie exprimată în g/l”.

Arf... amesteci totul! Zahărul din sânge este zahăr (nu alcool)...

Și exemplul tău nici măcar nu funcționează, pentru că spunem bine "Index glicemic" mai precis! CQFD.

Did67 a scris:Concentrația de alcool în sânge, de fapt = „cantitatea” de alcool din sânge exprimată în g/l

Da, dar nu; după calcul și aplicarea unui raport care diferă de la un sex la altul, Iține minte asta de aici plasarea „ratei”, în fața ...

Did67 a scris:Din câte știu eu, o „rată” nu este așa de definită. Este o relație între un lucru și altul. Prin urmare, este oportun să se precizeze „rata din aceasta exprimată în aceea”. Umiditatea aerului în g/m3 este o rată...

Într-un anumit sens nu spun altceva, acolo te contrazici serios...
Și dimpotrivă, este foarte definit, deoarece este în lege:


RS 741.01 Legea federală privind circulația rutieră

Titlul 5 Dispoziții penale
<Art. 90 Încălcarea regulilor de circulație
> art. 91a Opoziția sau sustragerea măsurilor care vizează determinarea incapacității de a conduce
Artă. 911

Șoferii care nu pot conduce

1 Orice persoană care conduce un autovehicul în stare de ebrietate se pedepsește cu amendă. Pedeapsa va fi o pedeapsă privativă de libertate de până la trei ani sau o pedeapsă bănească atunci când consumul de alcool este calificat (art. 55, alin. 6).

2 Orice persoană care conduce un autovehicul în imposibilitatea de a conduce din alte motive se pedepsește cu o pedeapsă privativă de libertate de până la trei ani sau o pedeapsă bănească.2

3 Orice persoană care conduce un vehicul fără motor în timp ce nu poate conduce se pedepsește cu amendă.

1 Conținut nou conform cap. I din LF din 14 decembrie 2001, în vigoare de la 1 ian. 2005 (RO 2002 2767, 2004 2849; FF 1999 4106).
2 Corectat de Comisia Editorială a Ass. hrănit. (art. 58, al. 1, LParl; RS HYPERLINK „http://www.bk.admin.ch/ch/f/rs/c171_10.html” ).
Stare la 1 mai 2012

http://www.admin.ch/ch/f/rs/741_01/a91.html


Did67 a scris:Și deci da, „nivelul de alcool în sânge” este impropriu și este un pleonasm. La fel ca „ploia” frecvent folosit greșit (în loc de „ploi de 700 mm/an”).

Acest exemplu nu are nimic de-a face cu cazul care avem în față. Nu există nicio legătură etimologică acolo... Iese de sub control.

Did67 a scris:„Gradul” pentru sânge nu ar fi relevant.

Nu am spus „grad»Pentru sânge, dar pentru alcool! Recitește : Arrowu:

Și cuvântul „grad” este un exemplu folosit de mine, dimpotrivă, care este suficient în sine pentru a face clar că „nivelul de alcool” nu înseamnă nimic. Citeste inca o data : Arrowu: Re-QED.

Restul nu are absolut nimic de-a face cu asta.

De ce am scris asta? Din cauza întrebării care apare din această postare:

Indy49 a scris:Îmi pare rău, nu am avut același nivel de alcool ca tine. https://www.econologie.com/forums/post237034.html#237034

Evident, având în vedere cele de mai sus, acest lucru este fals.

Philippe Schutt a scris:pai nu, nu sunt de acord.
După cum ai spus, înseamnă alcool în sânge quantite alcool în sânge,

Oh, nu, nu am spus asta niciodată!

Putem observa doar etimologic că IN «alcool în sânge» e clar ca este intr-adevar alcool in sange! Ceea ce nu este cazul pentru „nivelul de alcool” dacă nu este specificat.

Noțiunea de cantitate intră în joc doar prin plasarea „rată” în față.
În caz contrar, „conținutul de alcool în sânge” înseamnă doar o presupunere a consumului de alcool fără precizie cantitativă => deoarece încă mai trebuie calculată => si asta dupa un indice si un grad de alcool care variaza intre cantitatea ingerata, sex si greutate....

Philippe Schutt a scris:deci este neapărat o valoare pe litru.

Nu, nu pe litru:
Formula de calcul al alcoolemiei = (cantitate de alcool pur/greutate în kg) x A (A fiind egal cu 0,6 pentru o femeie și 0,7 pentru un bărbat).

Philippe Schutt a scris:Prin urmare, adăugarea ratelor în față este un pleonasm.
Nivelul de alcool este corect, nivelul de alcool din sânge este egal cu nivelul de alcool.

Nu avem același raționament, poate de aceea : Mrgreen: : Cheesy:

Mebon, asta e doar umila mea părere. : Lol:

Philippe Schutt a scris:De fapt, important este să nu ne dezamăgim viticultorii!
Apropo, unde suntem în evidență?

Până la urmă, dacă ești prost, definiția nu mai contează : Cheesy:
Dernière édition alin Obamot 08 / 07 / 12, 20: 43, editate 2 ori.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 08/07/12, 20:26

Ei bine, ar trebui să fim de acord: este greșelile de scriere sau ortografia?
Discuția despre alcoolemie nu se referă la unul sau altul dintre aceste subiecte, ci la un aspect semantic...

Greșelile nu sunt atât de grave, atâta timp cât rămân de înțeles... Dacă ar fi să le aliniem pe toate aici, această postare ar deveni rapid cea mai extinsă dintre forum... :D
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 08/07/12, 20:37

ei bine, tastarea sau ortografie, in masura in care calculatorul le subliniaza cu rosu, asta ar trebui sa fie destul de rar... Daca nu consideram ca avand in vedere „mai putin decat nimic” care citesc, este inutil, degradant sau zadarnic recitit inainte de a posta. ..
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256