Combustibil alternativ: sistemul Mongé cu acetilenă

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Combustibil alternativ: sistemul Mongé cu acetilenă




de Christophe » 30/09/08, 20:57

Extras din colecția lui Casimir Cépède, biolog. Articolul datează din 1940! Îi lipsesc detalii tehnice, dar se pare că ar fi un sistem care ar genera acetilenă (C2H2) în vehicul pentru a o transforma apoi într-un alt gaz (?) Folosind alcool ... Un sistem de cameră înainte de ora?

Articolul nu spune cum este generată acetilena ...

Ce este unitatea km.cheval ca unitate? Mi-e greu să înțeleg ... o mașină cu o putere instantanee de 20 CP, care are o lungime de 2 km, consumă 20 * 2 = 40 km.cv?


Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 21:49

Bună, din câte știu eu, acetilena era folosită în mod obișnuit la momentul respectiv pentru iluminarea vehiculelor! Deci am vândut carbură, pe care am scufundat-o în apă, pe care am umezit-o?

La utilizator, carbură reacționează cu apă pentru a produce acetilenă.

CaC2 + 2 H2O → C2H2 + Ca (OH) 2 + 31 calorii
L-am văzut arzând în veioze (în India) acum 30 de ani, se luminează într-un mod incredibil ...

Nu știu de unde îl putem obține, dar știu că îl folosim în continuare pentru speleologie ...


:P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/10/08, 11:14

hi,
Producția de carbură de calciu este extrem de consumatoare de energie, este necesar să se atingă punctul de topire al celor două componente.
http://usan.free.fr/spip/article.php3?id_article=53
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 01/10/08, 11:28

Bravo Lietseu ai văzut corect, în acest articol, că tocmai m-am întors la aceeași persoană, el vorbește bine despre o reacție cu carbură de calciu pentru a produce acetilenă. Imagine

Conform legăturii lui Bibi (deși nu există niciun detaliu al costului energiei pe tonă de CaC2), revenim, așadar, la aceeași problemă ca un motor de sodiu sau care face H2 cu aluminiu ...

Imagine

Imagine

Niciun viitor, dar totuși interesant :) Sunt încă uimit de costurile de operare foarte scăzute anunțate de inventator ... deoarece CaC2 este energetic și, prin urmare, bucla completă de energie este mai puțin interesantă (deci mai scumpă) decât petrolul ... a priori.

Nebunule?
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/10/08, 13:07

hi,
Abia mai rămân fabrici de producție de carbură, deja trebuie să facem cocos pentru a putea produce, amprenta de carbon Imagine
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 01/10/08, 16:15

: Arrow: Carbura de calciu a fost într-adevăr folosită în mod obișnuit pentru iluminat. Dispozitivele cu acetilenă se găsesc încă adesea pe piețele de vechituri și în vânzările de garaje, funcționând deci pe carbură de calciu.
Cele mai frecvente sunt lămpile portabile pentru iluminat (în ferme), făcliile și, de asemenea, tunurile care sperie păsările precum cel de mai jos.
Imagine
Carbura și apa sunt închise într-un recipient sigilat, dar separate în 2 recipiente separate. Apa curge peste carbură prin gravitație, fie printr-o supapă de "dozare", fie (în cazul butoiului de deasupra) printr-un "fitil" care se înmoaie în apa rezervorului situat deasupra rezervor de carbură.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 01/10/08, 16:41

Da, așa mi-am imaginat-o, mulțumesc citro, asta e informație Imagine

Deci nici nu am idee ce costă carbură? nici unde să-l găsesc ...

Dar se uită puțin pe internet, ar trebui să găsim, cred 8)

Nu am prea multe merite, nu, Christophe, oricum m-am născut în 1958 și tatăl meu în 1915 așa că ...
Deoarece amândoi eram nebuni după mecanică (eu mai mult decât el în afară de el) nu refacem : Mrgreen:


Salutări tuturor Lietseului :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 01/10/08, 17:00

: Arrow: Recuperând butoiul, nu am recuperat cutia de carbură pentru că era ruginită ...
Bunicul meu a cumpărat-o de la cooperativa agricolă ... dar asta a fost acum 20 de ani ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 08/10/08, 17:06

:şoc: La naiba, pentru ce erau folosite tunurile mai înfricoșătoare? Sperietori mari?
Dernière édition alin Christophe 08 / 10 / 08, 17: 37, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 08/10/08, 17:27

Ei bine, da, este inteligent :D

era să sperie (ne-am gândit) păsările care au mâncat și mănâncă în continuare, boabele :D

Problema este că a speriat și păsările insectivore :?
Dar nu vă faceți griji, nu plecau mult!
Nu sunt toți atât de stupizi pe cât crezi : Lol:

Bună ziua de la Lietseu, prietenul păsărilor, al tuturor celor vii, atâta timp cât nu sunt „proști” sau „răi” :P

ps: ieri, am văzut un document despre reintroducerea Nightjars, păsări de pajiști și câmpuri, vânate, aproape exterminate pentru deteriorarea lor în cereale, când de fapt, meniurile animalelor sale drăguțe ... sunt greieri și alte insecte dăunătoare din cereale
Dernière édition alin Lietseu 08 / 10 / 08, 17: 29, editate 1 ori.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115