Limitator de viteză și consum

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
groar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 02/11/08, 17:53
Locul de amplasare: Toulouse

Limitator de viteză și consum




de groar » 06/11/08, 22:50

bonjour,

Unii oameni folosesc limitatorul de viteză pentru a-și limita consumul?
Dacă da, când îl folosiți? (oraș, drum sau autostradă)
și cum îl folosești? (la limită, deasupra sau dedesubt)

Vorbesc despre limitatorul care împiedică depășirea vitezei configurate și nu regulatorul care are un efect negativ asupra consumului (cu excepția cazului în care locuiți într-o țară foarte plată, ceea ce nu este cazul meu).

Desigur, un limitator excelent este creierul șoferului;)
De fapt, sunt în căutarea unei scuze pentru a avea una ...
Apropo, știți dacă există limitatoare de viteză pentru piesele de schimb (pentru mașinile mele menționate în semnătura mea)?

Va multumesc anticipat

Denis
0 x
ecodrive și ecomodder:
megane 1.9 dT 1997: 3.8 L / 100 în loc de 6.7
scenic 1.9 dCi 2001: 4.9 L / 100 în loc de 5.9
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/11/08, 23:52

Să nu râdem: cu cutii ca a ta, deja foarte optimizate, mai presus de toate pentru a economisi PV : Mrgreen:

Eu, am un GPS care îmi amintește unde sunt radarele fixe : Mrgreen:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
groar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 02/11/08, 17:53
Locul de amplasare: Toulouse




de groar » 07/11/08, 00:48

Am un GPS, dar îl folosesc pentru a-mi arăta unde sunt blocajele de trafic și pentru a-mi optimiza călătoria pentru a economisi CO2. Din partea radarului, nu m-a ajutat niciodată:
. nivelul meu de ecodriving mă împiedică să depășesc limitele de viteză (cu excepția anumitor zone la 30 în care chiar am dificultăți, dar mă tratez ...) și
. nivelul meu de anticipare îmi permite întotdeauna să văd semnele de avertizare.

De fapt, motivul pentru care am controlul vitezei de croazieră este să fac teste de eficiență a modificării aerodinamice pe mașinile mele. Într-adevăr, consumul este foarte variabil de la o călătorie la alta, chiar și atunci când sunt realizate în condiții identice de vânt, temperatură, umiditate și trafic. Utilizarea controlului vitezei de croazieră pentru aceste teste limitează această variabilitate și, prin urmare, oferă o verificare mai bună a eficacității modificărilor aduse mașinii.

Din punct de vedere al economiei de combustibil (nu-mi pasă de radare), cred că limitatorul poate fi totuși interesant pentru unii oameni care tind să apese puțin prea tare pe accelerație.

Denis
0 x
ecodrive și ecomodder:

megane 1.9 dT 1997: 3.8 L / 100 în loc de 6.7

scenic 1.9 dCi 2001: 4.9 L / 100 în loc de 5.9
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 07/11/08, 08:37

De ce vrei un limitator de viteză dacă respecti atât de mult limitele de viteză?
Imaginați-vă că limitatorul dvs., fabricat în China sau altfel, este slab calibrat. Dacă instalați acest tip de gadget stupid, este să aveți încredere în el, dacă nu este corect, este posibil să accelerați.

În plus, cu acest gadget, veți fi mult mai puțin concentrat pe conducerea dvs., astfel încât să creșteți riscul de accidente!

(Pentru zonele 30, nu vă felicit, acestea sunt cele mai importante zone de respectat !!!Imagine)
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 07/11/08, 09:08

deoarece acceleratorul nu mai este conectat mecanic printr-un cablu vechi, ci pur și simplu conectat la un potențiometru care trimite comenzi către un computer, este adevărat că putem „potențial” programa orice dorim: regulator , limitator etc.

Mă întreb dacă există sau nu, dar m-am gândit când am văzut unii oameni conducând (inclusiv soția mea) că am putea câștiga în consum făcând un algoritm care să medieze variațiile în poziția acceleratorului.
Într-adevăr, ceea ce dăunează consumului cu mașinile noastre prea grele, sunt variațiile de accelerație și viteză (chiar scăzute)
apropo, aici nu sunt de acord cu o remarcă care spune că regulatorul este dăunător consumului.
pe scurt,
unii oameni care nu sunt conștienți de conducerea ecologică sau care pur și simplu au adoptat anumite obiceiuri de care nici măcar nu mai sunt conștienți, realizează în mod PERMANENT mici variații ale poziției piciorului pe accelerator. toate acestea sunt accelerații mici, urmate de decelerări dăunătoare consumului.

Sunt sigur că matematica ar putea veni cu un algoritm care să ia în considerare viteza de schimbare a pedalei (să reacționeze rapid la o accelerare sinceră), dar care ar diminua toate acele mici variații inutile ale vitezei.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 07/11/08, 09:22

Bună Dirk Pitt,

Prin urmare, limitatorul este inutil în mai multe moduri.
Punctul pe care îl ridici (variația poziției pedalei) are o importanță evidentă.
Mai mult, de multe ori îmi rup părul în spatele șoferilor care nu merg repede, acolo mă felicit, dar care nu sunt capabili să mențină o viteză constantă și acolo, mă umflă.

