Și suflanta de 2 CP

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10

Și suflanta de 2 CP




de bebeours » 30/03/09, 12:06

Este un sistem recunoscut de entuziaștii 2cv, citroen a echipat viza cu aceasta.

http://www.pp-2cv.be/FR/News/Soufflante.htm

Va funcționa pentru un alt motor?

Pentru mine, mi se pare că, prin creșterea presiunii înainte de filtru, o creștem după aceea și câștigăm eficiență.
Acest ansamblu pare accesibil pasionaților de bricolaj, ar putea completa o supapă vortex.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/03/09, 12:23

super drăguț, într-adevăr, dar nu este nimic de laudat!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/03/09, 20:05

Dacă da, există un câștig mic de putere la potul complet!? Căutând bine ...
Dar cu siguranță nu cu economie de combustibil : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 30/03/09, 22:20

: Arrow: Ei bine, într-adevăr nu este dificil să îndreptați curbele urâte.
Bicilindrul Citroën este bine cunoscut pentru golul său mare între 3 și 4000 rpm. Cele 2cv care se îndreaptă către SPA dezvoltă până la 90 de tunuri. :şoc:
În competiție, elimină suflanta și lucrează într-adevăr la admiterea dinamică, ca și la motocicletele hiper sportive.
Cel mai mare câștig realizabil pe aceste motoare este pe transmisie.
Cutiile de viteze sunt modificate astfel încât să nu depășească 1000 turații de scădere a vitezei între fiecare raport pentru țară.
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 30/03/09, 22:48

Suflanta unui 2cv trebuie să rămână sub capota unui 2cv.
Pe un alt motor, ar fi irelevant.
Dacă am înțeles corect.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 31/03/09, 00:31

Este „turbo-ul săracilor” ... Fără a fi calomnios cu dragul nostru 2cv și cu șoferii lor, desigur!

citro a scris: Cele 2cv care se îndreaptă către SPA dezvoltă până la 90 de tunuri. :şoc:


Presupun că vorbești despre 24c (24min) 2cv?

Nu în motorul original (îmbunătățit = 50cv) și nici măcar în categoria „prototip” (60 - 70cv), dar în hibrid da, dar este mai mult motorul Citroën (BMW plat).

Am luat parte la ea de două ori: https://www.econologie.com/forums/nos-gueule ... 1-160.html

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/03/09, 09:57

Christophe a scris:
citro a scris: Cele 2cv care se îndreaptă către SPA dezvoltă până la 90 de tunuri. :şoc:


Presupun că vorbești despre 24c (24min) 2cv?

Nu în motorul original (îmbunătățit = 50cv) și nici măcar în categoria „prototip” (60 - 70cv), dar în hibrid da, dar este mai mult motorul Citroën (BMW plat).

Motoarele care au ajuns la bancă nu au fost fiabile peste 24 de ore. Au trebuit să le dezumfle pentru cursă.

Reglementările au evoluat de-a lungul anilor. Turbo-ul (care a permis aceste puteri record) a fost interzis.
Am văzut capete de arbore dublu, dublă aprindere (frecventă) și multe alte amăgiri.

Există chiar și cei care și-au imaginat o admisie de aer în carter comparabilă cu motoarele în 2 timpi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 31/03/09, 09:59

Spuneți că motoarele germane moderne sunt mai fiabile decât motoarele false franceze vechi? : Mrgreen:

Ei bine, fără să râd, nu știam că ești pasionat de 2cv, ai fost vreodată la SPA atunci?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/03/09, 12:20

Christophe a scris:Spuneți că motoarele germane moderne sunt mai fiabile decât motoarele false franceze vechi? : Mrgreen:
Nu te-aș urma pe acest motiv ... :D

Christophe a scris:Ei bine, fără să râd, nu știam că ești pasionat de 2cv, ai fost vreodată la SPA atunci?
Ei bine, prima mea mașină a fost un apartament twin twin, o mașină legendară. Peste 1600 de victorii în competiție. Vorbesc despre geamănul Panhard montat pe 24BT (T pentru Tiger.) : Lol: ).

Următorul a fost un AMI6 BERLINE în 6V. Mi-au plăcut vehiculele astea. Scoaterea motorului fără palan, am pus două într-o roabă pentru a-l aduce la bancul de lucru. 8)

Din păcate, nu am fost niciodată la SPA. :strigăt:
Pentru mine, a urca deasupra Loirei este ca și cum ați traversa Cercul polar polar. :?
Eram încă la Le Mans, chiar am fost comisarul de curse acolo ... în '94.
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 31/03/09, 18:01

Nu mă așteptam să reaprind astfel de pasiuni.

Prin lansarea acestui post, am vrut să știu de ce nu am asistat mai mult motorul în respirația lui.
Vortexul CU și pantonul merg în această direcție mi se pare.
Știu, de asemenea, că nu este recomandabil să puneți un compresor la intrarea aerului motorului, dar un motor mai bine oxigenat trebuie să consume cu siguranță mai puțin.

Mesaj pentru citro: De fiecare dată când citesc unul dintre textele tale, cu portretul lui Emmet Brawn alături, am impresia că îl aud pe Doc citindu-mi textul. Nu știu dacă sunt singurul.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193