Impactul ecologic al unui vehicul vechi

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Phenix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/04/09, 23:24

Impactul ecologic al unui vehicul vechi




de Phenix » 02/04/09, 10:27

bonjour

Discursul actual este de a spune că este mai bine să cumpărați o mașină recentă cu cifre precum: o mașină din 1980 poluează, cum ar fi 20 recente sau 20% dintre cele mai vechi mașini sunt responsabile pentru 80% din poluare.

Dar, în mod concret, are cineva cifre privind diferitele emisii de poluanți (nu doar CO2 la modă) ale mașinilor din diferite generații.

Dar și ce reprezintă fabricarea unei mașini noi și ruperea celei vechi în ceea ce privește poluarea?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/04/09, 10:39

La nivel de producție, se estimează că este vorba de aproximativ 30 km de energie ...

Cineva de pe forums estimase la aproximativ 180 km punctul „echilibru” al schimbării unui vehicul cu unul nou.

Nu-mi amintesc dacă a fost vorba de CO2 sau de aspectul financiar pe de altă parte. Efectuați o căutare pe care ar trebui să o găsiți: https://www.econologie.com/forums/search.php

Oamenii care susțin că schimbarea unei mașini (care încă conduce bine și trece MOT) este un act verde și că este „bine să o faci” sunt doar niște idioți vasti ...

Prima de casare este o abordare antiecologică ... dar bună pentru economie. Criza prin care trec producătorii de autoturisme durează în ambele sensuri ale cuvântului ... Păcat că gura lor a trebuit să se gândească înainte și să nu mai încerce să facă mașini de unică folosință ...
0 x
Phenix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/04/09, 23:24




de Phenix » 02/04/09, 12:02

De asemenea, consider că politica actuală de sprijinire a sectorului auto este problematică în două puncte.

Prima ecologică bazată exclusiv pe CO2: presupun că politicienii sunt sfătuiți de oamenii de știință care știu ce este poluarea

Dar mă întreb dacă nu a fost gândit special să promoveze motoarele diesel, o specialitate a producătorilor francezi.


Bonusul de casare: Este bine să reducem numărul de mașini vechi aflate în circulație (și, prin urmare, pe piața de mâna a doua). , îndreaptă-te spre șantier, este mai ușor și mai profitabil.

Mă tem atunci că va deveni mai complicat pentru clasele inferioare să se echipeze cu vehicule mai mici de 1000 €
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Chartrousin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 28/11/08, 23:37
Locul de amplasare: până sus




de Chartrousin » 02/04/09, 15:50

Dacă am vrea să calculăm acest lucru cu precizie, ar fi foarte complex ...
Problema este aceeași pentru toate schimbările de echipament: un frigider care consumă 500kWh / an care funcționează în ciuda tuturor ar trebui înlocuit cu un frigider care necesită aproximativ 900kWh de energie gri, dar consumă doar 250 kWh / an?

Mă întreb dacă rădăcina problemei nu este reciclarea și recuperarea. Cu cât este mai multă recuperare și reciclare, cu atât este recuperată energia gri inițială și schimbarea devine mai interesantă din punct de vedere al mediului, deoarece în cele din urmă energia preluată din mediu este folosită de oameni mai mult timp.

„Dacă” mașina ar fi complet reciclată, impactul schimbării ar fi imediat pozitiv, nu? Sau m-am încurcat în „calculele” mele ...

Evident că este puțin nerealist în acest moment, abia începem să nu mai descărcăm uleiurile și carcasele direct în mediul înconjurător, deci de acolo să reciclăm toate componentele ...

PS: calculul energiei gri trebuie tratat cu grijă, ca orice calcul care încearcă să rezume impactul asupra mediului în cifre ... Unii oameni reușesc să demonstreze că un 4x4 este mai verde decât o mașină mică! :
http://www.4x4edouin.com/
0 x
„Omului nu îi este de nici un folos să câștige Luna dacă se întâmplă să piardă Pământul”.
[Francois Mauriac]
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/04/09, 22:22

Oh! Oh! Oh!

