Îmbunătățirea eșapamentului cu pâlnie de retenție

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2

Îmbunătățirea eșapamentului cu pâlnie de retenție




de marc91 » 05/01/13, 17:19

O invenție pe care îmi amintesc că am văzut-o din anii '80
era un cazan care făcuse un sistem simplu
asistență la evacuare.
a fost o pâlnie inversată (=> =) scoasă din evacuare
în timp ce se rostogolea, aerul l-a înghițit și a provocat o aspirație în conducta de evacuare.
Acest lucru a oferit motoarelor o flexibilitate mai mare, un consum redus de ulei și un câștig ușor de putere.
normal, pistoanele nu mai trebuiau să împingă gazele de eșapament.

în 1983, erau mici în oțel inoxidabil în magazinele de accesorii auto și, din moment ce nimic.

întrebarea este, prin urmare, există un cazan, care știe să sudeze oțel inoxidabil care ar putea (contra plată) să-mi recondiționeze unul?
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: îmbunătățirea eșapamentului




de Flytox » 05/01/13, 17:35

marc91 a scris:O invenție pe care îmi amintesc că am văzut-o din anii '80
era un cazan care făcuse un sistem simplu
asistență la evacuare.
a fost o pâlnie inversată (=> =) scoasă din evacuare
în timp ce se rostogolea, aerul l-a înghițit și a provocat o aspirație în conducta de evacuare.
Acest lucru a oferit motoarelor o flexibilitate mai mare, un consum redus de ulei și un câștig ușor de putere.
normal, pistoanele nu mai trebuiau să împingă gazele de eșapament.

în 1983, erau mici în oțel inoxidabil în magazinele de accesorii auto și, din moment ce nimic.

întrebarea este, prin urmare, există un cazan, care știe să sudeze oțel inoxidabil care ar putea (contra plată) să-mi recondiționeze unul?


Văd ce fel de accesoriu era. AMHA, nu a avut niciodată o funcție estetică de a face o mașină mare cu 2 rânduri de cilindri. În ceea ce privește câștigul în flexibilitate, consum, putere nu cred o secundă și aș vrea ca cineva să-mi dea curbe de putere comparative cu și fără acest accesoriu .... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/01/13, 18:39

Flexibilitatea a venit mai mult din faptul că țeava de eșapament a fost supradimensionată, reducând cuplul la turații mici și nu printr-o simplă pâlnie.


După ce am făcut o mulțime de teste de snowmobile pe motoare în 2 timpi și 4 timpi, pot spune că controlul presiunii la eșapament joacă un rol important asupra cuplului motorului în gama de turații și astăzi găsim supapele de evacuare. variabil și un sistem de evacuare mult mai puțin restrictiv decât în ​​trecut pentru a permite cu precizie puterea pe întreaga gamă de turații.

Supapele variabile de admisie permit o alimentare mai echilibrată a aerului către cilindri, permițând în același timp o turbulență mai mare pentru un amestec mai bun aer / combustibil și o combustie mai bună, rezultând o economie crescută.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 05/01/13, 18:51

Dacă punem un turbo pentru a recupera energia din evacuare, este opusul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/01/13, 18:52

nu amestecați 2 timpi și 4 timpi

cu o cursă de 4 timpi trebuie doar să o scoateți cât mai ușor posibil ... așa că o priză de pâlnie reduce mai puțin căderea de presiune decât o priză simplă ... există, prin urmare, puțin de câștigat

dar, din păcate, o ieșire de pâlnie crește considerabil emisia sonoră: ca o trompetă ... creșterea zgomotului este un dezavantaj mai grav decât câștigul redus de putere
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/01/13, 18:55

BobFuck a scris:Dacă punem un turbo pentru a recupera energia din evacuare, este opusul ...


