Persoane fizice: trebuie să solicitați un brevet sau nu?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Persoane fizice: trebuie să solicitați un brevet sau nu?




de denis » 23/08/06, 15:31

salut, mă confrunt cu o problemă, acum câțiva ani am vrut să brevetez o invenție, dar este foarte complicat, în plus, la INPI, mi-au explicat că consultarea invențiilor pentru a verifica dacă nu este, nu exista deja, era necesar să cheltuim în 3000f !!
apoi vine brevetul în sine, care este și el foarte scump!
Tocmai am descoperit că numele „SGDG brevetat” înseamnă: brevetat fără garanție guvernamentală
prin urmare, plătind o sumă foarte mare de bani, sunt garantat că voi fi copiat și că voi cheltui sume nebunești în proceduri penale, cu o mulțime de „avocaparaziți” care vor avea interese să scoată „dosarele” pentru a se unge maxim! : Evil:
Astăzi am din nou o invenție, știe cineva o paradă?
drepturile de autor sunt pentru scrieri și arte, marca nu protejează?
rămâne plicul soleau, dar nici nu garantează că voi fi blocat cu brevetul! ....
dacă cineva cunoaște o soluție mulțumesc
dificil de a fi inventator, invențiile aduc foarte mult tuturor celor care se învârt în jurul lor, dar un inventator este rareori un om de afaceri cu carismă și știind să se exprime bine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/08/06, 15:40

1) Brevetul este mai mult o capcană negrii pentru indivizi pentru că fără mijloacele de dezvoltare industrială din spatele ei este o pierdere de timp ...

Nu visați, legenda inventatorului autodidact independent care își vinde brevetul către industriași este doar una ... vezi sindromul NIH: https://www.econologie.com/telechargemen ... utomobile/

2) Pentru a-ți răspunde la întrebare: depinde de ceea ce cauți, faimă sau avere? Dacă este faimă, poți arunca totul pe net ... dacă este avere, trebuie să schimbi locul de muncă :D îmi pare rău, acest lucru nu este nimic personal, dar, la rândul meu, am depus un brevet, știu despre ce vorbesc ... companiilor noastre nu le plac inovatorii independenți ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 23/08/06, 17:10

Sunt de acord cu Christophe.

În opinia mea, singura soluție care poate funcționa pentru a câștiga câțiva bani cu o invenție atunci când ești privat este, dacă este posibil, să faci un prototip și, dacă este suficient de interesant pentru a-i liniști, să apelezi mass-media.

Poate avea 2 avantaje:
Faceți-vă cunoscut potențialilor investitori,
Odată ce ai intrat în mass-media, dacă pe deasupra ți-ai trimis un plic sigilat, nimeni nu poate spune că l-a găsit înaintea ta.

Pe de altă parte, chiar dacă nimeni nu pretinde paternitatea sau anterioritatea invenției, acest lucru nu va împiedica marile firme să pirateze ideea.

Dar dacă sunteți obișnuiți cu mass-media, puteți merge mereu la Julien Courbet : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 23/08/06, 21:41

1) la asta m-am gândit!
2) rușine, în plus, nu foarte interesat de faimă, de bani, cel puțin, voi încerca să exploatez direct produsul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/08/06, 22:02

Targol a scris:Dar dacă sunteți obișnuiți cu mass-media, puteți merge mereu la Julien Courbet : Lol:


-1!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 23/08/06, 22:48

Targol a scris:Sunt de acord cu Christophe.

Dar dacă sunteți obișnuiți cu mass-media, puteți merge mereu la Julien Courbet : Lol:


Julien Courbey Actorul ... eh !!!!
Nu Julien Courbet prezentatorul : Roll:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 16/09/06, 19:16

Sau rămâi blocat în SUA, acolo au oameni specializați în a ajuta inventatorii.
-ti dau bani
vă ajută să găsiți producători?
-câștigă mulți bani cu invenția ta
-si tu la fel

Este greu de spus, dar în Europa, impozitarea distruge orice înclinație de a-și asuma riscuri
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/09/06, 20:42

bonjour
Philippe Schutt a scris:Sau rămâi blocat în SUA, acolo au oameni specializați în a ajuta inventatorii.
-ti dau bani
vă ajută să găsiți producători?
-câștigă mulți bani cu invenția ta
-si tu la fel

Este greu de spus, dar în Europa, impozitarea distruge orice înclinație de a-și asuma riscuri


Crezi că funcționează așa în America?
Da, pare mai ușor, sunt mai deschiși la noutate, dar pentru un singur scop de a face $ și se întâmplă că, dacă nu ai fost suficient de atent, invenția ta suferă câteva mici modificări și nu mai este. Tu, autorul, descoperi o modificare patent cu ideea ta de bază.
Îl cunosc pe tipul care a inventat rola de vopsea, sticla cu o pungă pentru a evita bulele de aer comercializate de playtexe .ect .. așa mai departe, ei sunt departe de a fi bogat ..
inventarea și comercializarea sunt două lucruri, nu cei care construiesc beneficiază de roadele muncii lor, ci cei care vând.
Oricum cei care construiesc sunt interesați doar să construiască și să inventeze, sunt pasionați, care au o viață de familie mediocru, puțini prieteni, pentru a-și împărtăși discuțiile. Banii sunt doar necesari pentru a-și avansa ideile.
Inventator și om de afaceri nu se potrivește cu aceeași persoană.


André
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 16/09/06, 22:05

este adevărat, că afacerea nu este cu adevărat treaba mea : Cheesy:
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 17/09/06, 19:51

doar din regiunea mea, există întotdeauna oameni care se învârt acolo. Știu deja 3 în relațiile mele apropiate. toți sunt băieți puternici în domeniul lor, iar în Franța nu primesc ajutorul de care au nevoie.
dacă trebuie să alegi între „nimic” și „probabil iluzoriu” ce alegi?
pentru moment nimeni nu intenționează să se întoarcă, dimpotrivă!
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 329