Dyna-MAC

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
jelupan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 31/07/05, 11:00




de jelupan » 08/10/05, 11:38

În descoperirile mele despre mecanica neobișnuită, acest mic motor ușor și care economisește spațiu îl va mulțumi cu siguranță pe André! În domeniul aviației, are meritul de a oferi o eficiență ridicată, cu mai puțin zgomot și mai puține vibrații decât motoarele actuale. Consumul pare, de asemenea, redus.
Cele 6 pistoane se mișcă înainte și înapoi între fiecare dintre cele două camere de explozie. Deci, există 2 capete de cilindri opuse. Fiecare piston este traversat de o came sinusoidală pe care își exercită forța prin intermediul a două role într-o direcție și în cealaltă alternativ.
A se vedea: http://www.dynacam.com/Index.htm

Ei bine, știu că Christophe va judeca că acest subiect nu este prea mult în mintea forum, dar consider că este interesant de subliniat orice mecanism care scade poluarea și face ca lucrurile să se întâmple.

Imagine

Marele argument este că acest mecanism există și că acesta rulează pe avioane și alte vehicule împreună cu NASA și armata americană.
Constat că aduce un plus în comparație cu motorul OX2 menționat într-un subiect anterior. Cu excepția poate din gama de combustibili, cu excepția cazului în care las informațiile să scape de mine, engleza mea nefiind atât de grozavă! : clipire:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/10/05, 17:07

Buna jelupan
Micul motor compact, frumos, care se va potrivi bine într-o capotă de avion,
în plus, cel din fotografii și echipat cu o dublă aprindere cu 2 magneturi de aviație SLICKS, la fel ca pe motorul Lycoming
Nu am citit tot ce veți avea nevoie pentru a cunoaște specificațiile: greutate, putere, RPM
pentru un avion cu un consum maxim de 2800 rpm
Pentru a-l aproba în aviație este foarte conservator și este o rezervă exclusivă. SUA are un fel de monopol în motoare și elice
chiar și cele mai multe țări europene nu produc un motor pentru aviația mică, nu pentru că nu sunt capabile, dar există un monopol de viață și continental.
În aeronavă doar pentru ulei de motor, uleiul sintetic complet nu este aprobat, îmi amintesc nu cu mult timp în urmă că uleiul multigrad
nu era permis, chiar și la început că furam singurul ulei permis era uleiul mineral, în timp ce mașinile mergeau cu el de 20 de ani.
toate acestea pentru a vă spune că în domeniul aviației este foarte foarte conservator și foarte atent moteus c, este tehnologia anilor 1945, cu materiale moderne.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 08/10/05, 19:06

salut
bine, andré, tu, care ești conștient de toate; motorul nostru diesel renault omologat nu a trecut Atlanticul !!!!
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/10/05, 19:47

Bună Zac
Este foarte scump, sunt câteva, l-am văzut doar în reviste, dar nu cred că a fost construit cu mii până în prezent, conform specificațiilor este un motor adorabil pe care și-l dorea unul dintre prietenii mei pentru a instala acest motor diesel într-un cessna 180 neaprobat, dar prețul și exhobitant, este mai bine să continuați cu benzina niciodată nu va reuși să recupereze diferența, dar costul combustibilului nu era marea sa preocupare. mai degrabă autonomia pe care aceasta a conferit-o mașinii, deși în zonele îndepărtate există o problemă de a fi alimentat cu motorină sau cu jet A.
André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/10/05, 19:53

Sincer, nu văd cum un motor Renault dintr-o serie mare poate fi mai scump decât un Lycoming produs într-o serie destul de mică și vândut deja la un preț foarte ridicat ... Trebuie să fie legile capitalismului care doresc asta: maximum $$$ ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/10/05, 20:34

bonjour
Pentru mine nu sunteți conștienți de acest motor, a fost dezvoltat de echipa care construiește formula 1, nu vorbim despre un automobil de serie mare, este foarte special, în aviație este special de asemenea, sprix, ca exemplu Fiecare segment din motorul meu Lycoming valorează 100 USD bucată, există 3 pe piston un piston valorează 450 USD, găsim aceleași segmente pe camioanele diesel MACK seturile de 4 segmente valorează 110 USD și în plus, acestea sunt de calitate superioară, dar acest lucru nu este aprobat!
În numele siguranței publice, legiuitorii noștri pot face multe lucruri.

Un rulment cu bile simplu la dealerul auto este uneori în valoare de 2 până la 3 ori mai scump decât un rulment cu bile identic pentru a cumpăra de la o companie de rulmenți, asta este meseria, există porumbei și hoți legali care sunt face mai multe taxe guvernelor, se potrivește afacerilor lor, toată lumea este frumoasă toată lumea bună ....

André
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 08/10/05, 20:53

Andre a scris:[...]

Un rulment cu bile simplu la dealerul auto este uneori în valoare de 2 până la 3 ori mai scump decât un rulment cu bile identic pentru a cumpăra de la o companie de rulmenți, asta este meseria, există porumbei și hoți legali care sunt face mai multe taxe guvernelor, se potrivește afacerilor lor, toată lumea este frumoasă toată lumea bună ....

André

Pentru rulmenții cu bile, știu bine cazul, după ce am lucrat la SKF. Este adevărat că marja totală dintre prețul rulmentului vândut ca piesă de schimb și prețul de fabricație este enorm. :o
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/10/05, 21:03

Andre a scris:Pentru mine nu sunteți conștienți de acest motor, a fost dezvoltat de echipa care construiește formula 1, nu vorbim despre un motor de mașină de serie mare, este foarte special,

Da, într-adevăr, nu știam ... este o alegere curioasă ... Fie acum motorina F1?
Motorul Mercedes Clasa A a fost, de asemenea, avionizat ... și este, de asemenea, foarte scump ... totuși se află în seria mare ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena




de Jean-Francois » 08/10/05, 22:33

În ceea ce privește rulmenții, știu ceva pentru că am consumat o cantitate imensă cu una dintre plimbările mele la momentul respectiv (o sută bună pe an)

altfel îmi amintesc că într-o zi am avut un rulment de roată spate pe o mazda 650ff la contra și 80ff la transtech (skf)

aici este voilou :P
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)
... ______
... / ______ \
. (00 = H = 00)
.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166