Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură!

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79133
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură!




de Christophe » 26/03/14, 11:32

În calitate de economolog, și, ca mulți de aici, presupun, practicConducerea ecologică pentru totdeauna.

Iată un subiect care oferă sfaturi despre cum să-l practici: consumă-mai puțin-mașină / conducere ecologică-în-practică-sfaturi-care-lucrează-t10265.html

Numai aici, astăzi pun sub semnul întrebării puțin acest mod de conducere, deoarece poate provoca uzura prematură la diferite niveluri!

La rândul meu, văd deja 2 importante (de finalizat):

a) înfundarea prematură a motorului: supapă EGR și filtru de particule la motoarele diesel ...

b) uzura prematura a discurilor de frana: ale mele sunt sparte la 105 km desi nu am schimbat NICIOdata placutele, motiv dat de mecanic, "Nu frânați suficient de tare, discurile se înfundă cu reziduurile plăcuței de frână și se uzează mai repede"... slăbiciune și oțelul dvs. este, de asemenea, probabil prea moale, partea de uzură sunt plăcuțele, nu discurile ... Pe scurt, încă o învechire programată ...

Editați aici fotografiile celui mai uzat disc: consumă-mai puțin-mașină / eco-conducere-da-dar-ai-grijă-de-uzură-prematură-t13162-40.html # p271788

Există cu siguranță alte puncte pe care le veți completa ...

Deci, iată-l, sfatul meu al zilei: practicați șofatul ecologic de cele mai multe ori, dar conduceți din când în când ceva mai „sportiv” (să zicem 10% din timp?) Vă poate ajuta să prelungiți viața vehiculului dumneavoastră. ..
Dernière édition alin Christophe 29 / 03 / 14, 23: 03, editate 1 ori.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 26/03/14, 11:43

Pentru discurile de frână, am avut dreptul și la remarca la controlul tehnic: „discurile de frână sunt uzate” ... la 50000 km și fără să fi schimbat vreodată plăcuțele :şoc:

De fapt, ele par să se bazeze pe finisarea suprafeței discului (era pe grosimea rămasă a metalului), iar atunci când nu este folosit suficient ... se opune ruginii : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79133
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 26/03/14, 11:54

Da de rugină sau de bucăți de tampoane care „se îmbină” cu discul ... 50 de km cu atât mai rău decât mine ...

Pe scurt, acest lucru trădează o scădere a calității oțelurilor folosite (am văzut discuri ruginite pe mașini noi în reprezentanță !!) încă un ciudat comercial ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 26/03/14, 12:44

christophe salut
Pe scurt, acest lucru trădează o scădere a calității oțelurilor folosite (am văzut discuri ruginite pe mașini noi în reprezentanță !!) încă un ciudat comercial ...

Este inevitabil! discurile nu sunt din oțel inoxidabil. Totul depinde de timpul dintre producție, depozitare în aer liber și în special în sezonul umed, și de sosirea acestuia în concesiune.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79133
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 26/03/14, 12:58

Cu siguranță nu din oțel inoxidabil, dar există oțeluri mai mult sau mai puțin sensibile la rugină ... în acest caz trebuie să fie oțeluri foarte slabe!

Oricum, rugina sau nu nu este de fapt dezbaterea: este intolerabil ca discurile să se uzeze mai repede decât plăcuțele ... sau atunci trebuie să-mi explici mecanic de ce (trebuie să fiu un pic prost ... )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Did67 » 26/03/14, 13:44

Christophe a scris:
ale mele sunt nefuncționale la 105 km, în timp ce nu am schimbat NICIODATĂ tampoanele încă, motiv dat de mecanic, ..


Sunt HS ?????

Depun mărturie, repetată de două ori:

- soția mea merge la garaj pentru o frână (adevărat - a fost pe „strămoșii” mei spre 350 km)

- 2 ore mai târziu, sună de la soția mea: îți dau mecanicul

- "Bună domnule, trebuie să schimbați anvelopele, sunt uzate, nu am dreptul să vă las să mergeți așa"

- așa cum am verificat înainte, erau aproape, dar nu atinguseră semnele de uzură

- așa că i-am spus asta: aveți obligația să mă informați; îmi poți cere să semnez o derogare; dar dacă îmi păstrezi vehiculul, este o sechestru; Vă rog să-mi trimiteți prin fax textul pe care vă bazați!

- și soția mea a plecat cu mașina.

Acest lucru a fost repetat într-un alt centru auto al cărui nume nu îl voi menționa.

[realitatea juridică este puțin mai complexă; există posibilitatea, pentru neplata unei facturi, să păstrezi un vehicul!]

Acest lucru este doar pentru a spune că „vânzarea forțată” este o practică obișnuită în această industrie! Cu argumente false.

Acest lucru a fost „dovedit”, pe o cameră ascunsă, într-un program de tip „Special Envoy”.

Aș dori, de asemenea, să subliniez că, în cazul schimbării jantelor, poate fi nerezonabil din punct de vedere economic să reasamblați o anvelopă „aproape uzată” (deoarece montarea / echilibrarea costă mai mult decât pro rata prețului cauciucului rămas !!!). Acesta este un alt lucru. Și pot să înțeleg. În cazul despre care vorbesc, tocmai demontaseră / remontaseră roțile.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Did67 » 26/03/14, 13:49

Christophe a scris:
b) uzura prematură a discurilor de frână: ...


