Procesul Utopia 2 ... RETURNUL?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Procesul Utopia 2 ... RETURNUL?




de Christophe » 09/02/06, 12:49

http://www.moteurahydrogene.com


Depinde de tine să-ți faci părerea ... a mea este deja terminată:


„Curios este că guvernul francez nu pare interesat de această invenție. Biroul primului ministru (a se vedea scrisoarea primului ministru) mă trimite la ministrul industriei. Ministerul Industriei) mă referă la Ademe și Oséo Anvar. Și aceste două organizații nu-mi răspund ... "

-> părere interesantă (pusique am suferit aceleași dezamăgiri cu ceea ce știi)

"Franța ar putea deveni la fel de bogată ca toate țările producătoare de petrol la un loc."

"Inventatorul crede că cunoștințele ar trebui împărtășite, dar miza acestei invenții este prea importantă pentru a răspunde ușor. Pentru că este probabil că va marca sfârșitul supremației petrolului ca combustibil."

"Partea principală a prototipului, care extrage hidrogenul din apă, a fost ascunsă în mod intenționat și se află în carcasa neagră."


-> discreditați „invenția”

Concluzie: dacă afacerea pare mai credibilă (cel puțin mai puțin aglomerată și obscură) decât Utopia, tot nu are știință. Farsa (dacă există o farsă) va dura mai puțin timp decât Utopia (autorul pare mai cinstit, deja fierbe) cred.

ps: Tocmai am scris acest e-mail autorului paginii

"Salut,

Am creat un subiect despre invenția ta pe my forum (2000 de membri)
https://www.econologie.com/forums/procede-ut ... t1514.html

În calitate de econologi, am dori să disecăm (dacă este posibil) invenția ta. Presupunem că au existat atât de multe invenții similare, care s-au dovedit a fi o farsă, încât a devenit greu de credibil în domeniu. Depinde de tine să încerci să ne convingem :)

A ta cu adevărat "
Dernière édition alin Christophe 01 / 03 / 10, 10: 19, editate 4 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 09/02/06, 18:33

Sunt de acord cu tine, doar faptul că sistemul este într-o cutie neagră discredită sistemul.

Cine ne spune că în interior nu există o sticlă cu hidrogen?
Se poate arăta foarte bine sistemul fără a fi nevoie să-i detaliem principiul de funcționare. În plus, există un brevet în curs, deci ...

Pe scurt, dacă inventatorul acestui sistem merge acolo, am 2 întrebări pentru a-i pune:

- Este un generator de hidrogen pe bază de electroliză a apei (standard sau neconvențional)
- Dacă da, ce flux de gaz generează și cât consumă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 09/02/06, 21:15

Băiatul are un cap bun! Sistemul lui poate funcționa! Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 10/02/06, 11:59

Inventatorul s-a înscris la forum și mi-a trimis acest e-mail (fă-ți părerea ta :şoc: ):

Domnule Martz,


Vă mulțumesc pentru interesul dvs. pentru invenția mea.

Atașați de ambasadă, jurnaliști din presa scrisă și
Asociatia franceza de hidrogen mi-a cerut detaliile inventiei mele. Dar nu cunosc poziția guvernului francez față de acesta, de aceea nu pot explica funcționarea acestuia pentru moment; deși am obținut o scrisoare standard de la INPI care autorizează exploatarea și dezvăluirea.

Comparativ cu ceea ce am citit pe pagina de internet forum Econologie.com, mi se pare necesar să clarific faptul că nu am nimic de vândut persoanelor fizice. Singurul lucru pe care vreau să-l vând este brevetul meu, dar acesta poate fi vândut doar unui stat sau unei companii mari (producător auto de exemplu). Și acolo lucrurile sunt clare, cumpărătorul va cere să îmi explic invenția de la A la Z înainte de a o cumpăra.

Sunt de bună credință, dar cum pot să conving membrii Econologie.com fără să dezvălui cum funcționează invenția mea?

Primesc salutările mele.

F.Lecler


La care am răspuns:

bonjour,

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

Care este rostul de a vinde invenția dvs. către stat sau către producătorul de mașini dacă nu este pură venalitate, deoarece interesul lor va fi să vă înăbuși invenția?

Este posibil să aveți posibilitatea de a salva milioane de vieți umane (sfârșitul războiului petrolului), precum și de a reduce considerabil efectul de seră și vă gândiți doar să „vindeți” brevetul dvs.? Recunosc că nu înțeleg pe deplin .... (sper că ați instalat un PCT pentru că un FR nu va interesa pe nimeni ...).

Atunci pkoi vinde când ai putea să-l exploatezi și să te îmbogățești în același timp?