Ai și idioții de genul: „Eu, nu conduc repede, nu depășesc niciodată 70km / h!”.
Traducere: „Am impresia că nu conduc rapid, deoarece conduc cu o viteză constantă, dar conduc la 70 oriunde, inclusiv în zonele construite și în zonele 30.”
Alea, i-aș împinge bine în șanț !!! : Evil:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
groar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 02/11/08, 17:53
Locul de amplasare: Toulouse




de groar » 07/11/08, 15:49

dirk pitt: cineva experimentează cu deturnarea unui cruise control pentru a regla sarcina pe motor:

Cruise Control (cu logică sensibilă MPG)

3 mesaje mai jos, își oferă consumul în călătoria zilnică: a trecut de la 41.8 MPG la 47.5 MPG (5,6 L / 100 la 4,95, adică 12% economii).

Acest regulator nu este exportat din SUA și nu am găsit niciunul disponibil în Franța.

În caz contrar, regulatorul este dăunător consumului, deoarece încearcă cu orice preț să mențină o viteză constantă. La cea mai mică variație a terenului, consumul crește brusc.
Regulatorul este util numai pentru cei care au o patologie grea a piciorului de oțel. Pentru alții este mai bine să îl îmbunătățiți pe cel care conectează volanul la pedale, are un efect mult mai bun decât un cruise control.

Privind consumul său instantaneu (dacă mașina îl poate afișa), este posibil să observăm o creștere de 5-10% a consumului doar pentru că am rulat ceva și șocul abia a mișcat piciorul. .

Gregconstruct: variațiile în poziția pedalei sunt cele care consumă. Menținerea vitezei sale cu orice preț este catastrofală pentru consum. Trebuie să știi cum să accepți pierderea vitezei pentru a câștiga în consum. Menținerea unei poziții cu piciorul pe pedală este o strategie mai bună decât încercarea de a menține aceeași viteză.

Cel mai bun exemplu al meu este un Toulouse Bayonne via autostradă:
. 2h55 = 6,9 L / 100 => întotdeauna la viteza maximă autorizată
. 3h15 = 4,8 L / 100 => întotdeauna 115-125 și 105-110 pe trasee lente
adică timp + 10% = consum - 30%

Reducerea vitezei este un instrument de economisire a benzinei. Când reducerea vitezei devine un obiectiv, atunci nu aveți neapărat efectul dorit. În plus, economia de combustibil nu ar trebui să fie pe seama siguranței sau a curtoaziei. Îmi permit să îmi reduc viteza cu 20 km / h doar când știu că nu este nimeni în spate sau că pot depăși. Pe de altă parte, nu accelerez când sunt la viteza limită și cineva se lipeste de mine.

Din nou, vreau ca regulatorul de viteză să efectueze în mod fiabil teste de eficiență ale modificărilor aerodinamice pe o mașină. Toate celelalte lucruri fiind egale, abaterile de viteză ale guvernatorului de la un test la altul vor fi mult mai mici decât dacă eu sunt cel care gestionează viteza.

Denis
0 x
ecodrive și ecomodder:

megane 1.9 dT 1997: 3.8 L / 100 în loc de 6.7

scenic 1.9 dCi 2001: 4.9 L / 100 în loc de 5.9
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 07/11/08, 17:49

groar a scris:În caz contrar, regulatorul este dăunător consumului, deoarece încearcă cu orice preț să mențină o viteză constantă. La cea mai mică variație a terenului, consumul crește brusc.


Cel mai bun exemplu al meu este un Toulouse Bayonne via autostradă:
. 2h55 = 6,9 L / 100 => întotdeauna la viteza maximă autorizată
. 3h15 = 4,8 L / 100 => întotdeauna 115-125 și 105-110 pe trasee lente
adică timp + 10% = consum - 30%

abaterile de viteză ale regulatorului de la un test la altul vor fi mult mai mici decât dacă eu sunt cel care gestionează viteza.

Denis


nu nu sunt de acord,
1- regulatorul poate fi folosit aproape numai pe o autostradă care nu este prea aglomerată.
2- în aceste situații, cu excepția cazului în care aveți o urcare excelentă, oricum păstrați aceeași viteză și atunci când reglați cu capul, cu excepția faptului că o faceți mai puțin bine decât regulatorul

exemplul tau este un exemplu rau pentru ca nu ai fost la aceeasi viteza, asta ne spune doar ca la 110-115 consumam mai putin decat la 130 !! am știut deja! ar fi trebuit să vă setați regulatorul la 115

ceea ce m-ar interesa (dar provoc pe cineva să mi-l demonstreze) este să fac un curs A - B de mini 100kms în același timp (adică cu aceeași viteză medie) cu și fără utilizarea regulatorului.
Sunt sigur că consumăm mai puțin cu regulatorul!
de ce pentru că vor exista mai puține variații mici de viteză; vezi, despre stilul în care privim ceva, discutăm, ascultăm știrile, imperceptibil, am încetinit cu 10 km / h și apăsăm ...

ultima propoziție o spune foarte bine, cum ar fi ...

iar pentru urcări, cu excepția cazului în care sunt atât de puternice încât te face să încetinești, altfel este la fel ... dar este mai greu de înțeles.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
JCV59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 24/10/08, 10:18
Locul de amplasare: Franța (nord)




de JCV59 » 07/11/08, 19:17

bonjour,

Folosind limitatorul sau regulatorul în funcție de circumstanțe, am observat că raportul de transmisie utilizat (al treilea, al patrulea sau al cincilea) a avut o influență asupra consumului.