Mă îndoiesc foarte mult. Sunt un frânator foarte mic: încerc să nu frân niciodată [ceea ce evident nu pot face].

Înregistrările mele, cu excepția opririi prelungite, sunt netede. Nu există urme de uzură de tampoane care se lipesc ... Niciodată văzut!

Pe de altă parte, da, după oprire prelungită[câteva zile], pe toate mașinile mele, discurile sunt denivelate. Pe cea care se mișcă foarte puțin, se întâmplă chiar ca tampoanele să fie „lipite”. Trebuie să forțez puțin la primul start!

Cred că - nu am făcut testul - că frânarea ca o brută nu ar face decât să o înrăutățească: încălzind discurile aproape până la roșu, nu poate decât să accelereze oxidarea!

Nu, este probabil gunoi, povestea ta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/03/14, 14:22

Nu este nimic nou,

Pe Citroën Visa sau 104 din anii 80, tamburele de frână Ar s-au uzat mai repede decât garniturile, forțând înlocuirea tamburului înainte de garnituri.

Calitatea discurilor a devenit foarte variabilă și a scăzut foarte mult la modelele low-end, atunci această scădere a atins intervalele mai mari ...
Desigur, profesioniștii au avut răspunsul: „Conduceți prea mult în oraș, lumini roșii ...”

Eco-driving-ul se încinge puțin mai mult, dar acest lucru este reversibil la modelele de benzină nealimentate. În ceea ce privește motorina, este un dezastru, în special din cauza EGR ale cărui gaze de evacuare reinjectate în circuitul de admisie se condensează pe pereți și provoacă o murdărire semnificativă și iremediabilă ...

În caz contrar, conducerea ecologică și conducerea cu viteză redusă sunt foarte economice, în ciuda numeroșilor adversari care au vorbit despre acest subiect. Limita la 70 km / h pe șoseaua de centură

Pentru a ilustra acest lucru, un record de consum de combustibil cu un model pe benzină:
Peugeot 308: consum record cu 2,8 l / 100 km... La o viteză medie de 56.5 kmh ...
Având în vedere condițiile înregistrării, viteza maximă nu a depășit niciodată 60 kmh ...

Anunțul reducerii vitezei la 80 kmh în loc de 90 pe rețeaua secundară merge, de asemenea, în această direcție.
Pentru șoferul electric care sunt, aceasta este o veste bună care ar permite mașinilor electrice să fie mai autonome doar prin respectarea noilor limitări care merg în direcția conducerii mai calme ...
Dar nu există nicio îndoială că disputa va fi organizată și că guvernul va rămâne la propuneri ...
De altfel, această măsură ar reduce consumul de combustibil și deficitul economic ... precum și veniturile fiscale pe combustibil ... Ar crește, de asemenea, veniturile fiscale pentru biletele de viteză ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Hic » 26/03/14, 15:44

Bună Christophe

Depunerile abrazive de silice sau chiar de cuarț ar fi mai consistente.
faci vreun teren?
pulverizați discurile de frână cu un jet de apă.

Christophe a scris:În calitate de economolog, și, ca mulți de aici, presupun, practiccondus ecologic pentru totdeauna.

Iată un subiect care oferă sfaturi despre cum să-l practici: https://www.econologie.com/forums/l-ecocondu ... 10265.html

Numai aici, astăzi pun sub semnul întrebării puțin acest mod de conducere, deoarece poate provoca uzura prematură la diferite niveluri!

La rândul meu, văd deja 2 importante (de finalizat):

a) înfundarea prematură a motorului: supapă EGR și filtru de particule la motoarele diesel ...

b) uzura prematura a discurilor de frana: ale mele sunt sparte la 105 km desi nu am schimbat NICIOdata placutele, motiv dat de mecanic, "Nu frânați suficient de tare, discurile se înfundă cu reziduurile plăcuței de frână și se uzează mai repede"... slăbiciune și oțelul dvs. este, de asemenea, probabil prea moale, partea de uzură sunt plăcuțele, nu discurile ... Pe scurt, încă o învechire programată ...

Există cu siguranță alte puncte pe care le veți completa ...

Deci, iată-l, sfatul meu al zilei: practicați șofatul ecologic de cele mai multe ori, dar conduceți din când în când ceva mai „sportiv” (să zicem 10% din timp?) Vă poate ajuta să prelungiți viața vehiculului dumneavoastră. ..
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79133
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Christophe » 26/03/14, 16:13

Did67 a scris:Mă îndoiesc foarte mult. Sunt un frânator foarte mic: încerc să nu frân niciodată [ceea ce evident nu pot face].

(...)

Nu, este probabil gunoi, povestea ta ...


Da, mă simt ca un porumbel în poveste, dar faptul este că înregistrările sunt într-adevăr nazis:

a) vibrează când frânează ca și cum ar fi voalate când nu am condus niciodată ca un bătăuș (care vălează discurile ...) ...

b) sunt, de asemenea, bine săpate ...

Uită-te la Gaston care a făcut doar 50 de km cu discurile sale ... nu există niciun dubiu: există o înșelătorie mecanică ...

ps: atâta timp cât suntem în mașină, iată un mic calcul al colțului mesei https://www.econologie.com/forums/auto-estim ... 13163.html (a rafina)
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146