Un aspect nou pentru site?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Un aspect nou pentru site?




de Christophe » 24/08/07, 21:46

Începusem să mă sătesc puțin de griul permanent al aspectului actual al site-ului, așa că am găsit și am adaptat o piele.

Vedeți în schimb:

Piele curentă:
Imagine

Probabil pielea viitoare:
Imagine

Merită dacă continui sau nu? :?:

Editați 2, iată versiunea „finalizată”:

Imagine
Dernière édition alin Christophe 02 / 10 / 07, 16: 07, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 25/08/07, 05:04

Ben este sigur că pune mai mult accent pe secțiuni pentru cei care nu cunosc site-ul. Deci ar trebui să ușureze navigarea.
Uh, „piele” este pentru „piele”? este obligatoriu în engleză? :strigăt:
Nu am putea face ca cebecoisii? A REZISTA!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 25/08/07, 09:57

Bună ziua Christophe

Este bine ! Prezentarea are o culoare mai „vie”.

Sugestie: În postările din forum din când în când imaginea este „prea” largă și trebuie să te joci cu scara rulantă orizontală pentru a vedea tot textul (am un 17 "). Dacă ai acces ușor la parametru fără a intra în ore de programare ....: Mrgreen:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/08/07, 13:40

Ok, cred că la fel ca dvs., așa că veți lucra la acest lucru în următoarele zile :)

Flytox a scris:Sugestie: În postările din forum din când în când imaginea este „prea” largă și trebuie să te joci cu scara rulantă orizontală pentru a vedea tot textul (am un 17 "). Dacă ai acces ușor la parametru fără a intra în ore de programare ....: Mrgreen:

A+


Nu, forum nu pot redimensiona cu ușurință imaginile, de aceea am creat un subiect specific de explicații:
https://www.econologie.com/forums/comment-me ... t1176.html

Acum sunt destul de multe imagini supradimensionate și când mă lovesc de una mă țin de redimensionare.

Aici voi adăuga un mic cuvânt despre asta pe linkul „Inserați o imagine ...” din partea de jos a ferestrei postării ...

ps: pentru skin-uri, mai există un termen: layout, template ... în franceză s-ar da „Canvas” nu am găsit mai bine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/08/07, 08:19

Christophe a scris:Ok, cred că la fel ca dvs., așa că veți lucra la acest lucru în următoarele zile :)
ps: pentru skin-uri, mai există un termen: layout, template ... în franceză s-ar da „Canvas” nu am găsit mai bine ...

Da, îmi pare rău, îmbătrânesc puțin și toate aceste cuvinte noi provenite din anglicism mă enervează puțin. Deci, cred că nu ar trebui să vrem să traducem cuvânt cu cuvânt în mod necesar. Am putea pur și simplu să vorbim despre un nou „skin”, un nou „grind”, o nouă prezentare sau chiar mai simplu despre un „layout” nou. Este mai lung și probabil mai puțin „la modă”, dar cel puțin știm ce înseamnă asta. Pentru că problema cu anglicismele este că același cuvânt înseamnă adesea lucruri diferite. Calculatoarele și internetul nu sunt deja ușoare pentru toată lumea, așa că prin adăugarea de anglicisme peste tot, nu ușurează lucrurile.
În cele din urmă, nu am putut REZISTE singur ... :strigăt:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 26/08/07, 12:30

Curaj, nu ești singur:
Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/08/07, 18:44

Aici, după câteva mici ajustări, am putut activa noua pânză, vezi în schimb: https://www.econologie.com/

Am putut testa acest nou look doar cu Firefox / Mozilla și IE.

Dacă vedeți o eroare sau ceva care vă deranjează sau orice altceva (?), Vă rugăm să o specificați aici :)

Am putea înmuia puțin albastrul „strălucitor” al titlurilor din caseta laterală, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 29/08/07, 20:04

salut

foarte drăguț, dar încercând să revin la forum cele 2 taste ale mouse-ului meu au devenit inactive. Pericol sau eroare ????????

Poate exista o lipsă de pin-up în colțuri : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/08/07, 20:51

zac a scris:salut

foarte drăguț, dar încercând să revin la forum cele 2 taste ale mouse-ului meu au devenit inactive. Pericol sau eroare ????????


Ce relație între mouse-ul tău și aspect? Votez pentru nefericita coincidență ...

zac a scris:Poate exista o lipsă de pin-up în colțuri : Lol:

@+


Ca asta?

Imagine

Mi-e teamă că nu se va potrivi (ușor)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 30/08/07, 08:18

Mi se pare foarte bine „flashi” albastru.
Trebuie să știi dacă vrei sau nu să atragi atenția. În caz contrar, de acord cu zac pentru pin-up-uri, dar este posibil să nu fie în același gen !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217