Bypass Pantone

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Sdc77
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 22/06/05, 16:52
Locul de amplasare: Franţa

Bypass Pantone




de Sdc77 » 20/12/05, 18:04

Bună ziua tuturor.
Pentru cei ca mine, care caută să ruleze un motor pe apă, dar în timp ce așteaptă să ajungă acolo, caută să facă economii prețioase și să facă un gest pentru planetă și care găsesc Pantone un pic complex de realizat la un cost mai mic și fără instrumente, îi încurajez să citească cu atenție conținutul acestui site !!
Se vorbește despre dopajul cu apă al motoarelor și circuitele de control ale senzorului de oxigen etc.
Aveți grijă, este în engleză, dar este o mină de aur de informații și accesibilă tuturor (cu excepția celor alergici la engleză : Roll: )

http://better-mileage.com/index.html

NDC.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 20/12/05, 20:23

Mulțumesc sdc77, este foarte interesant acest site!
Câteva lecturi în perspectivă pentru seara asta !!!

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/12/05, 18:33

SUPER :D site-ul va trebui să petrec ceva timp să citesc totul. Am citit repede ceva. Pericolul de a injecta vapori de apă este încălzirea pe care aceasta o creează în evacuare și aceasta poate deteriora convertorul catalitic. Absorbția căldurii la evacuare este probabil avantajul pe care îl are Pantone față de injecția directă cu abur ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/12/05, 20:34

bonjour,
Face aproximativ la fel ca sistemul VIX
sau că un reactor care este prea rece.
Dacă este doar aer umed pe care doriți să-l treceți prin motor
puneți un mop care se înmoaie în apă și aspiră aerul de la motor
prin încercarea de a face să se usuce veți obține un rezultat similar .....

André
0 x
Sdc77
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 22/06/05, 16:52
Locul de amplasare: Franţa




de Sdc77 » 21/12/05, 22:36

Ai citit între rânduri André!
În orice caz, remediul bunicii tale pentru mop este distractiv !!
Nu, este vorba despre trecerea apei prin motor și, deoarece au avut probleme de reglare, trecând-o așa cum este, recomandă trimiterea vaporilor de apă, de unde conducta din jurul galeriei de evacuare să acționeze ca un schimbător. Apoi, este partea FOARTE interesantă a circuitului mic care gestionează injecția! Potrivit acestora, doar prin configurarea acestui circuit, realizăm deja 18% economii de combustibil! + dopajul cu vapori de apă care va crește compresia și va scădea temperatura din cilindru ... Pe scurt, arată ca sistemul G pentru oameni leneși! imi place : Lol:

NDC.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 21/12/05, 23:17

Eu, de partea mea, oricum plănuisem să încerc să injectez direct ieșirea bulei la admisie.

Întrucât bubbler-ul meu va fi gata înaintea reactorului meu, acesta va permite efectuarea de măsurători cu dopaj în aer umed, fără a trece prin reactor.

Pe de altă parte, este sigur că va fi mai puțină apă decât dacă aș injecta abur ...

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 22/12/05, 10:35

EUH injectează aburul din bule, direct în priză, nu parcă ai fi inundat reactorul?
Când mașina mea funcționează cu reactorul inundat, am impresia că sunt la volanul unei cafetiere. Dacă adaug șinele și cuptorul cu cărbune este o locomotivă cu aburi :D.
Ar trebui să testez sistemul pentru a vedea, dar îmi amintesc că Andre a răspuns odată cuiva care dorea să trimită vapori de apă în motor „încearcă-l, vei vedea ce face”. Înțeles „Am încercat și nu voi mai încerca”
DE CE :?:
Este adevărat că „noi” Pantonizatorii în devenire, avem dificultăți în dezvoltarea reactorului. Suntem tentați de soluții mai simple precum aceasta. Dopajul așa cum este prezentat aici este identic cu cel al avioanelor germane din cel de-al doilea război mondial (mi se pare). Dopajul cu Pantone este diferit și pare mai eficient conform profesioniștilor Pantone. Cu siguranță, deoarece vaporii de apă sunt mai fierbinți, formați din particule mai fine și încărcate cu electricitate statică. Pentru mine există electroliza apei ca într-un circuit de încălzire menajeră atunci când doi radiatoare din metale diferite sunt instalate pe același circuit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 22/12/05, 10:53

Da, nu știu. Voi încerca vom vedea;)

Ieri am găsit un site care vinde truse de injecție de apă foarte elaborate și au doar un injector care pulverizează apa la admisie.

http://www.aquamist.co.uk/

Faceți un tur al site-ului, este destul de interesant.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/12/05, 11:55

Nlc, acest site a fost pe econo de o vreme :şoc: pe unul din primul articol al site-ului, dar se referă în principal la mașinile de competiție:

https://www.econologie.com/articles.php?lng=fr&pg=37
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 22/12/05, 12:01

Hopa, scuze : Hopa:

N-am văzut.
Dar este adevărat că nu am făcut niciodată turul complet al site-ului (foarte complet!).

Da, este scopul lor, este mai mult să sporească puterea evitând că motorul se supraîncălzește, mai degrabă decât să facă economii : Roll:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 230