Motor în șase timpi cu ciclu dublu gaz / abur

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Johannes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/04/06, 13:53

Motor în șase timpi cu ciclu dublu gaz / abur




de Johannes » 28/04/06, 17:59

Am dat peste acest articol în engleză.

http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060227/FREE/302270007/1023/THISWEEKSISSUE

Acesta este un proces care își propune să adauge încă două curse unui motor tradițional în 4 timpi.

A simplifica

1 admisie de amestec de aer pe benzină
2 comprimarea amestecului
3 declanșează arderea
4 evacuare
5 De aici începe să devină destul de inteligent.
Apa este injectată în camera fierbinte. La contactul cu camera fierbinte, apa injectată se transformă în abur (returul volumului înmulțit cu 1600 între apă și abur) care împinge pistonul în jos (și răcește cilindrul).
6 Eșapament cu abur.

Prin urmare, pe un ciclu de 6 avem 2 timpi de „motor”, ceea ce reprezintă o garanție a flexibilității.
Injecția de apă răcește camera de ardere și cilindrul.
Motorul nu mai necesită un sistem de răcire extern, deoarece temperatura acestuia este controlată cu injecție de apă.
Prin urmare, avem o creștere a eficienței globale a sistemului, deoarece am transformat căldura pierdută de obicei în energie mecanică. Potrivit inventatorului, câștigul ar putea crește până la 40%.

În timpul unui alt interviu, inventatorul a precizat că.
Injecția de apă poate fi activată imediat ce motorul a atins 400 ° C (200 ° F).
Motorul trebuie să funcționeze 30 de secunde fără apă înainte de a se opri complet pentru a evacua umezeala dăunătoare mecanicii.
Apa injectată poate fi reciclată prin condensarea aburului la evacuare. (acest sistem ar putea fi chiar conceput pentru a încălzi habitaclul în timpul iernii).
Din motive evidente, apa utilizată trebuie să fie apă distilată pură.

Rețineți că inventatorul este un om foarte experimentat. Este un industrial pensionar. De-a lungul carierei sale a dezvoltat arbori cu came și piese speciale pentru curse cu motor.

Toate acestea mi se par a ține drumul deosebit de bine, din punct de vedere teoretic și practic.
Dernière édition alin Johannes 28 / 04 / 06, 23: 28, editate 1 ori.
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 28/04/06, 21:51

bună seara
A făcut un arbore cu came cu came cu două cocoașe?

iar arborele cu came se va roti, prin urmare, la o treime din viteza arborelui cotit

Ce s-ar gândi să adauge un sistem de pantone la șase lovituri?

sau faceți trei came pe cilindru cu două ieșiri de evacuare:
fie un exh. pentru a alimenta reactorul cu căldură
și un alt colecționar exh. numai pentru a colecta aburul gata preparat la sfârșitul celei de-a șasea curse și a-l trimite direct la reactor (între fier)
PITMIX nu ar mai trebui să-și facă griji cu privire la producerea unui carbohidrat de apă sau a unui bule (pe de altă parte pentru arborele cu came și al doilea ech. :|

bolț
0 x
Johannes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/04/06, 13:53




de Johannes » 28/04/06, 22:06

bună seara
A făcut un arbore cu came cu came cu două cocoașe?

iar arborele cu came se va roti, prin urmare, la o treime din viteza arborelui cotit


Inventatorul a fost inițial un producător de arbori cu came pentru concurență ... În articol se spune că arborele cu came se rotește mai puțin repede. Există câțiva ani de dezvoltare pentru acest prim prototip care rulează pe benzină + apă. Următorul va funcționa cu motorină + apă. Nu știu mai mult decât ceea ce este scris în articol ...

Ce s-ar gândi să adauge un sistem de pantone la șase lovituri?

Nu știu, ar trebui să-l întrebi ...

sau faceți trei came pe cilindru cu două ieșiri de evacuare:
fie un exh. pentru a alimenta reactorul cu căldură
și un alt colecționar exh. numai pentru a colecta aburul gata preparat la sfârșitul celei de-a șasea curse și a-l trimite direct la reactor (între fier)
PITMIX nu ar mai trebui să-și facă griji cu privire la fabricarea unui carbohidrat de apă sau a unui bule (pe de altă parte pentru arborele cu came și al doilea ech. Bolt


