FILTRU la polen, reducere economică pentru VMC DF

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

FILTRU la polen, reducere economică pentru VMC DF




de Am citro » 06/08/13, 00:08

Am un VMC Double Flux. 8)
Este un model al mărcii HELIOS, un producător foarte renumit și un produs de înaltă calitate, de mare succes.

Unitatea de tratare a aerului (CTA) este echipată cu 3 filtre;
- 2 filtre grosiere (G4) sunt montate pe orificiul de admisie a aerului proaspăt și pe cel de admisie a aerului interior în amonte de schimbător.
- 1 Filtru fin (F7) mai cunoscut sub denumirea de Filtru polen are loc înainte de plecare pentru insuflare în casă.

Furnizorul de echipamente mi-a furnizat, pentru o mână de €, 1m² de filtru G4 pe care l-am tăiat cu o foarfecă pentru a-mi face filtrele de rezervă la un cost mai mic (am făcut aproximativ cincisprezece cu ele).
8)

Pentru filtrul de polen (care trebuie înlocuit cel puțin de două ori pe an), am fost obligat să comand piesa originală, afișată 2 € TVA inclus în catalogul producătorului.
: Evil:

Dacă priviți cu atenție, unele magazine online îl oferă cu o reducere de 20%, adică 64 € cu taxă, este mai bine, dar totuși prohibitiv pentru o piesă fără conținut tehnologic și cântărind doar o sută de grame, sau mai mult de 500 € per kg ...

Nu-mi plăcea să joc porumbei cu pene, am amânat înlocuirea acestui filtru dincolo de motiv ...

Am căutat cu disperare media F7 pentru a cumpăra pe m² pentru a-mi face filtrele mele la un cost mai mic. Cred că există o piață considerabilă în acest sector.

Confruntat cu situația de urgență, am căutat litri F7 de dimensiuni echivalente și mai ieftine pe care le-am tăiat la dimensiunile mele.

Demonstrație în imagine:
1 / FILTRUL F7 original:
Imagine

2 / În stânga, un filtru F7 marca concurentului cu o suprafață mai mare, în dreapta, filtrul original HELIOS ...:
Imagine

3 / ... Dar pentru care înălțimea plisată este cu 1/3 mai mică, deci cu 1/3 mai puțin suprafața de filtrare:
Imagine

4 / Filtrul este tăiat la dimensiunea dorită cu un „cuțit de pâine”:
Imagine

Și iată lucrarea, filtrul obținut este plasat în locul filtrului original, va fi înfundat puțin mai devreme din cauza suprafeței sale de filtrare mai mici, în ciuda acestui lucru și a celor câteva minute petrecute pentru a-l tăia la dimensiunile mele, l Operațiunea se dovedește a fi profitabilă, filtrul de verificat încrucișat mi-a revenit la mai puțin de 25 €, adică de aproape 3 ori mai puțin costisitor (este încă prea mult ...).
: Mrgreen:
1 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/08/13, 04:52

bonjour

Bună idee, tocmai i-am înlocuit pe cei din mașină și mă gândesc să găsesc o soluție mai simplă decât să alerg la reprezentant pentru a căuta aceste filtre de polen.
trebuie să scoateți cutia uriașă din cutie aspirați ușor cutia, când le pun pe cele noi pulverizez dezinfectant (Pine-sol) dă un miros de brad la început.
Sistemul de ventilație Am un filtru electronic vechi Honywel care trebuie introdus în mașina de spălat vase de 3 ori pe an. este simplu eficient.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: FILTER Polen, reducere (economică) pentru VMC DF




de Obamot » 06/08/13, 15:57

citro a scris:Am un VMC Double Flux. 8)
Este un model al mărcii HELIOS, un producător foarte renumit și un produs de înaltă calitate, de mare succes.

Unitatea de tratare a aerului (CTA) este echipată cu 3 filtre;
- 2 filtre grosiere (G4) sunt montate pe orificiul de admisie a aerului proaspăt și pe cel de admisie a aerului interior în amonte de schimbător.
- 1 Filtru fin (F7) mai cunoscut sub denumirea de Filtru polen are loc înainte de plecare pentru insuflare în casă.