Și explică-mi de ce ești ființa supremă?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/01/13, 19:00

chatelot16 a scris:nu amestecați 2 timpi și 4 timpi

cu o cursă de 4 timpi trebuie doar să o scoateți cât mai ușor posibil ... așa că o priză de pâlnie reduce mai puțin căderea de presiune decât o priză simplă ... există, prin urmare, puțin de câștigat

dar, din păcate, o ieșire de pâlnie crește considerabil emisia sonoră: ca o trompetă ... creșterea zgomotului este un dezavantaj mai grav decât câștigul redus de putere


Este la fel pentru un motor în 2 timpi ca pentru un 4 timpi, diferența majoră constă în faptul că admiterea se face aproape în același timp cu evacuarea, ceea ce este mai complicat, deoarece trebuie să ne jucăm la luminile 'admisie și evacuare și mai ales că potul devine o parte integrantă a performanței motorului, ceea ce nu mai este cazul pentru ultimele generații de motoare cu supapă variabilă.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 05/01/13, 19:04

Alain G a scris:
BobFuck a scris:Dacă punem un turbo pentru a recupera energia din evacuare, este opusul ...


Și explică-mi de ce ești ființa supremă?


lol

Ei bine, cu turbo câștigi mai mult decât pierzi.

Cu toate acestea, subiectul este relevant (de exemplu, rotirea deflectoarelor potului pe o motocicletă crește puterea). Pe de altă parte, cea mai mare cădere de presiune din zilele noastre este convertorul catalitic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 05/01/13, 19:32

Bună Alain
Alain G a scris:Flexibilitatea a venit mai mult din faptul că țeava de eșapament a fost supradimensionată, reducând cuplul la turații mici și nu printr-o simplă pâlnie.

Dacă vorbim despre același accesoriu, a fost doar un apendice înșurubat sau strâns la capătul vasului original, modelele pe care le-am putut vedea erau „suficient de rău înșurubate” pentru a nu avea niciun efect de venturi care ar putea avea sugeți oala și schimbați presiunea din spate, pe de altă parte este proeminentă, din oțel inoxidabil sau crom ......

După ce am făcut o mulțime de teste pentru snowmobile pe motoare în 2 timpi și în 4 timpi, pot afirma că controlul presiunii la eșapament joacă un rol important asupra cuplului motorului în intervalul de turații ...

+1; Contrapresiunea este foarte importantă la 2 timpi, mai puțin la 4 timpi dar întotdeauna la putere mare pe litru sau la mașina de competiție. Pe mașina planplan o modificare "mică" este transparentă.

.... și astăzi găsim supape de evacuare variabile și un sistem de evacuare mult mai puțin restrictiv decât în ​​trecut pentru a permite cu precizie puterea pe întreaga gamă de turații.


Da ... o orgie tehnologică scumpă pentru a face motoarele mult mai puternice decât este necesar cu o gamă foarte largă de utilizare, fără a face mai bine decât motoarele planplan la turație mică .... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/01/13, 19:57

Bună Flytox!


Ultima mea mașină, Dodge Journey, folosește faimosul motor Pentastar de 3,6 litri al lui Chrysler, care se numără printre primele zece motoare din lume, capabil de o economie legendară de combustibil și rulează la 1500 rpm la 100 km / oră cu un cuplu foarte mare, cum ar fi motoarele cu plan plat la turație mică, dar cu puterea la cerere în plus, nu include o duză de evacuare, deoarece acestea sunt integrate în chiulasă și astfel permite o încălzire mai rapidă a motorului încă amprenta sa poluantă.

Acest motor dă 283 CP pe Journey și 305 CP pe Dodge Challenger al fiicei mele care consumă mai aerodinamic mai puțin decât mulți cilindri japonezi cu 4 cilindri, îmi pot imagina acest motor și transmisia cu 8 trepte care va intra în funcțiune pe un Dodge vechi și intrepid. foarte aerodinamic și simplificat, care ar face ca majoritatea subcompactelor din această lume să se înroșească, cel puțin pe drumul în care greutatea nu mai este cu adevărat un factor.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87