microemulsie

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

microemulsie




de abyssin3 » 04/10/06, 14:16

Tocmai am văzut o postare pe care am uitat-o ​​de olio, dar care nu a avut prea mult succes în ciuda rezultatelor deosebit de interesante:
http://oliomobile.org/forum/viewsujet.p ... 8b16a8f0cc

Acesta constă în realizarea unei microemulsii HVB / etanol (85/15)

Acest lucru a plecat de la ideea de a reface o emulsie stabilă GO / apă (90/10) pentru a face un "acvazol de casă". Experiență satisfăcătoare, dar periculoasă pentru pompa de injecție (apă :!: ).

Prin urmare, ideea a deviat în microemulsie cu butanol în HVB, ale cărui particule suspendate nu sunt vizibile, astfel încât amestecul să devină din nou limpede (Cf post) dacă am înțeles corect.

Ceea ce tocmai am văzut este interesant: de data aceasta o persoană a încercat o microemulsie HVB / etanol (85/15), adică proporțiile pe care le-am folosit atunci când am încercat să produc biodiesel în doză homeopatică ( fara succes). Dar acolo a fluturat-o și apoi a pus-o în cuptorul cu microunde. Soluția sa ajunge să devină din nou clară și aurie și stabilă în timp.

Teste foarte curând. Te rog spune-mi ce crezi :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 04/10/06, 17:02

salut

este amuzant pentru că asta încercăm să facem chiar acum în „transesterificare”!

http://oliomobile.org/forum/viewsujet.php?t=8114

Precizie mică: amestecăm ulei și alcool 95 ° (FĂRĂ CATALIZATOR) și obținem un combustibil cu 40% mai puțin vâscos, care arde mai bine (aproape fără miros).

Voi spune chiar mai multe, lucrând nichel la:

100% pe cursuri de injectare indirectă (fără modificări)

60% la injecție directă (fără modificări)

Noi, cei care credeam că scăderea viscozelor se datorează esterificării ... deloc !! dacă produsul este lăsat în aer liber pentru o lungă perioadă de timp, își recapătă viscoa originală.

http://www.oliomobile.org/forum/viewsujet.php?t=8092

este deci doar o microemulsie !! ca si in 2005!

vom continua pe acest drum!

vino!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 04/10/06, 17:32

bob_isat a scris:dacă produsul este lăsat în aer liber pentru o lungă perioadă de timp, își recapătă viscoa originală.


Interesant, dar atunci prezența apei ar stabiliza emulsia în cele din urmă sau nu? Nu am înțeles totul despre asta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 04/10/06, 18:11

non non

emulsia este stabilă cu maximum 4% etanol, excesul eliminând treptat.

pentru a putea pune mai multe, este necesar să adăugați surfactanți.

printre cele posibile: butanol (testat cu succes pe olio dar petrochimic ...), sorbitan sesquiolat, glicerol monooleat

(aceste 2 fiind organice, problema constând în găsirea unui furnizor care să facă testele!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/10/06, 18:33

și poate funcționa cu metanol?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/10/06, 18:36

elefantul a scris:și poate funcționa cu metanol?


Uh ... ce rost are? metanolul este un produs petrolier ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 04/10/06, 21:00

Christophe a scris:
elefantul a scris:și poate funcționa cu metanol?


Uh ... ce rost are? metanolul este un produs petrolier ...


Ești sigur, am aruncat o privire la Universalis, ei nu vorbesc despre asta, pe de altă parte, se face și cu lemn, elefantul poate avea mica sa producție artizanală : Cheesy:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/10/06, 03:33

bonjour
bob_isat a scris:non non

emulsia este stabilă cu maximum 4% etanol, excesul eliminând treptat.

pentru a putea pune mai multe, este necesar să adăugați surfactanți.

printre cele posibile: butanol (testat cu succes pe olio dar petrochimic ...), sorbitan sesquiolat, glicerol monooleat

(aceste 2 fiind organice, problema constând în găsirea unui furnizor care să facă testele!)


