Cleanmotors Corp. : doparea cu H2, utopia israeliană?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Cleanmotors Corp. : doparea cu H2, utopia israeliană?




de Christophe » 06/12/07, 21:00

O companie de motoare israeliene a dezvoltat recent un sistem de combustibil mai eficient, mai ieftin și, mai ales, mult mai puțin poluant. O adevărată inovație tehnologică, care poate fi montată pe toate tipurile de vehicule. Acest concept promițător a fost dezvoltat în Nativ Haasara, o comunitate israeliană mică din Negevul de vest. Infolive.tv te duce pe urmele motorului curat. 05/12/2007


Video de vizionat aici: http://www.infolive.tv/fr/infolive.tv-1 ... -moteur-pr
0 x
george
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 14/12/07, 09:56
Locul de amplasare: Plaja Montpellier




de george » 22/12/07, 21:14

DA, știu rețeta, datează din anii 50 și a fost descrisă perfect în manualele de aviație: cum să impulsionezi un reactor sau un motor cu ardere internă !!!
Este suficient să puneți metanol + ulei saturat în apă (chiar înainte de redescoperirea uleiului) și să dați motorul în injecție fină.

Încercasem cu mult timp în urmă pe un vechi mini Austin, am luat 130 în loc de 110, a fumat puțin alb pentru că dozajul a fost „ladle” injectat în carburator cu un motor de spălat!

Dacă aceasta nu este o grosolănie, mă gândesc de ceva vreme că pantonul, în afară de mecanica „cabalistică neînțeleasă”, poate fi pur și simplu rezultatul unei injecții de apă !!!

Apa micronizată face minuni într-un motor prin transformarea căldurii complet neutilizate într-un motor de căldură convențional în abur!
Curățare garantată și putere suplimentară gratuită, aproape de când consumă apă.
0 x
Moș Crăciun, am fost cuminte și am comandat un autogir, îți amintești?
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 22/12/07, 22:58

Împărtășesc pe deplin această analiză.

De aceea am pus pe site o secțiune „Injecție de apă în motoarele termice”, iată un scurt rezumat:

https://www.econologie.com/en-bref-articles-3093.html
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191