Kit de admisie directă a filtrului verde

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Bixente
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/12/05, 20:44
Locul de amplasare: Plătește limba bască

Kit de admisie directă a filtrului verde




de Bixente » 18/12/07, 12:02

Bună ziua comunității.
Am citit în articolul lui Marc Alias: https://www.econologie.com/huiles-moteur ... -3056.html

Marc Alias ​​a scris:Ulei Fuch adăugat la kitul de admisie directă, intervalul mediu al acestui 206 a crescut de la 500 la 600 km, sau + 20%
Cu alte cuvinte, consumul mediu rutier a scăzut cu 20%! Deci cine spune mai bine și ... fără riscuri mecanice, desigur?


Oamenii au experimente directe de admisie pe motoare DIESEL cu turbocompresie sau nu?

Vă mulțumim că ne-ați lămurit.

Bixente
0 x
Retrokit pe Vito 108 CDI (ceea ce mă face să consum mai mult combustibil) și HVP cu dublu combustibil pe Clio I
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 18/12/07, 13:54

Îmi pare rău că nu am mai multe informații despre petrol, dar pot întreba reporterul dacă doriți?

În caz contrar, semnătura dvs. ne interesează:

Retrokit pe Vito 108 CDI (ceea ce mă face să consum mai mult)


Ne puteți spune mai multe, vă rog?

ps: pentru imaginea semnăturii dvs. vă rugăm să utilizați gazda noastră de imagini (consultați linkul "Inserați o imagine sau un fișier pe forum, faceți clic aici. "sub fereastră pentru a scrie un mesaj. Vă mulțumim.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/12/07, 14:11

Uleiul 0W20 face publicitate, trebuie să coste bomboane!

înainte ca toată lumea să pună 15w40, atunci toată lumea a trebuit să treacă la 10w40 (TD), dar toată lumea poate merge cu 20w50 (TD)!

Cu greu văd un motor care se sparge cu 20w50 ... ceea ce vreau să spun nu este să „bagi nimic în motorul tău” ci: de ce vând petrol din ce în ce mai scump?

și mai ales de ce nimeni nu vorbește despre uleiul de ungere VEGETAL?
ale caror proprietati sunt egale cu mineralele ?? și în plus biodegradabil?

ceea ce este uimitor este că PLANTOMOT, pentru a numi doar unul, provine de la fuch:
Imagine

o listă de aditivi:
Imagine

În Franța găsim BIOLUB la „charentaise des lubrifianți” la 1.65 € pe litru (preț 2005) în butoaie de 200L plătite.

Un distribuitor? : Roll:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 18/12/07, 14:18

Pe un motorină, în special supraalimentat, faptul de a pune un filtru mai permeabil în locul unui filtru original curat nu face absolut nimic ... Pe un motor pe benzină putem economisi în cel mai bun caz 5% din putere maximă, dar întrebarea economică nu este „măsurabilă” ... În ceea ce privește un lubrifiant de înaltă eficiență, câștigul (verificat cu hiperlubricantul Mécacyl sau Microlon) este mai degrabă de ordinul a 8% și din nou doar pe motoare vechi de tehnologie, deoarece cele mai recente reduc deja fricțiunea prin design, dar 20% este de-a dreptul imposibil ... : Mrgreen:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 18/12/07, 14:33

jonule a scris:Uleiul 0W20 face publicitate, trebuie să coste bomboane!

înainte ca toată lumea să pună 15w40, atunci toată lumea a trebuit să treacă la 10w40 (TD), dar toată lumea poate merge cu 20w50 (TD)!

Cu greu văd un motor care se sparge cu 20w50 ... ceea ce vreau să spun nu este să „bagi nimic în motorul tău” ci: de ce vând petrol din ce în ce mai scump?

și mai ales de ce nimeni nu vorbește despre uleiul de ungere VEGETAL?
ale caror proprietati sunt egale cu mineralele ?? și în plus biodegradabil?



Cu cât uleiul este mai fluid și pelicula de ulei este mai subțire, cu atât este mai mică fricțiunea: un motor modern este proiectat să funcționeze cu ulei fluid, în general 5w40 sau chiar 0w30, punând 20w50 în el ar crește consum în proporții destul de substanțiale: fără dobândă ... (rețineți că sunt în fabricarea pieselor de motor) ...

