Motorizare alternativă pentru o barjă?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
xaviervd
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/01/08, 22:01

Motorizare alternativă pentru o barjă?




de xaviervd » 04/01/08, 22:14

Bonsoir,

Sunt nou în acest sens forum. Nu am citit totul ;-) dar folosind funcția de căutare nu am găsit un răspuns direct la întrebarea pe care mi-o pun:

Tocmai am cumpărat un Barjă de 38 m echipată cu un motor GM 160CV care consumă între 12 și 30 de litri pe oră în funcție de viteză ... Pentru a transporta 300 de tone de mărfuri, este mult mai bine decât camionul. Dar pentru a transporta 10 persoane, rezultatele ecologice sunt de-a dreptul catastrofale ...

Există experiențe „reale” cu motoare alternative care ar putea oferi de gândit?

Vă mulțumesc anticipat pentru opiniile dvs. informate ;-)

Xavier
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/01/08, 22:56

bonjour

30 de litri dacă trageți 150 CP este normal pentru un motor marin
Cred că este un GM de mult timp cu o suflantă care are un zgomot caracteristic, dar bine conceput pentru a fi pe o barcă

O barcă mică simplă cu un V8 de 5,2 litri pe benzină fără prea multă viteză consumă 25 de litri pe oră.

Se știe că GM este lacom, dar foarte fiabil și robust
să puneți un motor economic modern pe o barcă nu este interesant, deoarece combustibilul stocat în rezervoare, fără umiditate (dificil pentru un rezervor de barcă), deoarece cea mai mare parte funcționează cu ulei marin .. foarte aproape de cel al încălzirii, pentru că nu spuneți la fel ..
Motoare moderne pline de electronice pe o barcă de încredere.
a sparge în mijlocul alergării pe un râu nu este ca o mașină pe marginea drumului.

aceste motoare marine au un colector de evacuare răcit cu apă
în general se întoarce mai încet sau un cuplu mai mare și sunt capabili să funcționeze la 75% din puterea lor ore întregi chiar și la accelerare maximă, în timp ce un motor de automobile adecvat atunci când îl solicitați ore în șir nu rezistă și aproape și lacom ..

S-a complicat instalarea unui panton din cauza tubului răcit cu apă, dar nu imposibil.
Funcționează cu 30% ulei vegetal, care este mai ușor de utilizat, deși rezervorul are o capacitate mare pe aceste mașini de 2000 litri și lasă combustibilul amestecat cu uleiul vegetal să stagneze
luni intregi nu foarte practice. cu excepția cazului în care aveți un rezervor auxiliar de 220 litri pentru a fi consumat în timpul călătoriei

André
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: Motor alternativ pentru o barjă?




de Chatham » 05/01/08, 10:40

xaviervd a scris:
Există experiențe „reale” cu motoare alternative care ar putea oferi de gândit?



De-a lungul majorității canalelor vechi există încă holuri: angajați câțiva șomeri pentru o zi = o sloide hawser și îi faceți să tragă așa cum se întâmpla în trecut : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196