Să nu uităm nici că piețele noastre bursiere nu sunt furnizate la nesfârșit!
Când cumpărați o mașină nouă, aceasta este scumpă și trebuie să o finanțați (deci + 60 până la 100%), deseori, și sunteți obligat pentru 4-5 ani. Prin urmare, este imperativ să asigurați vehiculul „toate riscurile”, inclusiv un cost suplimentar de 500 până la 1000 de euro pe an.
Conduc în cazuri vechi de ani de zile, cu asigurare obligatorie de răspundere civilă, vă puteți imagina ce economisesc?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Chartrousin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 28/11/08, 23:37
Locul de amplasare: până sus




de Chartrousin » 02/04/09, 22:50

Oh, scopul meu nu era să încurajez aruncarea tuturor mașinilor cu vârsta peste 5 ani, departe de ea! Când am vorbit despre reciclare, care încă are un cost economic și ecologic în ciuda tuturor, este evident că ar trebui să intervină doar la sfârșitul vieții sale. Spuneam doar că nici nu ar trebui să împingem prea departe mașinile vechi, deoarece în cele din urmă acest lucru are un cost semnificativ pentru mediu. Mai mult decât atât, pentru mine nu există o contradicție specială economie-ecologie acolo, după părerea mea, când mașina într-adevăr poluează foarte mult și trebuie schimbată, este și momentul în care începe să coste mai mult repararea decât un împrumut pentru o mașină mai nouă (am plătit pentru ea și calculul recent ... după o vreme, neîncetarea nu mai este valabilă pentru mediu sau pentru portofel! Noua mea mașină, inclusiv creditul, mă costă mai puțin decât cea veche și nu mai lasă pete mari, urâte de ulei oriunde parchez ...).

Așa cum spune Christophe, atâta timp cât conduce bine și trece MOT, s-ar putea la fel de bine să îl păstrați. În cele din urmă, toate acestea sunt doar bun simț, nu?
0 x
„Omului nu îi este de nici un folos să câștige Luna dacă se întâmplă să piardă Pământul”.

[Francois Mauriac]
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 03/04/09, 08:50

R19-ul meu, care are 20 de ani, echipat cu un VSLA, nu prea poluează prea mult. Tipul de la CT a fost foarte surprins! Ea așteaptă cu răbdare o mașină electrică alimentată de turbina mea hidraulică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/04/09, 09:02

Chartrousin a scris:
Evident că este puțin nerealist în acest moment, abia începem să nu mai descărcăm uleiurile și carcasele direct în mediul înconjurător, deci de acolo să reciclăm toate componentele ...


Și metalul !!! Acesta este motivul pentru care înainte de criză, o „carcasă” a unei mașini a fost cumpărată cu 200 € pe tonă (în ciuda costului reprocesării) ...

1 tonă de fier vechi recuperată în Franța, contra x tone de minereu de fier importat din nu știu de unde ???

Este evident imposibil de estimat în cazul unei mașini. Dar exemplul tău de frigider spune multe. Există într-adevăr un moment în care este mai bine să „treceți” la o tehnologie mai curată decât să prelungiți utilizarea unui produs poluant ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 03/04/09, 21:50

Experiența personală, impactul ecologic al vehiculelor vechi variază enorm în funcție de mărci și fiabilitatea acestora. Am avut o mașină care a fost o ruină completă la 90000 de mile după ce am experimentat o mulțime de avarii și am consumat o multitudine de piese de schimb, care au supărat ulei, LDR, lichid de frână și chiar lichid de spălare - geamuri, și o altă care la 300000 km este foarte stare bună cu un MOT virgin, nu a experimentat niciodată cea mai mică scurgere, doar câteva piese de uzură au fost schimbate, de exemplu: tampoane frontale la fiecare 150000 km.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/04/09, 21:55

Chartrousin a scris:Unii reușesc să demonstreze că un 4x4 este mai verde decât o mașină mică!


Unii reușesc, de asemenea, să creadă că 11 septembrie au fost saudiți ... : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181