Cum să le explic vizitatorilor mei? Aș spune, începând spunând ce mi-ai spus, dar ai grijă la reacții virulente (de același tip ca ale mele) ... Nu este nevoie să intri în detalii (atunci oricum brevetul tău va fi publicat în curând ... și, prin urmare, accesibil tuturor).

pe curând


Sper că va veni aici să-mi răspundă direct la întrebări ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/02/06, 12:14

Econologie a scris:Care este rostul de a vinde invenția dvs. către stat sau către producătorul de mașini dacă nu este pură venalitate, deoarece interesul lor va fi să vă înăbuși invenția?


Dacă acest lucru este dovedit, atunci este sigur că nu există nicio ezitare în dezvăluirea tuturor planurilor de pe internet așa cum a făcut Pantone.
În caz contrar, industrializarea ar economisi mediul înconjurător, dar cred că putem visa mereu.
A treia ipoteză: tipul nostru nu a inventat nimic grozav.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Motorahydrogene.com
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 09/02/06, 13:36
Locul de amplasare: Ducey (Canal)




de Motorahydrogene.com » 11/02/06, 13:34

Domnule Martz,


Vânzând brevetul meu, obiectivul meu principal este să strâng fonduri pentru
alte invenții pe care le-am avut în minte ani de zile. Și faptele
arată din păcate că războaiele petroliere continuă să existe
în ciuda soluțiilor alternative.

Invenția mea va ieși la iveală, fac totul pentru. În prezent, 12 țări sunt
interesat să exploateze invenția, să nu o îngroape.
Nu toți producătorii de mașini aplică aceeași politică și eu
Gândiți-vă, de exemplu, la BMW, care s-a arătat interesat în mare măsură
Mașinile cu hidrogen nu mi-ar îngropa brevetul.

Exploatarea invenției mele direct ar însemna că trebuie să o dedic
tot timpul meu și, așa cum am spus mai sus, vreau să-mi dau seama
alte invenții care cred că sunt mai importante decât noua mea
motor cu hidrogen.

Pentru a arăta că invenția mea funcționează cu adevărat, intenționez
au verificat-o de către un executor judecătoresc.

Primesc salutările mele.


F.Lecler
0 x
Motorahydrogene.com
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 09/02/06, 13:36
Locul de amplasare: Ducey (Canal)




de Motorahydrogene.com » 11/02/06, 13:36

Domnule Martz,


Nu, nu mă deranjează că ne copiezi schimburile pe forum.

Există multe lucruri mai importante decât problema energetică, dar există
este prematur să discut despre invențiile mele viitoare.

Voi participa cu bucurie la forum de îndată ce mai am ceva timp.

Primesc salutările mele.


F.Lecler

---

> Bună ziua,
>
> Mi-am permis să copiez schimburile noastre pe forum, Sper că nu
> nu te deranjează dar aș vrea să intervii direct dacă
> posibil (așa cum am văzut că v-ați înscris):
> https://www.econologie.com/forums/procede-ut ... t1514.html
>
> Altfel, nu prea înțeleg ce este cel mai important
> în prezent că problema energiei ...
>
> Salutări
> C. Martz, inginer Ensais
> https://www.econologie.com
0 x
Motorahydrogene.com
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 09/02/06, 13:36
Locul de amplasare: Ducey (Canal)




de Motorahydrogene.com » 11/02/06, 13:44

Bonjour à tous,


Pentru a răspunde la nlc:

> Cine ne spune că nu există o sticlă de hidrogen în interior?
Chiar crezi că invenția mea ar fi patentabilă dacă ar fi o sticlă de hidrogen comprimat?

> Este un generator de hidrogen bazat pe electroliza apei (standard sau neconvențional)
Nu.

Tot ce pot spune este că funcționează cu adevărat și că este nou (pe lângă o invenție care trebuie să fie brevetabilă trebuie
fii nou).


@+


F.Lecler
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/02/06, 22:23

Motorahydrogene.com a scris:Tot ce pot spune este că funcționează cu adevărat și că este nou (pe lângă o invenție care trebuie să fie brevetabilă trebuie
fii nou).



Păcat că nu ne ajută cu adevărat ... așa că nu am avea nici măcar dreptul la unele figuri de performanță?

Stilează câte L de apă pentru a alimenta un motor de X CP timp Y?


:|
0 x
Motorahydrogene.com
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 09/02/06, 13:36
Locul de amplasare: Ducey (Canal)




de Motorahydrogene.com » 12/02/06, 12:35

Bonjour à tous,


Nu am echipamentul necesar pentru a face măsurătorile (consum, poluare, etc.), pe de altă parte, vor fi făcute de Jean-Louis Naudin, care este de acord, imediat ce mă duc la Paris.

Voi publica rezultatele măsurătorilor.

Bună ziua.


Fabien Lecler
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157