Sfaturi pentru un viitor șofer?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau

Sfaturi pentru un viitor șofer?




de Arthur_64 » 24/01/08, 16:34

În curând voi susține (și sper să trec) testul permisului de conducere.

Dețin deja un ZX 1.8D Entreprise (condus de partenerul meu) care consumă în medie puțin mai mult de 5L / 100.

Deocamdată, voi lucra cu bicicleta și apoi aș merge cu mașina (știu, nu este bine, dar bicicleta din această călătorie este suicidă și m-am săturat să inhal fumurile camioane).

Intenționez din plin să adopt conducerea economică, dar care sunt sfaturile tale pentru un începător?

Am trecut deja prin această secțiune, unde am putut pescui idei interesante ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/01/08, 18:00

Arthur 64 a spus:

dar bicicleta din această călătorie este suicidă și m-am săturat să respir vaporii camioanelor).


este adevărat și cunosc bicicliști la Bruxelles care sunt foarte norocoși că am ajuns să-i văd oricum.

Latura consumului, dacă reușiți să faceți consumul pe care îl faceți publicitate cu acest model, este foarte rezonabil.
dacă nu, schimbați vitezele la timp, evitați să zdrobiți ciuperca la lumina verde sau să intrați în trafic. Mai bine să încetiniți ceva mai devreme decât să vă apropiați de vehiculul din față și apoi să frânați. Același lucru când ajungi la o răscruce de drumuri.

În ceea ce privește siguranța, oglinzile perfect reglate, geamul din spate din nichel și ochelarii de soare de la bord sunt la fel de importanți ca și privirea în față. Feriți-vă de oamenii care vin din dreapta (mașini, motociclete, bicicliști)

Să aveți o călătorie bună.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: Sfaturi pentru un viitor șofer?




de Chatham » 24/01/08, 18:28

Arthur_64 a scris:
Dețin deja un ZX 1.8D Entreprise (condus de partenerul meu) care consumă în medie puțin mai mult de 5L / 100.



Ei bine, evident, partenerul tău știe cum să o facă, așa că copiază ... și amintește-ți că conducerea economică nu este egală cu chicana mobilă ... :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Sfaturi pentru un viitor șofer?




de Flytox » 24/01/08, 19:07

Bună ziua Arthur_64

Zx sau partenerul tău consumă 5L / 100? :şoc:

Bine, ies! : Mrgreen:

Gata cu glumele discutabile. Pe drum vei întâlni o mare majoritate a oamenilor care nu conduc mai bine decât tine. Nu aveți niciodată încredere în ei și păstrați-vă întotdeauna o mică marjă de frânare, spațiu etc. Când ești foarte tânăr este greu de înțeles, mai târziu vei înțelege că nu vei schimba idiotii, dar îți vei păstra pasagerii, viața și autocarul. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 24/01/08, 20:50

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

De fapt, este o băutură pe drum și nu în oraș, deoarece nu-i place să conduci în oraș (permisul a trecut într-un oraș mic, deci nu este obișnuit).

Ochelarii de soare mi se par o idee bună. Sunt interzise examinarea: inspectorul trebuie să vadă unde mă uit.

Într-adevăr, anticiparea și absența blocării, conducerii progresive par a fi soluții bune ...
O chestiune de obișnuință și ai putea la fel de bine să le iei pe cele bune de la început.

În orice caz, conducerea prietenoasă nu este regula pe drumuri. Este nevoie de o doză bună de zenitudine pentru a nu deveni șofer printre șoferi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 26/01/08, 20:27

Reforma licențelor, anunțată oficial până în iulie de Dominique BUSSEREAU (reducerea duratei examenului, simplificare, accentul presupus pe conducerea economică), va fi a priori implementată mult mai devreme .

Într-adevăr, a fost anunțat inspectorilor o amenajare înainte de primăvară, probabil pentru a debuta deja examenele practice și nu pentru a recurge la examinatori privați (acolo sunt eu ceea ce presupune).

(Sfârșitul subiectului off).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/01/08, 21:12

: Arrow: La fel ca prietenii mei, v-aș spune că ZX este o mașină excelentă din punct de vedere ecologic datorită tehnologiei sale fiabile și ieftine, o păstrează cât mai mult timp posibil. După cum am scris pe forum, costurile de întreținere ale mașinilor moderne sunt în creștere!

În cele din urmă, conduceți cu sens, acordând o atenție deosebită prostiilor pe care alții le pot face, păstrați întotdeauna o marjă suficientă de siguranță ...
Nu am învățat asta luându-mi permisul de mașină, ci luând permisul de motocicletă ... acolo am învățat să mă uit (în oglinzile mele), să anticipez etc.

În această dimineață, soția mea a fost răsturnată pentru că frânase pentru a lăsa un pieton să treacă pe un pasaj protejat. Șoferul care l-a urmat (prea de aproape) a spus că nu a zdrobit pentru a nu fi lovită de un scuter care se lipea prea de aproape. Rezultatul scuterului l-a lovit și el (fără rău) și a fugit ... și biata doamnă a explodat în față (bara, farul ...), volvo-ul nostru nu are nimic. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 27/01/08, 00:15

citro a scris:: săgeată: La fel ca prietenii mei, ți-aș spune că ZX este o mașină excelentă din punct de vedere economic, datorită tehnologiei sale fiabile și necostisitoare, păstrează-o cât mai mult posibil. După cum am scris pe forum, costurile moderne de întreținere a autovehiculelor sunt în creștere!

:?

Pe acest subiect, voi face un subiect EXPLOZIV cu informații foarte recente (teste pe 25000 de proprietari de vehicule publicate într-o revistă lunară cunoscută). Am scanat paginile interesante.

Rezultatele sunt edificatoare: pregătiți-vă cardul de credit pentru că trecerea prin cutia „garaj” devine impresionantă, din care 50% se datorează bug-urilor electronice !!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/01/08, 14:16

Flytox a spus:

Nu aveți niciodată încredere în ei și păstrați întotdeauna o mică cameră de frânare, încăpere etc.


Mă abonez! mai ales că nu este pcq vedeți pe cineva pe care îl vede (punct mort, orbire, distragere a atenției, căutând în altă parte din alte motive, uneori excelente)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 190