Nu am planurile pentru acest motor ... și nu sunt în mintea acestui domn ...
0 x
babache8
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 03/01/06, 00:41
Locul de amplasare: Vendres plaje, herault
x 1




de babache8 » 28/04/06, 23:08

Gândindu-mă puțin la asta, cred că arborele cu came se rotește la o treime din viteza vilo. Admiterea clasică la prima lovitură, evacuarea la a 1-a și a 4-a lovitură, injecția de apă la începutul celei de-a 6-a curse. Acest lucru poate să nu fie imposibil, cu condiția să se găsească o pompă și injectoare capabile să reziste la funcționarea apei și a componentelor motorului (în special a pistonului) capabile să reziste în mod repetat la șocuri termice enorme. Un punct de detaliu mă deranjează, dacă este necesar să îndepărtați operația de abur înainte de oprirea completă a motorului, ajungem doar cu o cursă a motorului de 5 ori rezistente, trebuie să șchiopăteze serios. Dar rămâne la fel să fie luat în considerare cu interes.
0 x
Dacă nu există nici o soluție, nu există nici o problemă!
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 28/04/06, 23:11

era doar pentru a da idei

3 came pe cilindru, deci 3 supape pe cilindru:

una pentru admitere
una pentru defecțiunea arderii (sau exploziei)
una pentru scara vaporilor de apă

problema este că ar fi nevoie de 3 țevi separate pentru a ajunge la 3 colectoare diferite
este o prostie, nu voi putea încerca mâine

bolț
0 x
Johannes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/04/06, 13:53




de Johannes » 28/04/06, 23:22

Acest lucru poate să nu fie imposibil, cu condiția să se găsească o pompă și injectoare capabile să reziste la funcționarea apei și a componentelor motorului (în special a pistonului) capabile să reziste în mod repetat la șocuri termice enorme.


Este realizabil, deoarece proto funcționează.
Imagine
Este un motor diesel modificat pentru a funcționa pe benzină.
A adăugat un carburator și folosește pompa de motorină pentru a injecta apa. Motorul diesel a fost ales tocmai pentru o rezistență mai bună. Este mai sigur ... în principal în faza de experimentare.

3 came pe cilindru, deci 3 supape pe cilindru:

una pentru admitere
una pentru defecțiunea arderii (sau exploziei)
una pentru scara vaporilor de apă

problema este că ar fi nevoie de 3 țevi separate pentru a ajunge la 3 colectoare diferite
este o prostie, nu voi putea încerca mâine


Nu cred ... cred că eliberează vaporii prin aceeași supapă și aceeași țeavă ca și evacuarea ... În articol explică faptul că a făcut teste pentru a recomprima o parte din gaz din 'evacuare înainte de injectarea apei (pentru a avea mai multă căldură în cilindru).
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 29/04/06, 02:33

De 6 ori, funcționăm neapărat cu 1/3 mai puțin, dar pentru 2 timpi de motor în loc de unul, conform acestei descrieri ... Câștig de putere și eficiență.

Niciun motiv pentru a-ți asuma o a treia supapă și o evacuare separată ???? aburul împrumută (rait) clasicul eșapament, pe care trebuie să-l sperăm în oțel inoxidabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/04/06, 19:50

Găsesc acest sistem ingenios care preia ideea de dopaj cu apă pe măsură ce încercăm să facem cu reactoarele noastre Pantone. Cu excepția faptului că aici injecția de apă este controlată și se face la momentul potrivit.
În opinia mea, acest sistem este mai eficient decât G.
În orice caz, cel puțin acest sistem are meritul de a fi clar înțeles. Apa este utilizată mecanic pentru a împinge pistonul în jos și pentru a răci motorul.
Cu toate acestea, aș fi curios să știu câtă apă consumă acest motor.
0 x
Johannes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/04/06, 13:53




de Johannes » 29/04/06, 20:01

În orice caz, cel puțin acest sistem are meritul de a fi clar înțeles.

Înțelegem ce se întâmplă, este fizica de bază.
Sistemele simple sunt deja complicate de dezvoltat, fiabile și industrializate în condiții economice viabile ...

Cu toate acestea, aș fi curios să știu câtă apă consumă acest motor.


Se spune undeva în raport. Aproximativ la fel de multă apă ca benzină ... cu excepția faptului că vaporii pot fi condensați la evacuare și reinjectați ... deci funcționează într-un circuit închis. Presupun că există încă unele pierderi și că va fi necesar să adăugați apă din când în când. [/ Cod]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/04/06, 21:10

Ok, deci dacă există reciclare, nu este nevoie să puneți un rezervor de apă la fel de mare ca cel al benzinei, în ciuda unui consum atât de mare de apă.
Cu siguranță va fi nevoie de un schimbător de căldură (condensator) pentru a răci gazele de eșapament și pentru a recondensa apa din acesta.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213