Singurul ulei vegetal care poate fi utilizat și care a fost folosit și pe scară largă în ungerea motorului este uleiul de ricin, problema netezii și a rezistenței la temperaturi ridicate, un sintetizator excelent nu face mai bine, dar ... Există un dar: se oxidează foarte repede și foarte rapid formează nămol în motor, ceea ce a motivat abandonarea acestuia în jurul celui de-al doilea război mondial, dar a fost încă folosit în competiție mult timp. Cu toate acestea, un mic producător belgian produce în continuare uleiuri vegetale, în special cu roți, dar conform unui proces de recompunere chimică din invenția lor care elimină toate dezavantajele: se pare că sunt destul de în joc și au obținut aprobarea Porsche, Mercedes Benz și VW ceea ce nu este nimic:

http://www.electrion.be/

vai, se vinde doar în Belgia ...
Dernière édition alin Chatham 18 / 12 / 07, 14: 49, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 18/12/07, 14:37

chatam a scris:http://www.electrion.be/

vai, se vinde doar în Belgia ...


Ei bine, asta ar putea fi aranjat, suntem în Belgia și exportăm în Franța ... : Cheesy:

Dar hei, costurile de transport pentru 5L de ulei ... :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 18/12/07, 15:03

chatam a scris:Cu cât uleiul este mai fluid și pelicula de ulei este mai subțire, cu atât este mai mică fricțiunea: un motor modern este proiectat să funcționeze cu ulei fluid, în general 5w40 sau chiar 0w30, punând 20w50 în el ar crește consum în proporții destul de substanțiale: fără dobândă ... (rețineți că sunt în fabricarea pieselor de motor) ...


Și să faci contrariul (punerea unui ulei modern într-un motor vechi de câțiva ani) nu este recomandat nici pentru că acest lucru ar duce la o lubrifiere insuficientă și la o creștere a uzurii motorului ... pentru a economisi câteva% din consum calculul este rapid făcut!

L-am experimentat în vfr-ul meu din 1994 cu 0W30 ... motor fierbinte am putut auzi supapele "trântește". Dacă ar fi fost o mașină, probabil că nu aș fi auzit-o ...

M-am repezit repede pentru a pune înapoi 5W40 ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/12/07, 15:11

pentru 200 L îți oferă portul? -)

> chatam:
spuneți că punerea 20w50 într-un „motor modern conceput pentru 5w40” (rețineți efectul publicitar pentru a vinde 5w40) crește consumul: în ce proporție?
spui singur că este pielea unei bile de măsurare ...
+ ușor de măsurat: diferența de preț între cele 2 uleiuri, mai ales de unde îl cumpărați ...

dacă nu, pentru a cita uleiul de ricin, nu este clasă ... este sigur că face noroi! fără aditivi! de aceea am postat lista ...
la norauto acum mai bine de 5 ani au vândut strămoșul BIOLUB: era Hélianthe200 +, foarte eficient: de ce nu mai există?

> chirstophe, pentru vfr '94 pe vremea aceea nu vindeau 5w40! era neapărat 15w40!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 18/12/07, 15:17

Bună ziua Chatam
chatam a scris:„... În ceea ce privește un lubrifiant de înaltă eficiență, câștigul (verificat cu hiperlubricantul Mécacyl sau Microlon) este mai degrabă de ordinul a 8% și, din nou, doar pentru motoarele cu tehnologie veche, deoarece cele mai recente reduc deja frecare prin design, dar 20% este de-a dreptul imposibil ... : Mrgreen:


În anii 80, unde lucram, aveau bănci de testare destul de bine instrumentate și au testat Microlon (Turbolon pentru turbine aerodinamice) și nu au găsit nici o îmbunătățire a longevității reductorilor, nici îmbunătățire a consumului. Desigur, producătorul a făcut strălucirea aramei spunând că are o aplicație aerodinamică. : Mrgreen:

Realitatea este că testarea Microlon a fost făcută în același timp cu certificarea motorului (Arriel). Prin urmare, motorul a fost certificat cu acesta, deci au fost obligați să continue cu ... chiar dacă acest produs nu a făcut nimic; care nu a apărut decât mai târziu. : Lol:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Bixente
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/12/05, 20:44
Locul de amplasare: Plătește limba bască




de Bixente » 18/12/07, 15:23

Christophe a scris:ps: pentru imaginea semnăturii dvs. vă rugăm să utilizați gazda noastră de imagini (consultați linkul "Inserați o imagine sau un fișier pe forum, faceți clic aici. "sub fereastră pentru a scrie un mesaj. Vă mulțumim.



Bine, s-a făcut! Este bine de data asta?


Christophe a scris:În caz contrar, semnătura dvs. ne interesează:

Retrokit pe Vito 108 CDI (ceea ce mă face să consum mai mult)


Ne puteți spune mai multe, vă rog?


Da, nu vă faceți griji, sunt listat pe Forum din 2005, dar nu am prea mult timp să scriu.
Vă pregătesc o mică postare, cu câteva fotografii și câteva figuri după câteva mii de kilometri parcurși cu acest RETROKIT E45!
0 x
Retrokit pe Vito 108 CDI (ceea ce mă face să consum mai mult combustibil) și HVP cu dublu combustibil pe Clio I

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176