Motorul pe apă al domnului Gaston

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1

Motorul pe apă al domnului Gaston




de crispus » 10/05/07, 18:38

Bună dimineața!

Erau motoare înainte de Pantone. Da Da ...

Recent am avut ocazia să fotografiez o mașină veche și ciudată, care datează din războiul din 1914-18.

Raportul servitorului tău este acum online la Quanthomme. Așteptam acordul proprietarilor acestei mașini pentru ao publica.

Descarcă aici

Descărcare oglindă aici

Citește fericit!

Marcă.
0 x
Colmant
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 05/09/06, 10:40
Locul de amplasare: vaucluse




de Colmant » 10/05/07, 21:55

Interesant
mai mult decât naftalină
Cred că un fost mecanic al armatei ar putea vorbi despre asta
Dacă cineva are unul dintre strămoșii săi ...

Am avut un prieten, pierdut de urmărire, care a reușit să-mi facă o descriere a unui tractor care era folosit pentru a trage avioane pe asfalturi
alimentat de un berliet 4cv 120 cilindri cuplat la un convertor de disc Twin ... care încă funcționează, dar este mai recent
Acest prieten pusese la îndoială un serviciu de documentare a armatei

de urmat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 10/05/07, 22:08

Bonsoir,

În acest caz, ar fi necesar să găsim un mecanic englez. Mașina ar fi făcut obiectul unui brevet, este posibil să-l găsim?

Plănuiesc să mă întorc pentru a examina fiara, dar nu sunt sigur că voi avea voie să o disec! : Lol:

Un plan ar fi mai simplu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/05/07, 23:08

Crispus ne-ai făcut gura apă .....

Nu există un muzeu în armata britanică, coincidență ????

opusul m-ar surprinde

au avut câteva idei speciale, dar eficiente, mecanica engleză: acum XNUMX de ani am condus o dubă Bedford echipată cu un motor care nu avea supape, ci un dispozitiv cu „sertare”
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/05/07, 23:36

elefantul a scris:Crispus ne-ai făcut gura apă .....


+ 1 !!!

Nu există un muzeu în armata britanică, coincidență ????


Este o idee ... dar acest tip de mașină este ascuns mai mult decât este expus ... pe de altă parte, căutând în arhivele materialului folosit de britanici ...

Ar fi necesar să lansăm o notificare de cercetare, atașând doar câteva fotografii ... Se face pe web?
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 11/05/07, 04:21

bonjour,

Sper ... când ne țineți !!!

Este o poveste grozavă!

Nu există o modalitate de a face ca acest motor să fie radiografiat sau scanat ... ca mumiile?

Bravo pentru tine Crispus ... și pentru acest domn Gaston!

A + Serge.
0 x
Respect!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/05/07, 05:07

bonjour
În fiecare an, în toamnă, există un colecționar de mașini antice care expune și există, de asemenea, motoare foarte vechi în stare de funcționare.

Am văzut un motor destul de similar cu cel din fotografie, nu există radiator, umplem vasul cu apă și se evaporă. Supapa de admisie nu este controlată, este un arc moale care l , se deschide cu vidul, carburatorul este realizat cu supape de instalații sanitare, contactul este o bobină simplă și un întrerupător intern care trebuie controlat mecanic (nici o bujie nu este un scurtcircuit intern) se întoarce încet cu un ochi de ferăstrău de la 600 la 800 RPM ..
Deoarece am un interes deosebit pentru aceste mecanici vechi, am petrecut mult timp pe acest motor, a existat un altul în același principiu, dar cilindru orizontal mai mare, dar diesel cu compresie redusă, a fost necesar să se încălzească chiulasa cu o torță și începe cu vapori de ulei care trec printr-un burete metalic,
în orașul meu este domnul Deguise, bunicul său a construit motorină monocilindrică mică la începutul anilor 1900 pentru utilizarea ambarcațiunilor și a mașinilor agricole .. există un model original existent în atelierul său ..

Anul acesta, dacă va expune, aș face o serie de fotografii, seamănă foarte mult cu acest motor ... am moștenit o mulțime de material englezesc la începutul secolului ...

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/05/07, 10:04

Bravo crispus pentru acest REfind și pentru analiza ta. Există doar un singur lucru de făcut:
l'CUMPARA ! Nu trebuie să fie imposibil, având în vedere că îi cunoști pe acești oameni de mult timp și că domnul Gaston pare să-și pună capăt vieții. În plus, puteți împiedica această mașină să ajungă eviscerată pe o grămadă de fontă veche la șantier, ceea ce se va întâmpla cu siguranță la moartea proprietarului său. Acest motor te „sună” pentru a 2-a oară, nu rata această ocazie, trebuie să fii tu cel care, după M.Gaston, vei păstra vie această amintire, ba chiar o vei readuce la viață!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/05/07, 13:13

Cred că, de fapt, dacă nu sunteți aproape de 50 de euro, aceasta este cea mai bună soluție.
și dacă nu este mașina uriașă pe care o bănuim că ar fi, poate muzeul marelui război din partea Péronnes ar putea să-l răscumpere de la tine
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 11/05/07, 14:07

bham a scris:Există doar un singur lucru de făcut:
l'CUMPARA !


Recunosc că m-am gândit la asta. Dar, de asemenea, tind să cred că această mașină este mai bine „protejată” undeva în mediul rural, decât ar putea fi în partea din spate a garajului meu. :D

Deoarece am „parcurs un drum lung” pentru acest motor, fiii proprietarului au înțeles acum „că este valoros” și nu-l vor vinde în următoarea curte de gunoi. Riscul achizițiilor „rău intenționate” rămâne. Și acolo nu voi fi cel mai mare ofertant.

În cele din urmă, aș prefera să am permisiunea de a-l desface la fața locului și, mai bineînțeles, de a-l putea repara. Dacă vorbesc despre asta acum, este să ai mai multe păreri și sfaturi înainte de a face ceva!

S-ar putea să dureze „ceva timp” pentru a slăbi toate astea ...
Dar pot economisi timp mai ușor decât bani.

André de neînlocuit:

Am fost sigur că vei avea lucruri de spus despre acest subiect.
Descrierea dvs. a motorului diesel cu compresie redusă este interesantă: „cutia” ar putea conține, prin urmare, un burete?
Dar cum se aprinde amestecul?

Depășește:

Ideea „radiografiei” mi se pare excelentă. Mi s-a părut „imposibil”, dar acum că o spui, poate un dispozitiv cu ultrasunete ar putea face trucul? Dacă cineva are informații despre asta, eu sunt o persoană care iau.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281