Camera motorului

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)

Camera motorului




de binbins4 » 19/11/05, 20:44

de ce să nu atacăm cercetarea și discuțiile asupra forum, toate planurile și descrierile invenției sale sunt pe esp @ cenet

http://v3.espacenet.com/textdes?DB=EPOD ... =FR2293604

http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPOD ... =FR2293604
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/11/05, 21:35

Pentru mine chambrin și pantone sunt pur și simplu aceeași invenție, cea a chambrin este puțin mai complexă de implementat ...

Iată paginile de pe site despre chambrin:

https://www.econologie.com/injection-d-e ... s-252.html

https://www.econologie.com/par-jean-pier ... -1501.html
Dernière édition alin Christophe 06 / 02 / 15, 14: 46, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/11/05, 15:48

bonjour
Cred că ne-ar interesa să-l examinăm îndeaproape pe regizorul Chambrin, are multe de învățat.
Ceea ce am observat în asamblarea sa și a lui pantone citind asta noaptea trecută, ajungem la aceleași cifre pentru temperatura de evacuare în cazul lui, intră la 800c și iese la 400c, făcusem aceeași observație, cu excepția scăderii, dar temperatura de evacuare își pierde exact jumătate din temperatura când trece peste un reactor operațional.
Ceea ce îmi place la editare este că a reușit să facă totul să treacă ceea ce motorul din aval, în timp ce pantonul, atunci când încercați să măriți debitul în reactor, se răcește prea mult.
Altceva, de când folosesc amestecuri de apă-alcool, mai observ că putem trece mai mult fără a răci prea mult orificiul de evacuare a aburului.
Un alt lucru care mă intrigă este micul orificiu de aer pe care l-a făcut la ieșirea din reactor, în ce scop? asigura oxigen,
În cazul pantonului nu este o contribuție mică după reactor, ci o contribuție foarte mare în cazul motorinei.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 22/11/05, 08:19

salut Andre
Sunt de acord cu tine imediat ce am văzut brevetul de cameră pe care l-am crezut (de aici vine ideea pantonei)
Un alt lucru care mă intrigă este micul orificiu de aer pe care l-a făcut la ieșirea din reactor, în ce scop? asigura oxigen,
În cazul pantonului nu este o contribuție mică după reactor, ci o contribuție foarte mare în cazul motorinei.

cu excepția faptului că nu facem ca totul să treacă prin panton în timp ce el o face
în plus, micuța cutie neagră nu o avem și a luat-o cu el
imediat ce am un moment voi încerca să fac un ansamblu care seamănă cu al lui (am recuperat deja plăcile de cupru pentru capete)

rezut
0 x
Avatar de l'Utilisateur
DavidHervé
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 15/09/05, 17:31
Locul de amplasare: PAU




de DavidHervé » 22/11/05, 09:39

Bună ziua André,
Altceva, de când folosesc amestecuri de apă-alcool, mai observ că putem trece mai mult fără a răci prea mult orificiul de evacuare a aburului.
Această propoziție m-a făcut să mă gândesc la produsul care este utilizat în circuitele de climatizare a apei (Glicol + apă) care permite transportul mai bun al căldurii.
Cred că una dintre varietățile acestui produs este antigel.
Poate avea asta un interes pentru adunare ???

Totuși, fii atent la manipulare și nu știu ce iese din el în timpul vaporizării ??

http://www.inrs.fr/inrs-pub/inrs01.nsf/ ... /visu.html
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/11/05, 23:31

bonjour,
alcoolul adăugat în apă acționează ca un antigel, dar este și un combustibil, cu un reactor în testele experimentale ale motorului
De asemenea, am avut un ficat cu un motor fierbinte funcționând cu un amestec alcool-apă de 40% apă, cu condiția să aibă 99% alcool
dar este puțin limitat la 30%, funcționează la orice viteză, cu pierderi mici, nu cred că alcoolul este mai dăunător sănătății decât benzina amestecată cu benzol, deoarece ne vinde în comerț.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 14/12/05, 17:41

a reușit cineva să producă electroliza lor?
În pico ampere 10puissance -12?
Este problema electrolizei, a consumului prea mare de energie electrică, de unde și eficiența scăzută. NU ???
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 284