Video: partea inferioară a foie gras-ului din sud-vestul

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Video: partea inferioară a foie gras-ului din sud-vestul




de Christophe » 02/10/06, 14:49

Fără comentariu:

http://www.lesverts-bouclemontesson.org ... player.htm
ou
http://www.lesverts-bouclemontesson.org ... cktime.htm

Deja nu-mi plăcea prea mult foie-gras-ul ... bine acum este soluționat ... Sau așa aș lua asta de la Alsazian : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 23 / 06 / 15, 03: 04, editate 1 ori.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 02/10/06, 15:11

Ei bine, aici nu am sunet pe computer, dar îmi imaginez conținutul comentariilor date imaginilor.

Acest tip de documentar, doriți să faceți exact același lucru la fermele industriale de pui : Arrow: bine, a terminat și puiul.
Ați văzut vreodată condițiile de viață într-un carcasă industrială : Arrow: Rahat, nici mai multe cărnuri reci, nici mai mult carne de porc.

Nu ai văzut niciodată un abator de vite sau de cai cu vite care miros a sânge și care este maltratat până la moartea lor? : Arrow: Ok, nu mai are carne de vită și de cal

Pe scurt, orice sector industrial de animale este în detrimentul bunăstării animalelor. așa
  • fie îmi place ca mine și îți cumperi rațele mai scumpe de la un mic producător care le lasă să alerge și să le hrănească - bineînțeles - dar „la cerere” și faci același lucru și pentru alte tipuri de carne: cumpără-le mai rar, dar în sectoare sau calitatea și bunăstarea animalelor sunt garantate, dar facturate.
  • fie ai sens până la sfârșit și devii vegetarian.


Eu, personal, aceasta este una dintre „neconcordanțele” mele: sunt verde, dar carnivor. Între o salată și un piept de rață rar, alegerea mea se face rapid. Cu toate acestea, știu că energia gri a unui piept de rață este de 10 până la 20 de ori mai mare decât cea a unei salate ...
Într-o zi, aș putea deveni vegetarian. Deocamdată încerc să renunț la fumat, un lucru la un moment dat. În orice caz, carnea mea, încerc să o cumpăr cât mai mult din producători mici / tip măcelar, în loc de agricultură industrială / cumpărături centrale / supermarket. Cumpăr mai rar, dar este mult mai bine.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 02/10/06, 15:36

Nu intra nici într-unul, nici în celălalt extremism ...

Alegerea consumatorului în timpul achiziției este ceea ce definește condițiile de reproducere. Dacă toată lumea ar fi gata să cumpere Chicken Label R *** la 7 € pe kilo, nu ar mai fi scandaloase industriile agricole ...

Oricum Foie gras este un produs care nu respectă animalele, care nu este definit ...

Christine îi va plăcea această discuție ...

Am încărcat videoclipul oglindă:
https://www.econologie.com/file/videos/F ... tesson.wmv
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 02/10/06, 15:54

Christophe a scris:Alegerea consumatorului în timpul achiziției este ceea ce definește condițiile de reproducere. Dacă toată lumea ar fi gata să cumpere Chicken Label R *** la 7 € pe kilo, nu ar mai fi scandaloase industriile agricole ...


Întotdeauna rămânem din nou la această întrebare în vârstă la toate subiectele: suntem pregătiți să plătim prețul pentru a avea calitate / a ne salva locurile de muncă / a ne păstra planeta?

Cealaltă întrebare implicată aici este: suntem pregătiți să trecem de la societatea de consum în care cantitativul are prioritate asupra calitativ într-o societate mai rezonabilă, unde un consumator mai puțin frecvent de pui de calitate mai bună?

Christophe a scris:Oricum foie gras este un produs care nu respectă animalele prin definiție ...

Deși îmi place foie gras, trebuie să vă acord această remarcă.
Cu toate acestea, din nou, există hrănirea forțată și hrănirea forțată. Hrănirea rațelor care fug afară toată ziua „cu mâna” este mai inumană decât a da straturi pentru a trăi într-o cușcă în care nu se pot mișca și pe care o vor lăsa doar pentru a fi transformată în hrană pentru semenii lor ?
Pe scurt, am putea argumenta despre asta ore întregi ...

Christophe a scris:Christine îi va plăcea această discuție ...
:?: :?: :?:
De ce? Este o tendință vegetariană BB (partea de protecție a animalelor, nu partea gnangnan sau partea FN)?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 02/10/06, 16:08

Targol a scris:De ce? Este o tendință vegetariană BB (partea de protecție a animalelor, nu partea gnangnan sau partea FN)?


Nu nu ... nu este BB cool ... pe de altă parte da, iubește animalele ... pkoi crezi că avem 2 iepuri și 2 pisici? ... Da, am spus că 2 pisici am adoptat doar un pisoi nou ... Curând câteva fotografii : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 02/10/06, 19:24

Christophe a scris:[..] pkoi crezi că avem 2 iepuri și 2 pisici? [...]
Ai dreptate: poate fi mâncat la fel de bine ca și celălalt! Imagine
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6932
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 02/10/06, 21:41

Da, dar trebuie să-i smulgi ochiul, să-l faci să sângereze ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/10/06, 23:19

Cine să Christophe? De ce să-i rupi un ochi ... :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 02/10/06, 23:35

Pffffffffff zeeteuhhhhhh beeeeeeeteuuuuuuuuh !! : Cheesy: : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272