Săptămâna trecută după testele dvs. am făcut un amestec de 99% alcool și ulei de arahide la o doză aproximativă de 20% alcool care se amestecă bine, odată agitat, devine alb la început și a doua zi. „Uleiul devine mai galben auriu ca uleiul de motor, un strat transparent de alcool rămâne la suprafață, am separat alcoolul de la suprafață și am pus uleiul în rezervor.
Întrebarea pe care mi-o pun 4% dacă o depășim și eliminăm surplusul se reduce la același lucru ca și când am fi făcut o doză exactă?
De ce motorul nu ar putea să ia mai mult, dacă este bine amestecat în circuitul buclei.
Dacă acest amestec este mai bun pentru camera de ardere a motorului, devine interesant, voi lua în considerare un sistem care să-l injecteze în buclă, în timp ce alcoolul va fi încă amestecat,
Când am testat motoarele cu combustie pură a alcoolului, acestea au devenit foarte curate, de parcă alcoolul avea o proprietate de curățare.

Acum încercați să încălziți acest ulei într-un recipient pe care scânteia de parcă ar fi avut apă, ce se va întâmpla în încălzitorul de 70c? Știu că am avut probleme când am forțat doza cu 15% benzină în ulei când reîncălzitorul a urcat la peste 70c în trafic, motorul la ralanti începe să dea greș și vibrează .. în conducând rapid, are loc, am concluzionat că blochez vaporii în circuitul de buclă ..
Oricum este o mică problemă ușor de rezolvat, doar creșteți fluxul în buclă.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 05/10/06, 13:38

André a scris:Întrebarea pe care mi-o pun 4% dacă o depășim și eliminăm surplusul se reduce la același lucru ca și când am fi făcut o doză exactă?

Efectiv, echivalează cu saturarea uleiului cu alcool. Și această valoare a saturației este constantă la nivel global.

Am încercat să amestec alcool și ulei de rapiță (~ 15% alcool). Nu a funcționat pentru nimic. Uleiul și alcoolul se separă automat.
Ce ați folosit ca alcool (etanol sau izopropanol?) Pentru că am auzit că izopropanolul, care poate fi diluat perfect cu ulei, nu mai este folosit pe continentul dumneavoastră.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 05/10/06, 14:08

Andre a scris:
Săptămâna trecută după testele dvs. am făcut un amestec de 99% alcool și ulei de arahide la o doză aproximativă de 20% alcool care se amestecă bine, odată agitat, devine alb la început și a doua zi. „Uleiul devine mai galben auriu ca uleiul de motor, un strat transparent de alcool rămâne la suprafață, am separat alcoolul de la suprafață și am pus uleiul în rezervor.
Întrebarea pe care mi-o pun 4% dacă o depășim și eliminăm surplusul se reduce la același lucru ca și când am fi făcut o doză exactă?
André


exact! (4% este pentru 95 °. Teoretic cu cât este mai puțină apă și cu atât mai mult alcool poți consuma ...)

Andre a scris:
De ce motorul nu ar putea să ia mai mult, dacă este bine amestecat în circuitul buclei.
André


este o microemulsie ... poate prin amestecarea constantă o puteți face să dureze mai mult.

rețineți, de asemenea, că se menține mai bine dacă este făcut fierbinte.


Andre a scris:
Dacă acest amestec este mai bun pentru camera de ardere a motorului, devine interesant, voi lua în considerare un sistem care să-l injecteze în buclă, în timp ce alcoolul va fi încă amestecat,
Când am testat motoarele cu combustie pură a alcoolului, acestea au devenit foarte curate, de parcă alcoolul avea o proprietate de curățare.

Acum încercați să încălziți acest ulei într-un recipient pe care scânteia de parcă ar fi avut apă, ce se va întâmpla în încălzitor la 70c?

André


etanolul fierbe la 78 ° C ...

există 2 factori care pot determina separarea celor doi:

umiditate + frig

-caldura

Andre a scris:
Știu că am avut probleme când am forțat doza cu 15% benzină în ulei când reîncălzitorul a urcat peste 70c în trafic, motorul la ralanti începe să dea greș și vibrează .. în conducând rapid, are loc, am ajuns la concluzia că există vapori de blocare în circuitul de buclă.

André


acesta este principiul microemulsiei:

când este injectat în butelii, etanolul intră brusc în faza gazoasă. această micro explozie împarte picăturile de ulei în picături mai mici care ard mai bine.

(Nu l-am inventat, se explică în acest brevet de la Ecole des Mines de Nantes (emulsie apă-alcool-grăsime animală-surfactant ca combustibil):

http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPOD ... =FR2875810

(paginile 8 și 9 pentru microexplozie)
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236