Cerere de sfaturi de la bătrâni

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Cerere de sfaturi de la bătrâni

de elefant » 28/07/06, 21:43

Scuză-mă că am debarcat „ca un copil nou” în forum : Am cercetat site-urile franceze și englezești pentru electroliză timp de una sau două săptămâni, cu scopul de a face și un electrolizator experimental.
Așa că m-am dus să mă uit la vechile mele lecții și cred că am înțeles de ce funcționează (bine) electrolizorul lui Meyer și, probabil, cel al lui Moreau.

Nici obscurantismul, nici pseudostiinta, nici ezoterismul.

1) o celulă Meyer este de fapt un condensator cu o capacitate de 0,15 µFarad alcătuit din pereții celulei și un dielectric gros de aproximativ 1 mm și o permitivitate dielectrică relativ ridicată alcătuită din apă pur. (permitivitatea dielectrică relativă a apei = 80, rezistența dielectrică de la 50 la 100 kV pe centimetru, rezistivitatea de ordinul unui gigaohm pe metru)
2) Reactanța unui condensator de 0,15 µF sub 1 MHz este de ordinul 1 sau 2 ohmi (ceea ce ne oferă un bun 10-15 amperi sub 13,8 volți).

Deci, a priori trăiește electroliza apei pure sub frecvență ridicată, ceea ce ne permite să ne eliberăm de electrolit și simplifică serios întreținerea dispozitivului. (Pentru că, sincer, un electrolizator din oțel inoxidabil care are câteva ore de funcționare este sincer dezgustător și la prețul platinei: v-ați dat seama vreodată că placarea a 33 cm² de platină în 30 µ necesită un cm³ de metal, adică 21 de grame!)

Acest lucru, în opinia mea, este departe de teoriile privind frecvența rezonantă a apei. (Poate exista, dar noi nu suntem acolo)

Da, dar ar fi, de asemenea, necesar să circulați bulele pentru a extrage gazul!

Ben, la Meyer, este foarte simplu: pereții unui condensator se atrag reciproc: celula se comportă de la sine ca un traductor cu ultrasunete sub efectul impulsurilor THT. Dincolo de o anumită tensiune, își scurtcircuitează condensatorul și ne întoarcem la zero. Sub tensiune înaltă, forțele implicate sunt destul de violente. Nu știu cum o face Moreau, poate a pus un traductor cu ultrasunete în dispozitivul său, cu excepția cazului în care folosește un sufocator care funcționează ca autotransformator.

Oprirea tensiunii este acum jocul copiilor datorită tranzistoarelor de putere Mosfet, a căror performanță este visul celor care au cunoscut primii tranzistori din anii 60. Controlul tranzistoarelor de putere ar trebui încredințat unor circuite mai moderne decât 555 sau 556, care ating vârful la 200 kHz. Puteți face un multivibrator foarte simplu folosind un 4093, un condensator și un rezistor. (și de ce nu un circuit programabil așa cum sugerează eticheta ASIC care apare pe fotografiile dispozitivului Moreau)

Sunt de acord cu Moreau în teoriile sale atunci când spune că controlează fuga termică, ceea ce se poate face destul de ușor prin reducerea frecvenței când curentul devine prea mare, de exemplu în urma unei poluări a dielectric-electrolitului. Cred că oricum un electrolizator ar trebui să aibă un klixon de siguranță (ca în mașinile de spălat vase și mașinile de spălat), precum și o membrană de rupere și / sau un presostat. supapele de reținere mi se par utile și mie.

Ceea ce nu am reușit încă să stabilesc este dacă este mai interesant să puneți celulele în paralel, să creșteți capacitatea (condensatorul) întregului și să micșorați frecvența de lucru cu aceeași cantitate sau să le puneți în serie pentru a beneficia de cea mai bună eficiență de electroliză / pierdere prin efectul Joule obținut atunci când electroliza este între 1,23 V și 1,47 V.

De asemenea, nu sunt foarte convins de acest 1,23 V, deoarece în testele pe care le-am făcut sub curent continuu pur cu electrolit (2 până la 28% NaOH), primesc numai bule de la 2,2 , 2,3 - XNUMX V.

Acum nu mai rămâne decât să găsiți o modalitate simplă și fiabilă de a preveni sonda Lambda de la ... bren.

Circuitul exotic al lui Meyer printr-un alternator mi se pare inutil și ar putea fi înlocuit cu bobine de înaltă frecvență dacă tensiunea înaltă este esențială (ceea ce nu cred, altfel dispozitivul lui Moreau nu ar funcționa)

Bine, taci acum tipul nou, bătrâni, ce părere ai despre proza ​​mea?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 28/07/06, 21:47

Hopa, scuze tuturor, am făcut un buton greșit, mesajul era pentru „electroliză îmbunătățită”. Vă invit să continuați dezbaterea
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen

de Rulian » 29/07/06, 14:36

Discuția continuă aici:

https://www.econologie.com/forums/electrolys ... t1228.html

Închid acest fir.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 416