Exemplu:

Regulator de autostradă la 110 km / h, pe un plat fals, consum mai mic în a 4-a decât în ​​a 5-a în direcția de sus și un consum mai mic în a 5-a decât în ​​a 4-a în direcția de coborâre.

JCV
0 x
Avatar de l'Utilisateur
groar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 02/11/08, 17:53
Locul de amplasare: Toulouse




de groar » 07/11/08, 22:29

dirk pitt: toată lumea (ADEME ...) este de acord cu faptul că o creștere a vitezei de 10 km / h crește consumul cu 10%. De asemenea, este posibil să vă jucați cu acest fișier pentru a-l vedea:

http://www.geocities.com/frontsidesk8er/delsolaero.xls

Exemplul meu a fost:
Cel mai bun exemplu al meu este un Toulouse Bayonne via autostradă:
. 2h55 = 6,9 L / 100 => întotdeauna la viteza maximă autorizată
. 3h15 = 4,8 L / 100 => întotdeauna 115-125 și 105-110 pe trasee lente
adică timp + 10% = consum - 30%

Traseul a fost de 313 km.
În 3:15 este 96,3 km / h.
În 2:55 este 107,3 km / h.
Viteza a crescut cu 11 km / h, consumul ar fi trebuit să crească cu 11-12%, sau să fi fost înmulțit cu 6,9 / 4,9 = 1.44, sau cu 44% creștere !!!

Acest lucru dovedește că încercarea de a menține o viteză constantă este o strategie proastă de a economisi combustibil, cu excepția, desigur, atunci când locuiți într-o țară foarte plată ...

Nu am spus că vreau controlul vitezei de croazieră pentru a-mi limita consumul. Am spus că vreau ca un regulator să facă teste în condiții cât mai identice, pentru că va putea menține o viteză constantă mai bună decât mine. Deci, dacă îmbunătățesc aerodinamica, acest lucru se va vedea în consumul instantaneu în mai multe locuri, dar și în consumul total pe un traseu întreg de testare.

Când am vorbit despre utilizarea unui limitator de viteză (nu a unui regulator) pentru a-i limita consumul, tocmai pentru că este capabil să se asigure că viteza setată nu este depășită, dar nu va împiedica treceți sub această viteză. Aceasta este superioritatea limitatorului asupra guvernatorului, deoarece guvernatorul accelerează că risipește benzina.
Pentru cei care au dificultăți în respectarea limitelor de viteză, aceasta poate fi o modalitate eficientă de a limita consumul, chiar și în oraș. De aici și solicitarea mea de feedback cu privire la utilizarea unui limitator de viteză (nu a unui regulator) pentru a limita consumul.

Pentru informații, cei care reușesc să economisească cel mai mult combustibil sunt numiți hipermilere și folosesc pulsul și alunecarea: accelerează și decelerează alternativ, mai degrabă decât să mențină o viteză constantă. Acest lucru se datorează faptului că motoarele pe benzină sunt mai eficiente în faze de accelerare sinceră (nu trebuie confundate cu piciorul până la podea), a se vedea diagramele BSCF ale motoarelor. Rachetele folosesc, de asemenea, acest truc pentru a consuma mai puțin și, prin urmare, trebuie să transporte mai puțin combustibil și, prin urmare, să consume mai puțin ...

(scuze, am doar link-uri în limba engleză)

http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_econo ... _behaviors
http://autospeed.com/cms/A_110216/article.html

La bordul unui prius, pot face mai mult de 1000 de mile, sau un consum mai mic de 2,83 L / 100. Majoritatea acestor înregistrări complete au fost făcute în călătoria zilnică a autorilor lor.

http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=17210

Un altul este acela de a distruge acele înregistrări cu o perspectivă din 2002. Consumul său mediu este de 1,97 L / 100 peste cei 2191 km pe care i-a făcut deja cu rezervorul său plin, ceea ce îi va permite să atingă 1600 de mile. (2574 km) cu rezervor plin.

http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=14354

Toate acestea pentru a spune că cel mai bun mod de a economisi combustibil este să vă variați inteligent viteza, primul pas fiind să fiți de acord să pierdeți puțin timp pentru a economisi mult.

Denis
0 x
ecodrive și ecomodder:

megane 1.9 dT 1997: 3.8 L / 100 în loc de 6.7

scenic 1.9 dCi 2001: 4.9 L / 100 în loc de 5.9

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 291