Furnizorul de echipamente mi-a furnizat, pentru o mână de €, 1m² de filtru G4 pe care l-am tăiat cu o foarfecă pentru a-mi face filtrele de rezervă la un cost mai mic (am făcut aproximativ cincisprezece cu ele).
8)

Pentru filtrul de polen (care trebuie înlocuit cel puțin de două ori pe an), am fost obligat să comand piesa originală, afișată 2 € TVA inclus în catalogul producătorului.
: Evil:

Dacă priviți cu atenție, unele magazine online îl oferă cu o reducere de 20%, adică 64 € cu taxă, este mai bine, dar totuși prohibitiv pentru o piesă fără conținut tehnologic și cântărind doar o sută de grame, sau mai mult de 500 € per kg ...

Nu-mi plăcea să joc porumbei cu pene, am amânat înlocuirea acestui filtru dincolo de motiv ...

Am căutat cu disperare media F7 pentru a cumpăra pe m² pentru a-mi face filtrele mele la un cost mai mic. Cred că există o piață considerabilă în acest sector.

Confruntat cu situația de urgență, am căutat litri F7 de dimensiuni echivalente și mai ieftine pe care le-am tăiat la dimensiunile mele.

Demonstrație în imagine:
1 / FILTRUL F7 original:
Imagine

2 / În stânga, un filtru F7 marca concurentului cu o suprafață mai mare, în dreapta, filtrul original HELIOS ...:
Imagine

3 / ... Dar pentru care înălțimea plisată este cu 1/3 mai mică, deci cu 1/3 mai puțin suprafața de filtrare:
Imagine

4 / Filtrul este tăiat la dimensiunea dorită cu un „cuțit de pâine”:
Imagine

Și iată lucrarea, filtrul obținut este plasat în locul filtrului original, va fi înfundat puțin mai devreme din cauza suprafeței sale de filtrare mai mici, în ciuda acestui lucru și a celor câteva minute petrecute pentru a-l tăia la dimensiunile mele, l Operațiunea se dovedește a fi profitabilă, filtrul de verificat încrucișat mi-a revenit la mai puțin de 25 €, adică de aproape 3 ori mai puțin costisitor (este încă prea mult ...).
: Mrgreen:

Având în vedere înălțimea disponibilă în ceea ce privește noua, ați avea aproape spațiu pentru a pune două deasupra celeilalte? (Ambalând puțin)

În caz contrar, filtrul original pare să aibă o suprafață neagră. Presupun că este un voal de cărbune activ, deci dacă da, nu doar filtrează polenii. La rândul meu, am luat un filtru de hota de bucătărie (microfibre + cărbune activ), pe care l-am pus pe un aparat de aer condiționat (care nu era fără filtru, dar care era rikikik). Rezultat strălucitor și nu am contaminat filtrul original (din care doar periajul pentru a îndepărta praful ° _0 a fost planificat doar din fabrică) ...
Știu că unii își fabrică și filtrele de aer pentru motoare cu aspirare naturală făcând decupaje în filtre mai mari, dar acum devine de mare viteză : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/08/13, 19:49

Suprapunerea a două filtre ar cauza prea multe căderi de presiune. :?

Filtrul original apare negru deoarece este folosit, când este nou este la fel de imaculat ca celălalt.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/08/13, 01:27

filtru anti polen ??? ce floare face polenul atât de negru?

Mă întreb dacă este cu adevărat util să folosiți un filtru plisat atunci când aveți posibilitatea să îl schimbați cu ușurință

un filtru simplu și plat va avea o suprafață mai mică, dar poate fi schimbat mai des

rămâne să găsiți furnizorul potrivit pentru a cumpăra o rolă întreagă

acum mai bine de 10 ani am întrebat despre fabricarea filtrelor de aer pentru mașini sau camioane ... greu de găsit un furnizor ... Am auzit chiar de un producător de filtre auto de dimensiuni speciale colecție care a preferat să taie în filtru modern disponibil

acum am găsit o modalitate de a cumpăra role de materiale de filtrare: mașină pentru filtrarea lichidului de tăiere în prelucrare: există mașini a căror suprafață de filtrare este înlocuită automat dintr-o rolă: de aceea rolele sunt disponibile în comerț

anti polen pentru vmc nu este preocuparea mea, ci filtrarea gazului de gaze pentru motor, dar problema găsirii materialelor de filtrare la cel mai bun preț este aceeași

