Renault Espace 2.2i

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
laurent73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/06/06, 23:28
Locul de amplasare: Albertville

Renault Espace 2.2i




de laurent73 » 20/06/06, 00:11

bonjour,
: Lol:
Începător pe site și foarte interesat de toate descoperirile tale. Mult de citit, dificil de înțeles uneori, dar motivat să aplice.
Plănuiesc să cumpăr 1 mașină + mare (familia obligă): spațiu tip 2, 2.2i benzină (buget redus = model vechi).
Dezavantaj mare: consum + poluare.
Ce recomandați pentru a reduce acest lucru?
:?:
a+
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 20/06/06, 14:56

Dacă motorul dvs. nu este prea kilometraj, vă puteți gândi să vă schimbați spațiul în GPL.
Întrucât instalatorii GPL garantează împotriva oricărei spargeri a motorului timp de un an, în general refuză montarea acestui tip de echipament pe motoarele care au trecut de 100 km.

Dacă intrați în acest caz, veți crește puțin consumul, dar vă veți reduce foarte mult factura și puțină poluare (dacă GPL este reglementat corespunzător).

Acum, contra:
: Arrow: Costul instalării (de la 1500 € la 3000 € în funcție de tipul de carburare, de dimensiunea rezervorului etc.). Mai ales că statul, care a rambursat anterior o parte din investiție, și-a revizuit copia și, dacă nu mă înșel, rambursează doar GPL nou și numai dacă am casat o mașină de peste 8 ani.
: Arrow: pierdem spațiu în portbagaj.

Pentru celelalte soluții, vă trimit la „guru Pantone” : Wink: de pe acest site
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/06/06, 15:08

hi

cumpără o nevada diesel 21 și călărește un dopaj cu apă !!!
Veți avea același volum pentru - scump și mult - în cele din urmă : Mrgreen:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 20/06/06, 15:44

hi
Un prieten cumpărase un Renault GPL Espace original nou. Ca urmare, nu a funcționat niciodată corect pe GPL, consumul de GPL a fost prea mare și a fost mai economic pe benzină. Răspunsul dealerului (care nu știa ce să facă)
"oricum dacă ar fi funcționat pe GPL, deoarece unele dintre supapele de evacuare nu s-ar fi ținut și motorul s-ar fi spart"!? (serviciu post-vânzare frumos!)
Renault a oprit spațiul GPL ca standard. Ei bine, cu siguranță au îmbunătățit calitatea supapelor de atunci (mai mult de 10 ani).
De asemenea, cred că, la fel ca ZAC, cu mult mai puține probleme pentru a impulsiona un break diesel cu apă, de exemplu ...
Michel
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 20/06/06, 15:50

Am avut 3 mașini GPL, inclusiv 2 Renault și un Mazda, dar în toate cele 3 cazuri, instalațiile GPL nu erau originale. Potrivit instalatorului meu de GPL de atunci (extrem de onest și competent), GPL-urile originale Renault au fost montate în ciuda bunului simț, imposibil de reglat corect și de fiabilitate dubioasă ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 20/06/06, 17:22

Un prieten cumpărase un Renault GPL Espace original nou. Ca urmare, nu a funcționat niciodată corect pe GPL, consumul de GPL a fost prea mare și a fost mai economic pe benzină. Răspunsul dealerului (care nu știa ce să facă)
„oricum dacă ar fi funcționat pe GPL, deoarece unele dintre supapele de evacuare nu s-ar fi ținut și motorul s-ar fi spart”!? (serviciu post-vânzare frumos!)
Renault a oprit spațiul GPL ca standard. Ei bine, cu siguranță au îmbunătățit calitatea supapelor de atunci (mai mult de 10 ani).


Nu este adevărat, manechine! Când mi-am cumpărat GPL R25 din 1989, acesta avea 160000 km (GPL a crescut la 130000) pentru 28000 F (inclusiv 13000f de instalație GPL) în 1998; la Renault mi-au spus același lucru "supapele se vor arde "etc..etc.. asta este o prostie ..etc..etc. Rezultat: suntem în 2006, cariolul are 295000, motorul funcționează TB (au existat unele ajustări ale jocului supapelor, dar se menține). Singura problemă pe care am avut-o: cutia de viteze automată s-a spart (asta pe de altă parte este bine cunoscut, este Renault de la Renault + bypass pe circuitul de răcire pentru GPL cu siguranță a încălzit un pic cutia de viteze ??! !); am găsit o cutie de viteze manuală la 300 de euro pe un vehicul avariat și am plecat. Nu a funcționat niciodată atât de bine ca acum.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
laurent73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/06/06, 23:28
Locul de amplasare: Albertville




de laurent73 » 21/06/06, 20:16

Bună tuturor,
multumesc pentru raspunsuri : Lol:
Cred că voi urma sfaturile lui jean63 (pe un alt subiect):
indiferent de modelul achiziționat, cred că îl voi instala (după ce ați citit forums):
- economisitor simplu de comerț (am un coleg care l-a instalat pe o evaziune și un scenix 4x4, voi încerca să vă dau câteva cifre)
- injectarea vaporilor de apă
- generator de turbulențe
- Pantone?
a+
PS: Mă voi uita și la partea de combustibil (dar nu la GPL, am prea multe păreri împotrivă acasă).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/06/06, 13:58

Am 2 cârme 2.2 dacă sunt pe GPL (același motor)
Supapele de evacuare aveau tendința de a frâna, aproximativ la fiecare 15000 km, pe prima achiziționată este echipată la 160000 și carton la 210000 km (un model 94 cu BVA „renault de chez renault” menționat de jean 63 : Evil:

Reglarea supapei este foarte ușoară (reglarea prin șurub și piulița de blocare 1H max)
de făcut când începe să șchiopăteze.

Cârma mea actuală de GPL este o cutie de viteze de 96 mecha, pare să necesite mai puține reglaje. Am verificat-o înainte de a instala GPL la 110000 km, la 140000 km astăzi și se întoarce corect, o voi verifica în curând, pentru a vedea ...

Am și un volvo 850 BVA cu GPL (330000km), dar mecanica este indestructibilă, iar supapele au o reacție hidraulică. 8)

GPL-ul mi se potrivește bine.
0 x
laurent73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/06/06, 23:28
Locul de amplasare: Albertville




de laurent73 » 25/06/06, 15:46

Bună citro, :D
mulțumesc pentru informațiile dvs., din păcate nu pot convinge familia să treacă la GPL ... :strigăt: mai ales că motorul spațial fusese schimbat și are doar 23000 km, așa că am fi putut profita de asta.
pe de altă parte, încep testul acetonă astăzi pe vechiul meu 19. în trei faze 11cl, 22cl, 33cl pentru 50litri.
a+ :D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/06/06, 16:50

Bună ziua Laurent 73

Pentru acetonă la 33cl pentru 50 de litri, veți parfuma absența
(330cl) corecție 330mll acum începeți să vorbiți.

Începeți cu un rezervor aproape gol, puneți o doză bună, conduceți puțin și mergeți la realimentare și observați diferența de conduită .. înainte de plin și după plin, pentru economie veți regla după aceea, acest lucru este greșit. credeți că, dacă puneți prea mult, va consuma mai mult.

André
Dernière édition alin Andre 26 / 06 / 06, 02: 08, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178