Un cappuccino!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Un cappuccino!




de Flytox » 09/12/07, 16:15

Bonjour à tous

În această după-amiază la plaja care se învecinează cu gura Adour din Bayonne (Anglet). În ciuda vântului care a decorat boii, pachete de mușchi pot fi văzute alergând de-a lungul plajei. :şoc:

Mai mulți nemernici de la tancuri care s-au degazat pe mare. : Evil: : Evil: Videoclipul nu îl redă foarte bine, dar marea este dezgustătoare de zeci de metri în valuri. Este mai mult „alb / bej” de murdărie (cappuccino din petrol) decât din cauza furtunii.

https://www.econologie.com/fichiers/partager/dscn3830.avi

Clusterele „albe” care rămân pe vârful plajei la sfârșitul videoclipului, nu este un val, este cappuccino din petrol ... # "~ é @ ° ^ &} µ ù% .. (cenzurat) din petrolier.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 09/12/07, 17:44

Văd că a fost plimbarea digestivă după o masă bună ...

A fost cu adevărat petrol?
Deoarece spuma de cafea albicioasă se numește spumă de mare.

Când marea se mișcă mult, creează spumă.
Acum, dacă miroase sau este irizat, asta este altceva ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/12/07, 18:38

Bună ziua Gegyx

Locuind în apropiere, văd adesea marea ... și acolo era foarte murdară de ulei sau alte lucruri ... oricum zbura atât de mult vânt, spumă, ploaie și nisip încât m-am dus să mă adăpostesc ....

În ceea ce privește mirosul și irizarea, în urmă cu câțiva ani, o barcă a vărsat o cantitate mare de combustibil pe plaja Anglet (în apropiere), Buldozerele au venit să transforme nisipul contaminat, dar nu există nici un miros special și nici o iritare apă. Într-o maree, marea cu „aproape totul” s-a dizolvat. Plaja a fost interzisă pentru că nu știu câte săptămâni. :x

Plaja unde a fost realizat acest videoclip este de obicei interzisă pentru înot. Primind efluenți de la Adour (chiar în spatele digului), acesta nu îndeplinește condițiile sanitare pentru turiști.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/12/09, 13:22

http://www.biarritz.fr/Website/site/fra ... ebcam4.htm







Biarritz renumită stațiune de pe litoral, deoarece nu este prezentată niciodată într-o zi furtunoasă (8 noiembrie 2009).











- Nu, acesta nu este un exercițiu de stingere a spumei de către pompierii din Biarritz.




- Nu, nu cafeneaua locală a vărsat puțin capucino.




Notă, aici visezi să înoți vara ....... Cu o calitate bună a apei ireproșabil



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

:şoc: :şoc: :şoc: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

poluarea marină




de oli 80 » 20/12/09, 13:51

salut, oh, se pare că și-au dezactivat rezervoarele folosind un detergent având în vedere cantitatea de spumă sau o navă a aruncat substanțe chimice

este ceva care ar trebui să fie pe prima pagină a tuturor ziarelor : Evil:

Ei bine, nu trăiesc lângă mare, dar totuși îmi imaginez că trebuie să aibă consecințe asupra sănătății oamenilor de acolo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: poluarea marină




de Flytox » 20/12/09, 14:08

Buna oli 80
oli 80 a scris:salut, oh, se pare că și-au dezactivat rezervoarele folosind un detergent având în vedere cantitatea de spumă sau o navă a aruncat substanțe chimice

Există bărcile care degazează, dar și râurile din colțul Adour, Nive, Bidassoa etc ... care își varsă murdăria în tăcere ...

este ceva care ar trebui să fie pe prima pagină a tuturor ziarelor : Evil:

Mai ales nu, asta ar prăbuși turismul! Trebuie să rămâi la imaginea camerei web! Biarritz este o carte poștală! Nu dar ! :strigăt: :se încrunta: :| :x :şoc: : Evil:

Ei bine, nu trăiesc lângă mare, dar totuși îmi imaginez că trebuie să aibă consecințe asupra sănătății oamenilor de acolo


Consecința asupra sănătății cu siguranță, dar și asupra moralului ..... !!! Ce vom lăsa copiilor și nepoților noștri ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Poluare




de oli 80 » 20/12/09, 14:33

De fapt, faptul de a pune acest lucru în ziare, nu pentru a sparge turismul, am spus asta, pentru ca oamenii să fie conștienți de daune, nu cred că este așa tot anul, păcat pentru scăldători

un exemplu lângă casa mea nimic de-a face cu marea

Locuiesc în Mosselle este o regiune minieră, la un moment dat al anului avem întotdeauna un fel de nisip care se depune peste tot

am crezut întotdeauna în nisipul sahara, nu râdeți, vântul poate transporta nisipul peste tot, ei bine, este sulf care provine dintr-o coajă, respins de coșurile fabricii
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/12/09, 15:11

Este beau!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/12/09, 17:28

Nu-mi găsesc sursa. Dar mi se pare că este un fenomen perfect natural, legat de apa de mare (și compoziția sa, clorură de sodiu), bătută de vânturi și roci, cred că îmi amintesc că algele joacă un rol de emulgator ...

Amintire vagă a unui spectacol în care era vorba de emulsii, nichel etc ... Îmi pare rău să nu-mi amintesc mai bine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 20/12/09, 17:55

Spumă de mare la Diben


Debarcader acoperit cu spumă la Ploemeur



Imagini frumoase în Sf. Guénolé

"NU, NU ESTE P0LUȚIE, ESTE SEASUME, UN AMESTEC DE APĂ ȘI SARE"

Pentru culoarea cafelei?
Biarritz este mai la sud decât Bretania ...
: Lol:
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249