Cerere de informații: motor electric de 12kW pe baterii reîncărcabile

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

Cerere de informații: motor electric de 12kW pe baterii reîncărcabile




de Lamure » 09/06/09, 11:16

salut tuturor as vrea sa am cateva informatii, as vrea sa rulez un motor electric cu o putere de aproximativ 12 kw furnizat de bateriile cu plumb pentru a se conecta la un generator pantomizat, imi puteti spune ce tip de motor sa aleg si Material necesar; numărul de baterie, încărcător sau alternator etcccc pentru proiectul meu vă mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/06/09, 20:50

Mai multe întrebări decât răspunsuri:

1) viteza de utilizare a motorului: durata, nb de h / 24 h
2) Motor DC sau AC?
3) monofazat sau trifazat?

motorul tau? la ce se folosește?

cu cât ne spui mai mult, cu atât te putem ajuta mai mult. Este cu siguranță posibil: este puterea unui motor Clark. (transpalet)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

re




de Lamure » 10/06/09, 12:19

proiectul meu este de a-mi transforma toporul într-o mașină electrică precum kangoo-ul electric cu baterie și generator pentru a îmbunătăți autonomia, vreau o viteză de 100 km / h maxim pentru că nu sunt un fan al vitezei chiar dacă conduc 90km / h nu-mi pasă lol.
cel mai bun este un motor de curent alternativ sau de curent continuu?
câtă baterie să faci maximum 100km?
Un încărcător de baterii poate încărca mai multe baterii în același timp?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 12/06/09, 14:12

Buna Lamure!

Ar trebui să aveți o idee despre bugetul pe care îl aveți pentru a vă ghida pe un sistem sau altul.

În DC costul va fi mai mic și materialul mai ușor de găsit, în AC costul este mult mai mare, dar eficiența este mai bună.

Dificultatea este să reîncărcați bateriile sau să treceți în modul generator direct la baterii atunci când acestea sunt descărcate, va trebui să optimizați tensiunea de ieșire a generatorului cu bateriile, dacă generatorul a furnizat 380 de volți va trebui să aveți 30 de baterii de 12 volți , dar problema va fi să găsiți un motor și un controler de motor cu această tensiune, pe de altă parte puteți utiliza un transformator și puteți reduce tensiunea la 120 volți și puteți utiliza punți cu diode pentru a utiliza doar 10 baterii.

Deci, puteți vedea complexitatea acestei realizări pentru cineva care are puține sau deloc cunoștințe în domeniu.
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re:re




de Am citro » 12/06/09, 14:56

lamure a scris:proiectul meu este de a-mi transforma toporul într-o mașină electrică precum kangoo-ul electric cu baterie și generator pentru a îmbunătăți autonomia, vreau o viteză de 100 km / h maxim pentru că nu sunt un fan al vitezei chiar dacă conduc 90km / h nu-mi pasă lol.
cel mai bun este un motor de curent alternativ sau de curent continuu?
câtă baterie să faci maximum 100km?
Un încărcător de baterii poate încărca mai multe baterii în același timp?
Bine, ca utilizator VE, iată părerea mea:
Găsiți-vă un AX electric sau un alt vehicul francez și aprobat, va fi mai ușor. Puteți chiar să luați în considerare achiziționarea unei „hârtie” (mașină electrică fără baterii).
Mulți alții dinaintea ta (inclusiv eu) au vrut să facă ca tine. Vă lansați într-o aventură sacră care necesită cunoștințe tehnice și un minimum de cunoștințe ESENȚIALE. Le aveți?

Căutam un AX electric, am găsit în sfârșit un al doilea 2. Cu alți membri ai unei asociații, ne gândim și la cea mai bună modalitate de a crea un generator la bord.

Pentru caracteristicile electrice AX / 106 / Saxo (acestea sunt identice), este:
90kmh, 11kw nominal, 20 baterii NiCd 6V -100Ah sau 120V DC. Autonomie între 50 și 130 km în funcție de utilizare.

