Candela reducerea conso 40 la 50%

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1

Candela reducerea conso 40 la 50%




de rafpantone » 12/10/05, 21:46

Bună seara, în urma citirii unui articol publicat în revista nexus N°38 mai/iunie 2005, despre lumânarea revoluționară „furtună de foc”, inventată de Robert Krupa,
Am decis să fac una dintr-o lumânare normală.

-------------------------------------------------- ------------------------
Așa arată bujia Firestorm

Pe scurt, caracteristicile acestei lumânări speciale sunt:
-sa ai mai multa putere
-să reducă consumul cu 44 până la 50%, și
-reduce dramatic emisiile de evacuare.

brevet 2: vezi spacenet US5936332 *puneți în fișierul pdf atașat
-------------------------------------------------- --------------------------------------------

Inventatorul s-a chinuit cu primele lui prototipuri cu cuie și pilă, în ceea ce privește jumătatea de sferă m-am gândit să sudez o minge pe electrodul central, iar pentru cercuri le-am făcut dintr-o șină de tren electrică în corșă care să țină la bază presată. în mini-găuri găurite în masa lumânării.
Aveți alte idei sau tehnici de construcție pentru realizarea prototipului de lumânări?
salutări
0 x
lelectron
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 18/09/05, 01:02




de lelectron » 12/10/05, 22:21

Ar trebui mai ales să găsesc sistemul la vânzare pentru că nu cred că sunt doar lumânările
vad un regulator sa alimenteze bujiile in motor, se schimba delco sau altul, bine cred
daca nu atunci acolo piciorul :rolleyes:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 12/10/05, 22:38

Dernière édition alin Christophe 03 / 09 / 08, 22: 46, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6932
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 13/10/05, 00:37

hi Rafpantone.
Citisem articolul si eram foarte interesat de el; apoi a abandonat ideea de utilizare.
Autorul vorbește despre o jumătate de sferă, sau chiar o cupolă, și nu despre o minge.
Puteți încă experimenta, după cum indicați, cu bucăți de fier și nichel, dar numai în aer. Autorul a fost de mare ajutor în a-și mânui scobitorii...
Vă veți face o idee, comparând cu o lumânare obișnuită, dacă există un efect radiant mai mare.
A face 4 bujii identice reale, pentru a le folosi în motorul tău, este o altă provocare!
Pentru cupolă, o minge măcinată la jumătate și străpunsă în mijloc, pentru a o planta pe electrodul central; electrodul negativ în boltă în cruce, așa cum ați spus, plantat în 4 găuri, din tijă de fier sau inox.
Lipiți gaura domului, cele 4 baze de masă și mai ales intersecțiile acestora. Lipirea nu va fi suficientă; ar necesita sudare autogenă atentă (?), poate cu o torță de bijutier, dacă există pentru această temperatură; sau făcând o mini lanternă alimentată cu hidrogen...
Sunt o mulțime de dificultăți și pericole, să refaci pentru tine ceea ce a făcut altcineva în viața ta... Și pentru ce îmbunătățire semnificativă?
Nimic nu s-a aventurat, nimic nu a câștigat! Dar testarea în viața reală înseamnă cu siguranță să-ți strici motorul! Cu o bucată de resturi metalice...
În plus, creșterea suprafeței scânteii este benefică pentru explozie, dar scade puterea, deoarece arcul devine cu mai multe puncte. Ar mai fi necesar să se modifice și să crească tensiunea înaltă așa cum este menționat Electron.

Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/10/05, 07:14

Buna ziua, profit de somnul tuturor pentru a completa prima pagina!
Te găsesc îndrăzneț sau foarte nesăbuit să vrei să sudezi electrozi de bujie și apoi să-i așezi pe un motor, nu știu dacă ai văzut vreodată ce face motorului când suflă un porțelan sau un electrod de bujie de la un reputat Compania se sparge și cade în cilindru la turație maximă, graffinuri frumoase în cilindru și care nu se mai întorc niciodată, pierderea compresiei, pomparea uleiului și asta nu va mai face niciodată un motor bun, diferența dintre un motor bun și un motor finit este câteva zecimi de milimetru.
La bujiile multi-electrozi asa e in avioane de secole si nu e mai eficient, necesita mai putina reglare, e mai greu, cei 4 electrozi s-au uzat, dar cred ca bujiile cu electrozi fine sunt subtiri si la vârf sunt mai eficiente, curentul este concentrat în vârf și scânteia este mai fierbinte decât mai multe împrăștiate,
sa stiu daca aprinderea este buna intr-un sistem trec destul de repede o foaie de hartie intre doi electrozi scanteile fac mici gauri in tabla si numar daca orificiile sunt regulate si daca nu lipseste, un sistem bun daca foaia se oprește pentru scurt timp gaura crește repede și hârtia ia foc. Cu vechile sisteme de vizare din platină este dificil să aprinzi o hârtie.
Pentru economisirea de 50% chiar si cu 4 bujii pe cilindru ma indoiesc ca vor ajunge aceste cifre, in avioane avem 2 bujii pe cilindru se trag in acelasi timp si la anumite motoare sunt 2 grade de schimbare Continental C85 diferenta intre mersul cu ambele lumanari sau una este 50RPM, cel mult se imbunatateste usor dar 50%......rob sa vad
André
0 x
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1




