Kit de dopaj pentru apă: ecopra sau econokit?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
seb95
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/06/11, 11:57

Kit de dopaj pentru apă: ecopra sau econokit?

de seb95 » 05/07/11, 13:21

Bună ziua, am aflat recent despre existența dopajului de apă pentru a economisi combustibil și a reduce emisiile de CO2 și, aparent, pentru a cumpăra un kit, există 2 companii în Franța: ecopra și hypnow.

Am întrebat despre fiecare dintre ei: fiecare agent de vânzări își laudă produsul, spunând că concurentul este impostori, hoți ... pe scurt, nu este ușor de navigat.

Există încă o diferență mare de preț între ecopra la 750 € fără instalare și kit-ul mic econokit la 200 €, presupun că ecopra dată fiind dimensiunea sa trebuie să fie mai puternică, după ce este comparată cu diferența prețul este ceea ce merită jocul lumânarea, spre deosebire de ecopra, econokit arată destul de nou, folosește mai puțină apă, cu siguranță este mai ușor de instalat și mai accesibil, dar încă nu am Am văzut un videoclip al unui vehicul echipat cu trusa mică și, mai presus de toate, aș vrea să fac o comparație a celor 2 truse, am fost să văd câțiva proprietari de garaje sau comercianți cu amănuntul: nimeni nu cunoaște acest principiu.

Voi, ecologiști, care păreați foarte sofisticați în acest domeniu și, mai presus de toate, neutri, ce m-ați sfătui?

vehiculul meu este citroen berlingo, maro, din 2003 motor 1.9D (nu hdi).

merci d'Avance
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 05/07/11, 13:23

hi,

Pentru început, puteți citi acest subiect în detaliu, este recent și se referă la econokit, mi-am dat deja părerea: https://www.econologie.com/forums/econokit-e ... 10796.html

Pentru a rezuma foarte repede:

Christophe a scris:Acum trebuie să înțelegeți un lucru: un kit de dopare a apei merită altul (econokit este dezvoltat de hypnow), ceea ce se va schimba de la un kit la altul sunt condițiile de conducere, puterea motorului, ușurința de asamblare, durabilitatea. ..si setarile ... daca sunt posibile setari!


Detalii aici: https://www.econologie.com/forums/econokit-e ... 10796.html

Nu ezitați să abuzați de această pagină: https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Set de dopaj cu apă: ecopra sau econokit?

de Gaston » 05/07/11, 14:25

seb95 a scris:bonjour
bonjour :D

seb95 a scris:vehiculul meu este citroen berlingo, maro, din 2003 motor 1.9D (nu hdi).
Se pare că ecopra nu funcționează pe vehiculele maro : Mrgreen:
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Set de dopaj cu apă: ecopra sau econokit?

de Flytox » 05/07/11, 18:49

Buna seb95

seb95 a scris:Bună ziua, am aflat recent despre existența dopajului de apă pentru a economisi combustibil și reduce emisiile de CO2, și se pare că pentru a cumpăra un kit, există 2 companii în Franța: ecopra și hypnow.


Reduceți CO2 în măsura în care setările dvs. vă reduc consumul. În caz contrar, efectul este anecdotic. În ceea ce privește poluarea, se observă îmbunătățiri pe partea nepăsată, NOx și particule, iar ansamblul dvs. funcționează bine sau nu.

Există încă o diferență mare de preț între ecopra la 750 € fără instalare și kit-ul mic econokit la 200 €, presupun că ecopra dată fiind dimensiunea sa trebuie să fie mai puternică, după ce a fost comparată cu diferența de preț este jocul care merită lumânarea, ....


Aceste adunări au fost foarte puțin documentate despre Econologie. Greu de spus că unul este mai bun decât celălalt. Pentru preț (750 €), este clar gunoi!

.... spre deosebire de ecopra, econokit arată destul de recent, consumă mai puțină apă, cu siguranță este mai ușor de instalat și mai accesibil, dar nu am văzut încă un videoclip al unui vehicul echipat cu micul kit, și mai ales aș dori să fac o comparație a celor 2 kituri ....


Consumul de apă nu este foarte important în sine, este aproape gratuit, principalul lucru este să găsiți setarea care vă permite să economisiți combustibil. Că mâncăm puțin, pasionat etc ... nu este un criteriu de selecție pentru cumpărarea unui kit.

Am fost să văd câțiva proprietari de garaje sau comercianți cu amănuntul: nimeni nu cunoaște acest principiu


Normal, nu este foarte răspândit și nu este învățat în școlile de mecanici mari sau mici. Nu ne creează istorici ai mecanicii. : Mrgreen: dar personalul să fie integrat în seraglio-ul marilor producători și al rețelelor lor ... care au tehnologii mult mai scumpe de vândut.


vehiculul meu este citroen berlingo, maro, din 2003 motor 1.9D (nu hdi).


Cele mai bune rezultate se obțin pe motoare oarecum „rustice”, fără (prea mult) electronice și alte pompe de injecție de înaltă presiune. Motoarele recente ambalate cu electronice HDI etc. sunt foarte puțin documentate pe Ecologie. Pregătirea lor este cu siguranță mult mai dificilă ”(trebuie să știi cum să păcălești sondele), iar incidentele pot fi mai critice pentru viața motorului.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Set de dopaj cu apă: ecopra sau econokit?

de Christophe » 05/07/11, 19:38

Gaston scria:Se pare că ecopra nu funcționează pe vehiculele maro : Mrgreen:
Imagine


Chiar așa? Auzisem că funcționează doar pe vehicule maro (în spate și galben în față hehehehe) : Mrgreen:

Imagine de
0 x
seb95
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/06/11, 11:57

de seb95 » 06/07/11, 02:43

Vă mulțumim pentru explicații, deci dacă dimensiunea mașinii (și prețul) nu este proporțională cu capacitățile sale, cred că voi uita ecopra.
Aș fi tentat de econokit, dar într-adevăr nu există nicio declarație „neutră” în prezent (cu excepția producătorului și a revânzătorilor).
Nu cred cu adevărat în unele cifre uimitoare pe care le arată: în economiile de 30% ...
dar dacă poate reduce poluarea, aveți momente mai bune chiar dacă diferența de consum este de doar 10 sau 15% poate fi interesantă.
PS: într-adevăr, culoarea nu a fost un detaliu de prima utilizare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
andremarc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/01/10, 21:57
Locul de amplasare: Lyon

de andremarc » 23/01/12, 09:34

Bună ziua tuturor dacă unii dintre voi sunt interesați

http://www.moteur7.com/boutique/index.p ... cts_id=354
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

de Flytox » 23/01/12, 21:16

andremarc a scris:Bună ziua tuturor dacă unii dintre voi sunt interesați

http://www.moteur7.com/boutique/index.p ... cts_id=354


Miroase a reprezentant ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1

de antoinet111 » 23/01/12, 21:22

Trei mesaje, toate pentru a vinde „meritele” unui nou gaz perlipinpin :?:


da, apropo, am fost aproape nepoliticos, așa cum regulile decenței cu reprezentanții dictează: „vânzări bune”.

... : Mrgreen:
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
andremarc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/01/10, 21:57
Locul de amplasare: Lyon

de andremarc » 23/01/12, 23:37

Da, într-adevăr ești nepoliticos, pentru a face din aceasta o regulă a vieții
Este o alegere personală pe care trebuie să o asumiți, fără a-i acuza pe ceilalți!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178