Motor hidraulic: detalii.

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
marc426
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/03/05, 20:46

Motor hidraulic: detalii.




de marc426 » 11/06/06, 13:57

Bună ziua tuturor, în timp ce navigați pe un site de motoare hidraulice: http://www.rineer.com/WEBPAGES_2005/HOMEPAGE_PROD.html, Am dat peste curbe de debit și presiune în funcție de viteză.
Numai aici, nu știu nimic (totul la timpul său) în mecanica fluidelor, așa că apelez la cunoștințele voastre:
Pe ordonată avem debitul în galoane pe minut și pe abscisă presiunea în psi. Bine, în afară de faptul că nu am înțeles cu adevărat cum un fluid presupus incompresibil poate fi presurizat, este debitul la „presiune atmosferică” sau „comprimat”.

Pentru a încerca să fiu mai concret: dacă curba dă 1 galon pe minut de aer la 150bar (ceva de genul 2000psi) aș avea nevoie de un rezervor de un galon la 150bar pentru a-l rula un minut sau acest rezervor îl va rula timp de 150 de minute (deoarece am 150 de galoane în el)?

Este cu siguranță o întrebare foarte prostească, dar trebuie să începem de undeva!
@curând

tescovină
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 11/06/06, 16:44

un fluid incompresibil poate fi presurizat, dar volumul acestuia nu va varia.
Dar vorbești despre aer sau lichid incompresibil?

în timp ce îl prezentați, aș spune 1 mn
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 425