Inovație: motor MYT cu ardere internă

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Inovație: motor MYT cu ardere internă




de lau » 28/08/06, 15:28

La o putere egală, cu 80% mai puține piese! :şoc:
Motorul MYT
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 28/08/06, 15:50

Sunt lucruri rele. uita-te la asta tabel comparativ intre acest motor si un motor standard !!!

Există încă câteva detalii interesante:
  • raportul greutate putere: 3000Cv / 75Kg pentru motorul său, comparativ cu 350Cv pentru 175Kg pentru un motor standard,
  • 50 de piese pentru acest motor contra mai mult de 3000 pentru standard.
  • acceptă biocombustibili precum fosilele


Pe scurt, ce așteptăm pentru a înlocui HDI-urile noastre?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/08/06, 16:24

sistemul arată grozav, deși mai sunt multe de lucru. se pare că am aruncat o privire pe google, o mulțime de oameni vorbesc despre asta.

Nu am găsit nimic referitor la consum
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 28/08/06, 16:34

elefantul a scris:Nu am găsit nimic referitor la consum


Singurele elemente pe care le-am găsit sunt în același tabel de comparație (legat în postarea mea anterioară):

Eficiență a combustibilului: foarte mare (mai puțină frecare etc.)

et
poluare: foarte mică (combustie mai completă)


Presupun că, dacă arderea este mai completă, consumul este mai mic.

Pe de altă parte, consumul aceluiași motor va depinde în mare măsură de forța de muncă necesară acestuia. Același TDI montat pe un Golf sau un Sharan, de exemplu, nu va avea deloc același consum de combustibil (nu aceeași greutate, nu același S Cx, nu aceleași anvelope etc ...).

Pentru a face un test de consum real (în l / h și nu în km / h), ar fi necesar să montăm acest motor pe un generator, de exemplu, și să comparăm consumul acestuia cu cel al motorului original.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: Inovație: motor cu ardere internă




de Cuicui » 28/08/06, 17:08

lau a scris:La o putere egală, cu 80% mai puține piese! :şoc:
Motorul MYT

Am urmărit videoclipul. Foarte inteligent, principiul acestui motor! Este pentru prima dată când întâlnesc acest principiu al celor 2 elemente motor a căror mișcare de rotație este neregulată. Dezavantajul, la prima vedere, este șocul pe care îl ia elementul din spate la fiecare explozie. Are nevoie de un clichet puternic pentru a împiedica piesa să meargă înapoi. Dar uzura?
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais

Re: Inovație: motor cu ardere internă




de bolț » 28/08/06, 22:29

Cuicui a scris: Dezavantajul, la prima vedere, este șocul pe care îl ia elementul din spate la fiecare explozie. Are nevoie de un clichet puternic pentru a împiedica piesa să meargă înapoi. Dar uzura?


buna seara Cuicui
Elementul din spate primește același șoc ca elementul din față, de exemplu: bate dacă este un motorină rece la încărcare maximă (ceea ce știm cu toții)

Cred că principalul dezavantaj este că forța exploziilor este susținută direct pe cele 2 angrenaje ale planetei (pe care sunt fixate bielele): salut forța dinților dinților

Pentru comparație, ar fi ca și cum, pe un motor normal, de exemplu un cilindru dublu, arborele cotit ar fi tăiat în doi și ar avea o conexiune mecanică prin pinion de retur, imaginați-vă forțele pe acest pinion

volantul atenuează în mod normal puternic zgomotul exploziei și al schimbărilor de viteză ale pistonului, transmiterea mișcării după volant este doar un cuplu mediu, producătorii încearcă să limiteze presiunea maximă de explozie cu comparativ cu presiunea medie eficientă pentru reducerea NOX, dar rămâne totuși uriașă comparativ cu media ciclului

Dar hei, presupun că pentru acest nou motor, au trebuit să pună „pachetul” pentru eforturile punctuale

Pentru clichetul pe care îl propuneți, nu este necesar deoarece, de fapt, în acest moment acolo (explozia care încearcă să oprească „elementul din spate”) poziția manivelei în care este agățată biela este aproape în fața dinților care se angrenează (prin satelit / planetă), prin urmare: fără cuplu nemotor (sau antimotor)
Și, în plus, priviți atent, chiar și ușor de acționat: pistonul (elementul din spate) se mișcă ușor înapoi în timpul exploziei: brațul manetei manivelei este puțin mai lung decât raza pinionului satelitului.
prin urmare, în acest moment precis, cele 2 „pistoane” contadictorii generează un efect motor util (nu prost, mai mult: brațul cu manetă mai lung), atunci când „al doilea element” merge în direcția corectă, acolo are un efect de frânare asupra rotației de acționare a motorului

bolț
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 29/08/06, 16:46

Îi place acest principiu, iată cel puțin un tip care a înțeles ce este un braț cu pârghie și importanța pe care acesta o are într-un motor.

Nu ca în HDI și alte mașini „clasice” din mașinile noastre, cu o tehnologie care datează de mai bine de 1 secol, a cărei arhitectură nu s-a schimbat niciodată în profunzime sau radical.

Cu cât brațul manetei este mai lung, cu atât este mai mare cuplul.
Euclid înțeleguse acest lucru foarte bine la vremea sa.

Se va reaminti că cuplul este exprimat în Newton * m.
Acolo, este o chestiune de momente, dar finalitatea este aceeași.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 29/08/06, 22:09

Foarte interesant. Rămân problemele de etanșare ca la toate motoarele rotative.

Dacă nu, când va ieși pe piață? Promisiunea cvasiturbinei nu este încă acolo ...
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 29/08/06, 22:41

Nu m-am uitat niciodată la combustia în sine, nici la forma optimă pentru a permite această combustie.

Dar în acest motor, cu cât este mai departe de bujie, cu atât este mai puțin combustibil de ars, deci în mod logic mai puțin de ars și eforturi distribuite cu mai multă utilitate (brațul manetei în locul potrivit)?

dreapta?
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 29/08/06, 23:09

Paldeolien a scris:Îi place acest principiu, iată cel puțin un tip care a înțeles ce este un braț cu pârghie și importanța pe care acesta o are într-un motor.

Nu ca în HDI și alte mașini „clasice” din mașinile noastre, cu o tehnologie care datează de mai bine de 1 secol, a cărei arhitectură nu s-a schimbat niciodată în profunzime sau radical.

Cu cât brațul manetei este mai lung, cu atât este mai mare cuplul.
Euclid înțeleguse acest lucru foarte bine la vremea sa.

Se va reaminti că cuplul este exprimat în Newton * m.
Acolo, este o chestiune de momente, dar finalitatea este aceeași.


Sunteți sigur că producătorii nu și-au pus întrebarea, în loc să transforme o mișcare de translație într-o mișcare de rotație, acest motor transformă direct arderea într-o mișcare de rotație?
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258