Arderea mai bună cu peroxidul de hidrogen?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
ak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/02/08, 09:03
Locul de amplasare: Biserica Mesnil (Houyet) - sudul Belgiei

Arderea mai bună cu peroxidul de hidrogen?




de ak » 21/07/08, 18:03

Bună ziua,

Am o întrebare: mi-am instalat deja reactorul
dar mă întrebam dacă nu va exista o combustie mai bună (deci mai puțină poluare datorită oxigenului) prin înlocuirea apei de ploaie cu peroxid de hidrogen?

Vă mulțumim pentru sfaturi și informații.

Alain
0 x
Alain & Dan
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 21/07/08, 18:10

Toutafé: veți îmbunătăți, fără îndoială, combustia și mai mult, dar având în vedere că H2O2 nu este „stabil”, va fi foarte greu de controlat.

Lăsând deschisă o sticlă de peroxid de hidrogen, aceasta (re) devine apă „liniștită” după o vreme ... în biberon va fi la fel ... mai rău dacă se încălzește!

Din câte știu, nimeni nu a încercat-o. Prin urmare, experiența dvs. ar putea fi foarte interesantă.

Cum variază pH-ul peroxidului de hidrogen?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Arderea mai bună prin peroxid de hidrogen?




de Flytox » 21/07/08, 18:59

Buna ak
ak a scris:dar mă întrebam dacă nu va exista o combustie mai bună (deci mai puțină poluare datorită oxigenului) prin înlocuirea apei de ploaie cu peroxid de hidrogen?


Rămâneți minim prudent, este un produs doar pe jumătate frumos: :se încrunta:

stabilitate
Peroxidul de hidrogen pur este relativ stabil. Stabilitatea acestuia depinde de diverși factori: prezența catalizatorilor, pH-ul, temperatura.

Incompatibilitate
A se păstra într-un recipient închis, produsul se descompune încet la temperatura camerei; aceasta are ca rezultat o creștere a presiunii în interiorul recipientului și un risc de explozie. În prezența impurităților, peroxidul de hidrogen se descompune violent în oxigen și apă; descompunerea este accelerată de o creștere a temperaturii.
Peroxidul de hidrogen este un oxidant puternic. Reacționează violent (combustie spontană, explozie) cu materiale organice sau ușor oxidabile, cu materiale combustibile (lemn, hârtie, ulei și grăsimi) și agenți reducători și majoritatea metalelor.

http://www.reptox.csst.qc.ca/Produit.as ... yg%E9n%E9e


A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/07/08, 20:09

bonjour
Christophe a scris:Toutafé: veți îmbunătăți, fără îndoială, combustia și mai mult, dar având în vedere că H2O2 nu este „stabil”, va fi foarte greu de controlat.


Din câte știu, nimeni nu a încercat-o. Prin urmare, experiența dvs. ar putea fi foarte interesantă.



Nu am pus decât apă oxigenată din farmacie în locul apei
Nu am observat nicio diferență în ceea ce privește consumul de combustibil sau puterea pentru poluare, nu știu? nu a fost luată nicio măsură.

Am cheltuit 4 litri de peroxid de hidrogen, dar la% medical, nu îl găsesc în comerț la% puternic, știu că fabricile de celuloză și hârtie pe care le folosesc sunt cele mai concentrate, dar imposibil de obținut pentru un individ ..

André
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 21/07/08, 23:00

trebuie să folosească în schimb oxid de azot ... dar nu mai mult de 30 de secunde ... : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160