Dar nu rezonăm deloc în același mod în electricitate. În ceea ce mă privește, o bună autonomie este o autonomie suficientă.
1500 km de autonomie, așa cum laudă producătorii de mașini cu motorină, asta nu înseamnă nimic.
Ah, da ... Acum 10 ani, când conduceam petrol, nu mă grăbeam la stație de fiecare dată când greva depozitele de petrol, am așteptat să se termine greva.
: Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/06/09, 15:04

: Arrow: Altfel, din moment ce Alain G a reacționat, un exemplu al a ceea ce știu cebecezii să facă: :D
Vehiculul Verde.

Și pentru a reveni în Franța, THE forum referință în materie:
Vehicule electrice.free.fr
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 12/06/09, 15:28

mure

Citro are dreptate, este un proiect care necesită destul de multă experiență în domeniu, este mai ușor să lucrezi cu un vehicul greutatea hârtiei și cu siguranță va fi mult mai puțin costisitor.

Dacă ați însușit limba lui Shakespare, iată cel mai bun site pe care l-am găsit până acum, cu link-uri către tot materialul de care veți avea nevoie, precum și motociclete, bărci și vehicule electrice de tot felul.

http://evalbum.com/
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/06/09, 16:05

Alain G a scris:Dacă ați însușit limba lui Shakespare, iată cel mai bun site pe care l-am găsit până acum, cu link-uri către tot materialul de care veți avea nevoie, precum și motociclete, bărci și vehicule electrice de tot felul.
http://evalbum.com/ :D
Ei bine, mă duc acolo doar pentru poze și am vise dulci, înainte de culcare.

Începeți cu o vizită lunară, apoi repetați vizitele, dacă nu există efecte secundare. : Lol:
0 x
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

multumesc tuturor




de Lamure » 12/06/09, 17:50

minunat pentru informații, da, vreau să învăț să pot realiza acest tip de proiect, de aceea mă întorc la cursuri, ar ști cineva cum să mă direcționeze către ce tip de curs ar trebui să urmez?
în ceea ce privește acumularea a 10 baterii în 12v, am nevoie de un transformator și o punte de diodă pentru a putea conduce, dar 10 baterii îmi vor permite să fac câți kilometri?
ar ști cineva unde să găsească vehicule electrice chiar și fără baterii de vânzare?

o altă întrebare: un încărcător de baterii poate reîncărca 2 sau mai multe baterii în același timp?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 12/06/09, 18:25

Bună seara Lamure

Din păcate, pentru cursuri nu cred că există un curs specific pentru această profesie, cel puțin nu aici în Quebec, este mai degrabă un curs electrotehnic care oferă o imagine de ansamblu vagă a ceea ce privește motorizarea vehiculelor, aici Experiența în manipularea cu motor electric a unui vehicul manipulant (transpaletă) poate ajuta cu siguranță, precedată de un curs de electronică avansată.

Dar acest lucru rămâne opțional, deoarece mai mulți furnizori de echipamente pentru vehicule electrice vă pot indica foarte bine către echipamentul adecvat și datele necesare pentru proiectul dumneavoastră.

Diferența dintre experiență și non-experiență este costul proiectului, am început să lucrez la echipamente de manipulare în 1979 și am lucrat mult timp în automatizare, este regretabil că o distanță atât de mare ne separă pentru că eu am fi apreciat foarte mult să vă ajut în acest proiect.

Autonomia bateriilor depinde de capacitatea de la bord, dar în general este de aproximativ 70 km pentru 10 baterii cu plumb acid de 180 amperi la o viteză de 70 km / h.

Pentru vehiculele electrice de vânzare, Citro vă va putea îndruma cu siguranță mai bine.

Puteți găsi un încărcător care va încărca toate bateriile în același timp.

În cele din urmă, sper că aveți un buget foarte bun, deoarece acest proiect poate ajunge cu ușurință și poate depăși 8000 de euro.

A bientôt

Alain
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138