Un mare sondaj pentru econologie?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Un mare sondaj pentru econologie?




de Christophe » 10/09/11, 11:59

Ideea prezentată acum câteva zile într-un subiect: să facem un sondaj pentru a ne înțelege mai bine obiceiurile și „modul de gândire”.

Ați fi interesat de organizarea unui sondaj „mare” care ar face posibilă cunoașterea mai bună a vizitatorilor și a membrilor acestuia? forum.

Dacă da, care ar fi temele pe care ați dori să le vedeți abordate? Energie, apă, consum, călătorii, părerile dvs. despre forum... dar și alte activități (activiști?), ocuparea forței de muncă, timp liber, vacanțe și alte obiceiuri ...

Ne putem imagina un sondaj hibrid: atât pentru membri, cât și pentru vizitatori, cu întrebări specifice pentru una sau alta categorie.

Principalele rezultate (în afară de cele referitoare la confidențialitate, discutarea despre ceea ce este privat și ce nu) ar fi făcute publice.

Dacă îți place ideea, să începem ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/09/11, 12:24

de ce nu ? 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/09/11, 12:49

+1 :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 10/09/11, 20:01

Bună Christohe, m-aș înșela dacă aș spune nu.
HS bateria a revenit, trebuie să fi fost o masă temporară.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Un mare sondaj pentru econologie?




de Flytox » 10/09/11, 20:07

O idee bună, multe lecții de găsit 8)

Christophe a scris:Principalele rezultate (în afară de cele referitoare la confidențialitate, discutarea despre ceea ce este privat și ce nu) ar fi făcute publice.


AMHA, pentru a evita încălcările vieții private, trebuie să creăm o „cartă” legală, clară și eficientă care să atingă într-adevăr acest obiectiv. Când este gata, putem începe.

Îmi amintește de o companie pe care o cunosc bine. Managementul își propune să creadă că are grijă de stresul angajaților săi. Și presto, crearea unui sondaj amplu gestionat de o mare universitate belgiană „independentă”. Un plic este livrat manual fiecărui angajat. Se presupune că este absolut anonim ..... dar întrebările despre sex, locul de muncă, vârsta, vechimea și serviciile sunt puse .... de fapt în a 8-a sau a 9-a întrebare anonim, 95% dintre angajați sunt deja identificabili.

[Mod HS activat]
Întrebările care nu au nimic de-a face cu stresul sunt amestecate cu altele cu interes discutabil, întrebările reale pe care chiar le provoacă stres nu sunt nici măcar abordate. Cum ar fi, ierarhia dvs. vă cere să înșelați într-un fel sau altul în raport cu reglementările? Pe scurt, dați obiectivul chestionarului, da, dar verificați prin chestionar că subiectul anunțat este de fapt tratat.
[Mod HS oprit]
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/09/11, 10:09

Flytox Îți înțeleg îngrijorările, dar trebuie să oprești paranoicul cu intimitate: 99% dintre oameni au numele, adresa și chiar telefonul fix (da) și chiar telefonul mobil de câțiva ani în directorul public care poate fi consultat de toți (în special companiile de marketing) ... și apoi oamenii se plâng de să fie contactat continuu prin telefon sau SMS?

Deci „marii băieți răi” sunt ei, nu noi ... acest sondaj nu va avea intenția de a profila individual! Mai bine să cunoașteți „fauna” care se hrănește în jur forums !

În plus, putem scrie împreună întrebările pe care doriți să le abordați ... de aceea am creat acest subiect: să discutăm ...

De asemenea, unele întrebări ar putea fi omise și nimeni nu forțează pe nimeni să participe la acest sondaj ...
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63




de ambarasa » 12/09/11, 12:10

Toate,

Christophe, răspunzând la un sondaj, mă îndrumă în general, în afară de o întrebare de actualitate, și sunt multe .....

Sugestie (personală)

1) Pentru a citi forum a fi conectat este minimul și din ce în ce mai obligatoriu.
2) Când deschideți un cont de membru, răspundeți la un minim de întrebări
Deja acolo ați avea o viziune globală, pentru început.
Acum, cu istoria forum, știm cam cine crede ce! :)
Nimic nu împiedică actualizarea tuturor astea ...

Eu incep :

În opinia dumneavoastră, este un partid ecologic capabil să conducă o țară?
putem fi ecologiști în dreapta ca în stânga cu aceleași valori?
Este ecologia o valoare politică fundamentală?

Aveți o condamnare definitivă la 11 septembrie, după ce ați citit argumentele, cu privire la aceasta forum?

Ar trebui Christophe să-și învârtă Dem-ul?

etc ....

A ++
Dernière édition alin ambarasa 12 / 09 / 11, 12: 19, editate 1 ori.
0 x
Lumea este perfectă!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/09/11, 12:17

Pentru blocarea forums pentru membrii singuri, nu știu dacă este o idee bună. Cer deja o înregistrare obligatorie pentru accesul la fișiere.

Un forum trebuie să rămână deschis tuturor pentru părerea mea ...

Putem face un sondaj bine făcut care vă face să doriți să răspundeți (= nu plictisitor cu răspunsuri cu opțiuni multiple la con ...). Apoi permite să aveți un feedback (întrebare cu câmp gratuit)

perplex a scris:Acum, cu istoria forum, știm cam cine crede ce! :)
Nimic nu împiedică actualizarea tuturor astea ...


Da, știm (aproximativ vorbind) cine crede ce, cu condiția să urmărim discuțiile, dar nu oferă neapărat informații, de exemplu, despre echipamentul său ecologic de acasă (termic, PV, apă de ploaie, clasa d 'izolatie...)

Scopul unui sondaj este de a face o sinteză ... pentru a vedea unde stau economiștii ... exemplu: ce procent trebuie să avem solar termic?

Personal mă îngrop suficient cât să știu dacă așa și așa sau dacă xtel are energie solară ... viziunea globală mă interesează ...

perplex a scris:În opinia dumneavoastră, este un partid ecologic capabil să conducă o țară?
putem fi ecologiști în dreapta ca în stânga cu aceleași valori?
Este ecologia o valoare politică fundamentală?

Aveți o condamnare definitivă la 11 septembrie, după ce ați citit argumentele, cu privire la aceasta forum?

Crezi că Christophe ar trebui să-l învârtă pe Dem?


Ei bine, asta oferă deja câteva indicii.
Ce este Dem?
Dernière édition alin Christophe 12 / 09 / 11, 12: 23, editate 1 ori.
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63




de ambarasa » 12/09/11, 12:22

Ar trebui Christophe să-și învârtă Dem-ul?

Este adevărat că astăzi nu mai suntem concediați :)

Dem = Demisie :)

A ++
0 x
Lumea este perfectă!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/09/11, 12:24

Ah nenorocitul: vrei mai mult de mine?

Există candidați la succesiune? : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 246