de rafpantone » 13/10/05, 09:22

Cred că nu doar lumânările văd un regulator pentru a alimenta lumânările în motor, delco sau altul este schimbat, ei bine cred


Vedem două lumânări, o furtună în stânga și una normală în dreapta care sunt aprinse în același timp, pentru a le putea compara mai bine, așa că există șanse mari să fie alimentate de aceeași sursă hT. ? deci nu trebuie schimbat nimic la aprindere și mai ușor de implementat?
a+
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 13/10/05, 09:22

bonjour
nici eu nu cred. Am facut aprinderi electronice inclusiv una care a urcat pana la 40 KV si 120mJ pentru un Mercedes 3,5l V8 pe GPL, cel mai bun castig a fost de 10% (teste pe un an). Câștigăm mai mult (20% sau mai mult) dacă începem cu o aprindere în stare proastă ca pe o motocicletă (supresor foarte rezistent, sau fire HT poroase etc...). Și, așa cum spune înțeleptul André, a schimba o bujie de casă pe un motor modern este cel mai sigur mod de a o sparge. Lumânările sunt supuse unor tensiuni intense termice, chimice etc. Sudarea a ceva pe electrodul central care uneori sunt din Irridiu și alte metale speciale nu este la îndemâna oricui, știu că există și electrozi de cupru dar probabil aliați cu alte metale.
Cred că nu putem decât să sperăm, cu mici modificări, la mici câștiguri la un motor termic, dar asta deja e bine.
Michel
0 x
lelectron
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 18/09/05, 01:02




de lelectron » 13/10/05, 10:07

rafpantone a scris:
Vedem două lumânări, o furtună în stânga și una normală în dreapta care sunt aprinse în același timp, pentru a le putea compara mai bine, așa că există șanse mari să fie alimentate de aceeași sursă hT. ? deci nu trebuie schimbat nimic la aprindere și mai ușor de implementat?
a+

nimic nu o dovedește pentru declanșarea arcurilor

comanda este din aceeași sursă pentru tempo-ul syncro, dar sistemul THT este diferit
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 13/10/05, 14:00

Cu aprinderile mele am facut teste cu eclator (2 varfuri plus unul intermediar) am tras arce impresionante de cativa centimetri dar in aer liber este usor. Dacă comparați o lumânare normală cu 0,8 mm de joc și un efer de scânteie cu 2 cm de joc, veți constata că eclatorul este mai bun. Dar într-un volum restrâns (camera de ardere) și cu aer comprimat este mult mai dificil să desenezi arcuri. Pentru a-mi testa aprinderile in conditii mai apropiate de realitate am facut un mic cilindru unde am infiletat o bujie pe o parte si cu o supapa pe cealalta pentru a umfla pana la 10 bari, si acolo vedem desi este mult mai greu de aprins. un arc în funcție de presiune și temperatură. Aerul comprimat a fost folosit și în întreruptoarele THT vechi (63, 225, 400 KV) pentru a stinge arcul la deschidere. Pe scurt, un test în aer liber nu este o dovadă.
Cred mai mult în bujiile cu descărcare inelară (fără electrod proeminent) ca în F1, dar aveți nevoie de o tensiune ridicată bună pentru a le alimenta...
Michel
0 x
experanto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 30/08/08, 11:53
Locul de amplasare: aubervilliers93




de experanto » 03/09/08, 22:29

Bună Rafpantone

Este deja un moment bun că ai vrut să faci o lumânare „furtună de incendii”.
Momentan aș dori să fac copia sau versiunea personală.
În 2000, am reușit să fac o altă transformare a bujiilor și apoi le-am testat pe mașina mea.Pe atunci un prieten de școală mi-a spus că firma Bosche a testat bujiile R.Krupa.
Am o idee cum sa sudez si sa stiu exact unde este adevarul.A lucrat la Bosche dar 50% cifre nu mi-a spus
În cazul în care, dacă este adevărat, aș putea să-mi fac o versiune.
Daca are cineva informatii suplimentare o voi pune in practica.
Experanto
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195