Exemplu de încercare de înșelătorie pe internet

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Exemplu de încercare de înșelătorie pe internet




de bobono » 09/12/10, 18:50

Am răspuns la un anunț pentru a cumpăra un camion de lemne de foc. Înainte de a-mi trimite încărcătura aici, mă întreabă acest domn.

Se pare că acest tip de încercare este destul de frecvent pe net.

Bonsoir,
În urma interviului nostru telefonic, pentru a vă informa mai bine, veți merge la oficiul poștal cu 1500 € și veți cere să pregătiți un Mandat urgent în numerar cu costurile de transport incluse la următoarea adresă:

REFERINȚE PENTRU MANDAT URGENT DE CASH DE 1280 EUR:

Nume: AYADI

Prenume: NYZAR

poștașă vă va oferi în schimb o chitanță pe care apare informațiile pentru retragere pe care le veți da șoferului după descărcarea comenzii dvs. de 50 de metri cubi adăugată la bonusul de 5 metri cubi.

NB: în timpul operațiunii pentru a evita să plătim taxe suplimentare în timpul retragerii, vă rugăm să nu le spuneți că este pentru o achiziție, le spuneți dacă vă cer să trimiteți bani unui prieten sau un membru al familiei tale.
contactați-mă imediat ce vă întoarceți de la oficiul poștal pentru a confirma plecarea camionului.
Mărfuri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 09/12/10, 18:55

Multumesc pentru feedback.

a) Ei bine, asta este o înșelătorie, este atât de mare încât trebuie să fii prost pentru a fi păcălit ...

Iubesc :

NB: în timpul operațiunii pentru a evita să plătim taxe suplimentare în timpul retragerii, vă rugăm să nu le spuneți că este pentru o achiziție, le spuneți dacă vă cer să trimiteți bani unui prieten sau un membru al familiei tale.


b) Contactați administratorii site-ului unde a fost publicitatea.

Le șterg în mod regulat pe PA-ul site-ului ...

Am tras unul, hei, cel târziu astăzi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/12/10, 19:08

Nu lipsesc escroci pe net.

Un alt exemplu: băieți care cumpără mașinile și se oferă să plătească prin Western Union. Primești banii în contul tău (care merge foarte repede), livrezi vehiculul, dar câteva zile mai târziu banca ta observă că nu primește banii de la WU și îți debită în mod legitim contul .
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 09/12/10, 19:10

Oricum, este foarte simplu:

Western union et cie + internet + Clasificat = 99% șanse să fie o înșelătorie.

Nu este foarte greu de reținut ca o ecuație.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232