Procesul utopiei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

Procesul utopiei

de tigrou_838 » 02/12/04, 14:56

Bună ziua tuturor, mi s-a întâmplat să dau peste un articol din: tehnologia utopiei, vorbind despre un amestec de hidrogen și motorină cu o economie de 20 până la 60% ușor de montat pe orice vehicul, cineva are mai multe știri despre asta , mulțumesc.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

de Bibiphoque » 03/12/04, 13:13

:P
Bună, Tigger,
nu ai mai multe detalii? pentru că e cam subțire de căutat :(
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

de tigrou_838 » 03/12/04, 14:19

salut bibi o dată, nu știu dacă mesajul va trece, multe mesaje de eroare.

bine să mă întorc la oile noastre, știu doar numele inginerului francez care ar comercializa un sistem de producere a hidrogenului pentru consum direct de către motor, este Jean-Marc Moreau.

pe curând : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 06/09/05, 16:10

Site-ul lui Moreau a evoluat: http://www.utopiatech.fr

Este mai clar, mai precis, dar îmi este greu să cred ... Mai ales având în vedere prețurile percepute pentru camioane (găsește doar 3 sau 4 „porumbei” pe an și poți trăi pe el ...)

Problema este că băieții care au fost păcăliți nu sunt, în general, mândri de asta și nu depun mărturie ... Este păcat, este un pic ca o experimentare cu pantone care nu funcționează ... Totuși greșelile fac ca lucrurile să se întâmple ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 06/09/05, 16:22

jkg a scris:Un dealer Moreau m-a contactat ieri (24) și mi-a spus că va fi fabricat în serie aici în septembrie B)

IN FINAL CATEVA BETON !!!!

Cine a fost acest dealer? Cum te-a contactat? Este piramidal? :D
0 x
Trecerea
x 17

de Trecerea » 06/09/05, 16:32

MobyleX a scris:[...] nu este cazul cu GPL care este un combustibil pur (amestec de metan și propan) și la care trebuie adăugat [...]

Precizie mică: GPL = amestec de butan și propan;)

Metanul este NGV (gaz natural urban).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 06/09/05, 16:56

Corect și de aceea unii ingineri termici vorbesc despre GPL în loc de butan / propan.

Ulterior cred că procentul respectiv de butan / propan variază în funcție de gaz ... Până la 100% din unul sau altul.
0 x
tophe71
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 06/09/05, 17:11

de tophe71 » 06/09/05, 17:15

Bonjour à tous,


Sunt foarte interesat de acest subiect (de aproape 2 ani) pe care încerc în zadar (pentru moment) să forez teste de sprijin.

Aș avea tendința să o cred, deoarece de când am studiat-o, elementele și brevetele diferiților ingineri și cercetători se suprapun. Nu există fum fără foc!

La rândul meu, călc în picioare și nu găsesc nimic pe net care să mă ajute să merg mai departe! Îmi lipsesc cunoștințele în electronică și electricitate! Eu sunt resp. C&D în proiectarea mecanică.

Am văzut că JM.MOREAU se afla (pe hârtie) în procesul de comercializare a dispozitivelor și ezit să fac pasul.

Este real ca dezvoltare? Nu am primit un răspuns de la ei la întrebările mele.

Mă gâdilă și voi investi bine în acest proces. Sunt aruncat între sosirea prea târziu (prea multe cereri de ofertă) și sosirea prea devreme (materialul nu a fost finalizat sau nu a dat spectacolul menționat)

Mai mult, dacă aceasta este într-adevăr cererea brevetului SAMEYER, ne putem întreba despre durabilitatea acestei fabricări și a dezvoltatorului său!

1000 € dacă funcționează, se va plăti rapid pentru sine și mediul are nevoie de noi pentru a ne mișca.

Cu siguranță îți iau sfaturile mai clare decât ale mele în acest domeniu oarecum nou!

Am văzut videoclipurile lui Meyer și Tesla este impresionant.

De ce toate aceste descoperiri despre energia liberă sunt păstrate în mod deliberat în întuneric? Știu că unii nu ezită să înăbușe toate acestea, dar totuși!

Are pene.
0 x
eco-ghid
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/07/05, 12:55

de eco-ghid » 06/09/05, 17:18

bonjour,
În ceea ce privește Utopia care are un site complet pe net, păcat că experiența citată acoperă doar 107 km, ne-ar plăcea puțin mai mult.
Nu am putut descărca descrierea tehnică (nu funcționează?) Dar se pare că produsele vândute se referă la sistemul Pantone.

Pare grav, dar este sigur că un economist ar trebui să-l cumpere pentru testare: mă gândesc la asta, dar problemele majore ale mașinii înseamnă că în prezent nu am unul și 1000 de euro!

Deci, conform comentariilor în care nimeni nu are încredere.
A+
Eco-ghid
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

de Christophe » 06/09/05, 17:50

Ideea: dacă am contribui? În acest caz, în cazul în care nu există rezultate, ar reduce „costurile”?

Sunt pe punctul de a pune 10-20% cu condiția transparenței totale în ceea ce privește experimentatorul ... pe de altă parte, nu am mașină !! (dacă există un model de motocicletă vreau să experimentez)

Ce spui ?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228