energie acustică

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

energie acustică




de Philippe Schutt » 13/01/07, 21:17

sau cum să transformați o neplăcere în economii de energie.

de fiecare dată când supapa de evacuare este deschisă, se emite o undă sonoră puternică. această undă ar putea deplasa o membrană metalică flexibilă, în spatele căreia ar fi fixat un bun electromagnet mare.
pe de o parte, acest lucru ar produce curent și, pe de altă parte, prin amortizarea undei, ar reduce nivelul sonor.

Rămâne să cuantificăm puterea care ar putea fi extrasă dintr-un astfel de sistem?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: energie acustică




de Christophe » 13/01/07, 22:41

Philippe Schutt a scris:Rămâne să cuantificăm puterea care ar putea fi extrasă dintr-un astfel de sistem?


În opinia mea, nesemnificativ ...

Un zgomot de 100 dB are doar o putere mecanică pură foarte mică ... Ar fi interesant să vedem dacă există formule de conversie W ... Nu mi-am pus niciodată întrebarea, dar pentru o mașină jocul nu nu merită efortul ... aproape sigur.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321