Motor de recuperare a căldurii

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
prihor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/11/08, 09:38
Locul de amplasare: SNCF MARSEILLE

Motor de recuperare a căldurii




de prihor » 08/12/08, 09:03

Cine ar fi în măsură să-mi dea o ordine de mărime a energiei utilizabile pe care am putea-o recupera din căldura unei mașini lăsate în plin soare vara la 30 ° de exemplu (prin dublarea foii unui circuit de răcire cu exemplul)? mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/12/08, 09:34

Dacă este pentru a merge mai departe: într-adevăr nu mult ...

Pentru ordinea de mărime, iată o abordare:

a) radiație solară = 1000W / m² = dacă recuperați 100% 1kWh termic pe oră și pe m²

b) dar este imposibil să recuperezi 100% din energie, în special stocarea este cea care pune o problemă. Dacă primiți 40% all inclusive (randament senzor + randament stocare), va fi bine. Deci, să spunem că puteți recupera și utiliza o energie termică de 0.4 kWh / h.m²

c) Este nevoie de aproximativ 0.2 până la 0.3 kWh mecanic pentru a parcurge 1 km cu o mașină medie.

d) Presupunând (în mod ideal) un randament al motorului de 50%, fiecare m² de „senzor” vă va furniza, prin urmare, energia necesară pentru o oră pentru a parcurge doar 1 km ...
0 x
prihor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/11/08, 09:38
Locul de amplasare: SNCF MARSEILLE




de prihor » 08/12/08, 09:48

Christophe a scris:Dacă este pentru a merge mai departe: într-adevăr nu mult ...

Pentru ordinea de mărime, iată o abordare:

a) radiație solară = 1000W / m² = dacă recuperați 100% 1kWh termic pe oră și pe m²

b) dar este imposibil să recuperezi 100% din energie, în special stocarea este cea care pune o problemă. Dacă primiți 40% all inclusive (randament senzor + randament stocare), va fi bine. Deci, să spunem că puteți recupera și utiliza o energie termică de 0.4 kWh / h.m²

c) Este nevoie de aproximativ 0.2 până la 0.3 kWh mecanic pentru a parcurge 1 km cu o mașină medie.

d) Presupunând (în mod ideal) un randament al motorului de 50%, fiecare m² de „senzor” vă va furniza, prin urmare, energia necesară pentru o oră pentru a parcurge doar 1 km ...


Mulțumesc, . Deci, ar fi bine să economisiți o aer condiționat într-o ciupire, pe de altă parte, există proiecte de alternatoare care utilizează căldura recuperată din evacuarea unei termice?

Când am întrebat despre prețurile (din păcate nu în Franța) ale generatorului Stirling, am fost îngrozit de preț. Ce este atât de scump într-o stirling în comparație cu o termică convențională?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/12/08, 09:59

a) Există un mare producător (amintiți-mi care) care va oferi în curând o mașină echipată cu panouri fotovoltaice pentru a furniza cu precizie aerul condiționat. Faceți o cercetare, despre care am vorbit forums: https://www.econologie.com/forums/search.php

b) Prețul ridicat? Efectul de masă fără îndoială ... trebuie să existe „aproximativ” 1 de motoare termice fabricate pentru un motor stirling în lume!

Dar trebuie să știți că Fiat a echipat una dintre mașinile sale de producție cu un vehicul în anii 70 ...
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 08/12/08, 10:07

salut christophe
ne puteți spune ce model de la Fiat și aveți mai multe informații despre acest vehicul :?:
merci
lv13R
0 x
prihor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/11/08, 09:38
Locul de amplasare: SNCF MARSEILLE

Motoare Stirling pentru vehicule




de prihor » 08/12/08, 10:19

Ținând cont de numărul de reacții exoterme disponibile și adesea nepoluante cu produse ieftine (reacție de sodiu / apă sau reacție aluminotermică care trece prin majoritatea oxireducțiilor care dau elemente neutre și inofensive la sfârșitul cursei) este totuși o lume pe care o poți Nu ieși din mașini în stirling.

S-a mai spus o vreme că prețul a venit și din controlul etanșării fluidelor utilizate (cum ar fi heliul de exemplu) în transferurile de energie pur mecanice, dar nu avem această problemă dacă facem ca stirling să funcționeze. cu un transfer de energie electromagnetică, cum ar fi alternatoarele liniare, de exemplu.

Până în 2009, cred că o companie Infiniacorp va lansa comercial primul striling solar cu un generator de 3kw se pare, nimic nu va împiedica atunci, dacă este necesar, să demonteze acest generator pentru a-l utiliza într-un vehicul mic, după o manipulare utilizând un proces de încălzire chimică.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166