motor diesel la hidrogen

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 18/10/05, 23:08

Aici caut informații pentru a face transformarea unui motor diesel către un hidrogen 100%.
Bănuiesc că nu este la fel de ușor ca la un motor pe benzină, dar pb este că, la generatoare, este în principal motorină. Cred că sunt multe de căutat dacă într-o zi hidrogenul devine mai ușor de produs!

Sper că ne putem spune puțin!

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?
Obiect gratuit!
Sdc77
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 22/06/05, 16:52
Locul de amplasare: Franţa




de Sdc77 » 19/10/05, 09:31

Este STRICT IMPOSIBIL.
Motorul diesel are nevoie de un combustibil auto care se aprinde cu presiune și căldură, iar hidrogenul nu. Așa că uitați cu siguranță de proiectul dvs.
În cel mai bun caz și dacă reușești să produci suficient gaz (deoarece sistemul pe care încerc să îl dezvolt nu furnizează doar hidrogen, ci oxigen ca bonus, deci hidroxi ...) poți rulați un motor pe benzină (cu aprindere și bujie), dar NICIODATĂ un motor diesel.
Singura consolare pe care ți-o pot oferi este că îți poți crește cu ușurință motorul hidroxi (à la Moreau), ceea ce te va economisi deja mulți bani ...
NDC.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 19/10/05, 11:49

Pe baza unui motor GNC (motor diesel modificat cu, în special, un sistem de aprindere) este posibil ... Mercedes a făcut-o în anii 80 ... H2 rămâne de găsit ...

Pentru Moreau rămâne de dovedit ...
0 x
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 19/10/05, 13:09

Mă gândeam cel puțin să produc gaz maro pentru H2 O2, dar într-adevăr, dacă există posibilitatea de a pune un sistem de aprindere pe motorină, acesta poate fi redat! rămâne de văzut cum să integreze acest sistem de aprindere! dacă cineva are o idee!

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?

Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
muzo_31
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 07/10/05, 17:11




de muzo_31 » 19/10/05, 13:28

Ei bine, pur și simplu, schimbați mașina cu o „benzină” !!

dacă nu, încercați să vă îmbunătățiți motorina cu gaz maro ... Voi încerca să fac și eu asta. Încercați să spun, pentru că, pentru moment, producția de gaz nu este impresionantă ... Apoi, în funcție de rezultate, va condiționa următoarea mea achiziție ...

Îmi pot imagina în 1 an schimbarea unui motor pe benzină pentru a funcționa cu hidrogen? În plus, ar avea un panton un interes în acest caz?
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 19/10/05, 13:42

Sdc77 a scris:Este STRICT IMPOSIBIL.
Motorul diesel are nevoie de un combustibil auto care se aprinde cu presiune și căldură, iar hidrogenul nu. Așa că uitați cu siguranță de proiectul dvs.
În cel mai bun caz și dacă reușești să produci suficient gaz (deoarece sistemul pe care încerc să îl dezvolt nu furnizează doar hidrogen, ci oxigen ca bonus, deci hidroxi ...) poți rulați un motor pe benzină (cu aprindere și bujie), dar NICIODATĂ un motor diesel.
Singura consolare pe care ți-o pot oferi este că îți poți crește cu ușurință motorul hidroxi (à la Moreau), ceea ce te va economisi deja mulți bani ...
NDC.

Strict imposibil ... pe un motor diesel, deoarece este da.

Dar, în teorie, este posibil să funcționezi un motor pe hidrogen și fără aprindere. Temperatura de autoaprindere a hidrogenului este de aproximativ 585 ° C. Prin urmare, ar fi suficient să se calculeze raportul de compresie astfel încât, în punctul mort superior, amestecul să fie adus dincolo de această temperatură.

Ar fi amuzant să calculăm apropo :)
0 x
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 19/10/05, 13:50

pentru muzo 31:
nu ar fi pentru o mașină, ci mai degrabă pentru un generator!
momentan mașina mea este benzină!

pentru Benoit: trebuie explorat, dar nu am abilitățile necesare pentru a face acest tip de calcul!

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?

Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
muzo_31
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 07/10/05, 17:11




de muzo_31 » 19/10/05, 15:59

poți schimba și grupuri ... Site-ul lui JL NAULIN arată un generator de gaz destul de surprinzător. Dar mă tem că electrozii se vor uza prea repede ...

În caz contrar, rulați-l cu ulei!
puteți avea combustibil gratuit dacă aveți curajul să filtrați.
0 x
yahi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 06/04/05, 19:48
Locul de amplasare: lângă Nantes (44)




de yahi » 19/10/05, 20:02

ba da, într-adevăr sunt soluții pe care le-am explorat, dar există doar în versiunea de fuziune rece care mă poate interesa (ce a făcut el JL N) și apoi pentru ulei, ca mine Nu aranjați necesită un lanț de producție bcp mai mare decât pentru hidro!
există multe generatoare foarte mici în versiunea pe benzină, dar imediat ce depășești 10Kva este combustibil! așa că scopul meu ar fi mai degrabă să modific unul pentru a-l face să funcționeze pe benzină!

yahi
0 x
Când ni se va permite să nu mai folosim petrol?

Obiect gratuit!
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/10/05, 20:53

Comprimați până când hidrogenul se aprinde? De fapt, va detona și va înșuruba pistonul și chiulasa!

În cazul motorinei, există arderea motorinei în aerul supraîncălzit al pistonului, aceasta rămânând progresivă în ceea ce privește o detonare. Pentru motoarele pe benzină, partea frontală de ardere prin bujie și câștigă întregul cilindru. În plus, în acest caz, se adaugă compuși pentru a preveni autoaprinderea (aceștia sunt agenți anti-lovitură) pentru a păstra motorul.

Aparent, quasiturbina ar putea rezista acestui tip de tratament, dar pentru un motor cu piston alternativ, este mai bine să uităm ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96