Bingo combustibil

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 15/04/03, 13:34

JL Naudin continuă cercetările pentru producerea unui combustibil (gaz) din apa de la robinet cu randamente mai mari decât simpla electroliză.

"20 de ori mai mult amestec de combustibil decât un simplu electrolizator"

http://jlnlabs.imars.com/bingofuel/index.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 15/04/03, 17:10

Da, pare foarte interesant! Mă întreb dacă o putem adapta pe o mașină!
În opinia dvs.
Cel mai bun lucru ar fi să-l întrebi
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 16/04/03, 11:36

Seamănă foarte mult cu aquafuelul care, de fapt, a consumat carbonul electrozilor săi, care trebuiau schimbați regulat, cred că gazul produs a fost COH2 (foarte periculos pentru a inspira) ... Se pare că este același cu combustibil de bingo.
Conform amintirii mele, site-ul oficial al aquafuelului a vorbit despre un randament (termic / electric) de 144%, este prea puțin pentru a-l putea rula în buclă (minim 300% ... și lucrurile serioase Start)

Au reușit să ruleze un grup de 5Cv cu:
http://jlnlabs.imars.com/bingofuel/html/bfr5hpfr.htm

Din păcate nu pot vedea imaginile .... deci nu pot răspunde la o întrebare de bază: cine alimenta generatorul de gaz? Dacă este grupul în sine, vom fi făcut un pas mare către motorul de apă ... dacă este curentul sectorului ... ar trebui să calculăm eficiența și, dacă este mai mică de 300% (aceasta Cred că) nu este prea mult de așteptat de la acest sistem pentru transport. (pe de altă parte cei care sunt în gegelec .... vor câștiga 50% din energie termică ... Mai puțin costurile cu carbon și apă)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 16/04/03, 11:48

Aș dori să clarific un lucru: a vorbi despre litri de gaz necomprimate nu este deloc semnificativ pentru energie.

Permiteți-mi să explic: Hidrogenul este de 27 de ori (mi se pare) mai ușor decât aerul, care este de 1000 de ori mai ușor decât apa, care este 1.25 (aproximativ mai greu decât derivatele petrolului). Trec prin apă pentru a facilita înțelegerea.

Acest lucru face un raport total de 27 x 1000 / 1.25 = 21

Asta înseamnă că un litru de H2 în aer cu atmosfera cântărește la fel de greu (= are o masă de) ca 1/21 600 Litru de benzină .... este de 0.046 ml de benzină. .. nu este nimic deloc.
Apoi, este necesar să se țină seama de puterile calorice (masa evident): PCI de H2 = 120 kJ / kg și de benzină este de 000 kJ / kg

În cele din urmă, 1 L de H2 în aer este echivalent cu 0.046 x 120 / 000 = 40 ml benzină.

Prin urmare, 1080 litri sunt, în cel mai bun caz (întrucât H2 este unul dintre cele mai energice gaze, cu excepția anumitor compuși chimici complexi) echivalent cu 1080 x 0.14 = 150 mL de benzină, adică 0.15 L .... Fie suficient pentru a combustibil un motor de 0.5 kW sau aproximativ 0.7 CP.
Putem realiza acest lucru, mă gândesc la un rezultat echivalent atunci când vorbim despre deplasare ... un motor de 2 L care funcționează la 3000 rpm consumă 5 metri cubi de aer pe minut (știind că sunt necesare 15 g de aer pentru un g combustibil ... te las să faci calculele volumului) .... deci nu intenționezi să alimentezi un motor auto cu 1080 L / h
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 17/04/03, 12:23

și pentru încălzire centrală?
Este mai economic să se încălzească electric cu rezistențe sau să producă combustibil bingo pentru un cazan de gaz?

În afară de diferențele de randament între un radiator electric și un cazan de gaz (care sunt?), Trebuie să se țină cont de faptul că în Franța costul kwh electric este de 3 ori mai mare decât cel al gazelor naturale (date 96).

În rezumat: ar trebui să vă produceți propriul dvs. gaz datorită EDF sau să cumpărați gaze urbane de la GDF?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 17/04/03, 19:52

aparent, randamentul așa cum am mai spus este de aproximativ 150% la acvafuel .. atenție acest lucru nu înseamnă că există o supunere (și, prin urmare, posibilitatea de a face bucla), într-adevăr comparăm o energie electrică (de intrare) cu o energie termică (ieșire) Cu toate acestea, nu știm cum să convertim (pentru moment) 100% din energie termică în energie electrică ...
În acest sens, ar fi mai economic să folosiți un combustibil pentru bingo sau un aquafuel decât un încălzitor electric de 100 ... totuși este necesar să se țină seama de costurile de carbon (care se consumă)

Un radiator electric are o eficiență de 100% .... prin definiție, chiar și în condițiile în care întregul curent care trece acolo este transformat în căldură.
Un cazan recent cu gaz are un randament de 90% .... uneori 110% pentru cel cu condensare (dar este un abuz de limbaj)

Costul de kWe este de 3 ori mai mare decât cel al gazului? Și este normal, ratele sunt calculate în comparație cu tehnologia de transformare a energiei termice în energie electrică și în prezent suntem în jur de 30% (chiar dacă o turbină cu abur ajunge la 54% mi se pare)

pe scurt: nu am putut răspunde, întrucât nu aveam suficiente date despre combustibilul bingo (în special carbon)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 18/04/03, 19:45

Ar trebui să creăm un subiect special "Bingo Fuel". Ce crezi că Chris? : Blink:
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 19/04/03, 12:51

da pkoi nu ... ca moda chiar acum :) Transfer totul ..
Încă mă întreb cum naudin a fost capabil să se răsucească!
Am nevoie de mai multe informații Stau în foamea mea!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 19/04/03, 14:18

Atenție, OPERAȚIUNE DE LOOP efectuate:

http://jlnlabs.imars.com/bingofuel/html/bfrclfr.htm


cercul este complet ... atunci ca-ul devine EXTREM interesant .... Aș dori să știu masa de carbon consumată pentru a oferi un calcul sumar al randamentului ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/04/04, 15:30

econologie a scris:aparent, randamentul așa cum am mai spus este de aproximativ 150% la acvafuel .. atenție acest lucru nu înseamnă că există o supunere (și, prin urmare, posibilitatea de a face bucla), într-adevăr comparăm o energie electrică (de intrare) cu o energie termică (ieșire) Cu toate acestea, nu știm cum să convertim (pentru moment) 100% din energie termică în energie electrică ...
În acest sens, ar fi mai economic să folosiți un combustibil pentru bingo sau un aquafuel decât un încălzitor electric de 100 ... totuși este necesar să se țină seama de costurile de carbon (care se consumă)

Un radiator electric are o eficiență de 100% .... prin definiție, chiar și în condițiile în care întregul curent care trece acolo este transformat în căldură.
Un cazan recent cu gaz are un randament de 90% .... uneori 110% pentru cel cu condensare (dar este un abuz de limbaj)

Costul de kWe este de 3 ori mai mare decât cel al gazului? Și este normal, ratele sunt calculate în comparație cu tehnologia de transformare a energiei termice în energie electrică și în prezent suntem în jur de 30% (chiar dacă o turbină cu abur ajunge la 54% mi se pare)

pe scurt: nu am putut răspunde, întrucât nu aveam suficiente date despre combustibilul bingo (în special carbon)

:P
Carbonul, în bingofuel, este consumat nu consumat :P
Este după ce este consumat ...
: ph34r: apropo, mică întrebare, în Franța, facturile la gaz sunt doar m³ sau în Kjoules ca în Belgia?
Aș dori să știu :(
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144