Faceți un hibrid Peugeot 205 (benzină / electric)

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
moimart1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 30/06/08, 21:51
Locul de amplasare: Meuse

Faceți un hibrid Peugeot 205 (benzină / electric)




de moimart1 » 23/01/11, 21:11

Bonjour à tous,

Mă gândesc să adaug un motor electric la 205-ul meu și am nevoie de sfaturile tale, precum și de recenziile tale despre sistemul pe care vreau să îl instalez.

Scopul jocului este de a cupla un motor electric în paralel cu motorul pe benzină (TU3, pentru cunoscători ^^).
În dreapta motorului meu, am cutia de viteze, deci este complicat de modificat.
În stânga am scripetele alternatorului, iar visul va fi să dublu această scripete și să-mi atașez motorul electric cu ajutorul unei curele.

Acest motor electric va fi alimentat de o baterie și va fi reîncărcat de un alternator care va fi declanșat numai dacă pedala de accelerație este eliberată.

„Problema” cu modul meu de funcționare este că nu conduc roțile direct, ci motorul. Acesta va funcționa în cel mai bun caz cu frânarea motorului.

Este „bun” pentru el? Este aceasta alegerea corectă a operațiunii? Ai alte idei?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile tale

Martin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Construiește un Peugeot 205 hibrid (benzină / electric)




de Flytox » 23/01/11, 21:34

Este ciudat ce vrei să faci :şoc:

Cureaua alternatorului nu vă va permite să treceți multă putere (2 sau 3 kw?), Doriți să adăugați un al doilea alternator, o altă scripete curea, un motor, baterii ... pare cam greu / complicat ... pentru o putere atât de mică. Dacă obiectivul este economia de combustibil, fii puțin sceptic :strigăt:

Ar fi mai ușor să puneți doar un dinastart în locul alternatorului. Dar nu dacă randamentul este foarte bun ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
moimart1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 30/06/08, 21:51
Locul de amplasare: Meuse




de moimart1 » 23/01/11, 21:46

Scopul este de a reduce consumul.
Și m-am gândit că cuplarea unui motor electric va ajuta.

De asemenea, m-am gândit să pun 2 motoare pe roțile din spate, dar mecanica modelului 205 nu o permite ...

Dacă ți s-ar spune să transformi o mașină într-o mașină hibridă, ce ai face? (asta ma intereseaza ^^)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 23/01/11, 21:53

Există o mulțime de postări pe subiecte conexe. AMHA trebuie să pleci de la o cutie mică și ușoară ..... nu dacă ai mijloacele / timpul / cunoștințele, dar este o mare aventură .... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 23/01/11, 23:21

: Arrowu: +1 cu Flytox.
Mai mult, dacă TU3 începe să-și arate vârsta, începe să fumeze în albastru (garniturile tijei supapei HS) ... Ca să nu mai vorbim de performanța sa ...

Dacă vrei cu adevărat să „joci”, găsește-ți un AX, un sax sau un 106 electric ...
Acolo veți avea o bază foarte bună de hibridizat.

De asemenea, m-am gândit foarte mult la electricul meu 106, dar în uz nu am nevoie de el, ar fi fost neeconomic.
: Lol: :P
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: Construiește un Peugeot 205 hibrid (benzină / electric)




de oiseautempete » 24/01/11, 00:22

moimart1 a scris:Acest motor electric va fi alimentat de o baterie și va fi reîncărcat de un alternator care va fi declanșat numai dacă pedala de accelerație este eliberată.

„Problema” cu modul meu de funcționare este că nu conduc roțile direct, ci motorul. Acesta va funcționa în cel mai bun caz cu frânarea motorului.


Uitați-l, este complet ineficient în acest fel și energia recuperabilă este ridicol de scăzută, având în vedere frânarea grea a motorului cu motorul cu piston ...
În plus, după cum sa spus, cu transmisia de putere pe care ți-o imaginezi, ar fi nevoie de un motor electric foarte puțin puternic, deci inutil ...
Citroën a studiat un sistem de recuperare a decelerării, care a decuplat motorul cu piston, dar a fost instalat direct în locul ambreiajului: dynalto, abandonat pentru că nu este suficient de eficient în raport cu costul, înlocuit de sistemul stop & start cu alternare demaror acționat de o curea nervurată, fără recuperare în timpul decelerării, nici puterea de intrare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
moimart1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 30/06/08, 21:51
Locul de amplasare: Meuse




de moimart1 » 24/01/11, 00:25

Deoarece sunt fan al 205-ului meu (puțin mai puțin când este plin), prefer să îl modific

Nu văd diferența dintre modificarea unui AX sau a unui sax comparativ cu 205? greutatea și din nou?

Știind că am nevoie de o rază de acțiune de cel puțin 100 km (pentru a ajunge la orașul meu student), a trebuit să renunț la orice electricitate și hibridizarea mi s-a părut un compromis bun ...

Nu înțeleg că performanța slabă a motorului este o problemă, dimpotrivă, de aceea vreau să o modific.
În plus, este încă tânăr, are doar 120 km ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/01/11, 08:30

moimart1 a scris:Deoarece sunt fan al 205-ului meu (puțin mai puțin când este plin), prefer să îl modific

Nu văd diferența dintre modificarea unui AX sau a unui sax comparativ cu 205? greutatea și din nou?
Vorbeam despre 106, ELECTRIC AX original sau Saxo, ca al meu. :?
moimart1 a scris:Știind că am nevoie de o rază de acțiune de cel puțin 100 km (pentru a ajunge la orașul meu student), a trebuit să renunț la orice electricitate și hibridizarea mi s-a părut un compromis bun ...
100 km nu este prohibitiv.
Un prieten de-al meu are peste 250 km de autonomie pe AX-ul său electric ... 8)

În caz contrar, există și conversia de la fumat la VE. : Idee:
Nu ați fi primul care face acest lucru pe un 205:
Imagine

et Imagine

conduc vehicule electrice 205 de câțiva ani ... : Mrgreen:

Imagine
Imagine
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 24/01/11, 09:14

Citro, este student, crezi că poate pune zeci de mii de euro necesare unei conversii electrice? asta e doar un lucru bobo, niciun student ...
Doar cu prețul bateriilor necesare pentru un electric capabil de 100 km (care va trebui reîncărcat pentru a reveni ...) puteți cumpăra o nouă benzină C1 care consumă în medie 5 L / 100 km!
Un minim de realism nu strică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
moimart1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 30/06/08, 21:51
Locul de amplasare: Meuse




de moimart1 » 24/01/11, 09:18

Ok renunț la hibrid ...
Mi-am spus, de asemenea, că nimic din ceea ce am găsit pe internet despre transformarea într-un hibrid nu era suspect ...

Doar o ultimă întrebare:
Ne imaginăm că îmi transform 205 în 100% electric, ok totul funcționează, dar nu este 100% interzis?
Cum merg la asigurare? control tehnic?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 305