pentru filtrarea grosieră cel mai ieftin material este geotextilul, dar pentru un filtru de aer al motorului aveți nevoie de mai subțire ... și mă întreb dacă aceste filtre anti polen nu sunt chiar mai fine
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/08/13, 15:44

bonjour

denumirea de filtru de polen înseamnă filtru foarte fin. Evident că tot praful este oprit acolo indiferent de natura lor
podea praf păr de pisică ect ...
Puneți două filtre unele peste altele, unul mai mare în față, dintre cele mai subțiri are un avantaj mic, doar dacă este într-un mediu cu praf grosier, rareori este cazul unei case
filtrul electronic oferă puțină cădere de presiune și este eficient pentru particulele foarte mici pe care le filtrează din nou pentru a opri spuma sau părul animalelor, altfel se trântește în tensiune înaltă. inconvenientul este nivelul de ozon pe care îl eliberează,
că o persoană tolerează mai mult sau mai puțin.
Pericolul filtrelor de hârtie fină sau al altor materiale este că, odată contaminat, în loc să purifice aerul, riscă să facă contrariul.
schimbați-le în mod regulat (mai des vara și pulverizați dezinfectant în cutia suportului filtrului)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/08/13, 18:08

citro a scris:Suprapunerea a două filtre ar cauza prea multe căderi de presiune. :?

În același timp, am bănuit că ai de gând să spui că ... Poți pune apoi un „vas” deasupra, așa cum sugerează Chatelot, astfel încât încărcătura să fie echivalentă, pentru că acolo ești mai jos „nominalul”! Și așa, cel care este în acordeon, nu va mai trebui să-l schimbi : Cheesy: și în plus, veți avea ozon gratuit pentru a vă purifica aerul și a dezactiva virușii în levitație ...

citro a scris:Le filtru original apare negru pentru că este folosit, când este nou este la fel de imaculat ca celălalt.
: Mrgreen:

„Original” (?) : Cheesy: sunt cu adevărat nenorociți pentru a vinde filtre folosite pentru altele noi : Mrgreen: : Cheesy:

ok ies -> []
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/08/13, 10:12

Obamot a scris:
citro a scris:Suprapunerea a două filtre ar cauza prea multe căderi de presiune. :?
... Puteți pune apoi un „vas” deasupra, așa cum sugerează Chatelot, astfel încât sarcina ar trebui să fie echivalentă, pentru că acolo sunteți sub „nominal”! Și așa, cel care este în acordeon, nu va mai trebui să-l schimbi : Cheesy: și în plus, veți avea ozon gratuit pentru a vă purifica aerul și a dezactiva virușii în levitație ...
:şoc: Nu pare știu cum funcționează un filtru... :?
Este o știință cu multe „subtilități”
Filtrul F7 este plisat pentru a crește suprafața de trecere ȘI pentru a reduce căderea de presiune pentru o anumită secțiune de trecere (suprafața cadrului filtrului).
Deci, suprapunerea unui filtru plat deasupra înseamnă neapărat o scădere de presiune crescută ...

Suprapunem doar filtre de "spumă" atât de grosiere înaintea unui filtru F7, așa cum este cazul în instalația mea cu un filtru G4 montat în amonte de filtrul F7 ...

Pentru ozon, acest gaz este produs de generatorul electric de ioni negativi prezenți în filtrele „electronice”. Nu-mi place acest gaz, al cărui miros mă deranjează și care mi-a înrăutățit simptomele de somnolență la volan când am montat unul în mașină (în ciuda zgomotului neplăcut pe care l-a emis) ...

Setul de filtre noi:
Imagine

Filtre după 6 luni de utilizare:
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/08/13, 10:29

Îți împărtășesc îndoielile cu privire la filtrul electrostatic de la intrarea în aer a casei! într-adevăr o lovitură pentru a fi grav poluat de ozon!

filtrul electrostatic este bun pentru colectarea particulelor la ieșirea dintr-un aragaz sau a unui motor, deoarece există prea mult pentru un filtru simplu, iar filtrul electrostatic poate fi curățat singur: și pentru fumatul puțin ozon este mai puțin rău decât o mulțime de particule
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/08/13, 11:04

Acestea fiind spuse, experiența mea este cu un generator de ioni negativi foarte rudimentar.
Poate că este posibil să se genereze astfel de ioni fără eliberarea de ozon, de exemplu prin „încapsularea lor în molecule de apă”.
:?:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228