Pistonul octogonal cu geometrie deformabilă controlată (POGDC)

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 07/04/09, 10:00

Istoria și geneza mașinilor POGDC / MPRBC (după)

Episodul 5: Asocieri de motoare și respectarea specificațiilor

Sfârșitul lunii martie / începutul lunii aprilie 2004, Mi-am terminat scrierile de concurs și mă întreb interconectarea mai multor motoare astroide cu octogon deformabil. : Idee:
Longitudinal, este corect.
Imagine
Pe de altă parte, în radial, merge prost: golurile degradează puternic compactitatea.
Imagine

Carcasa este convexă, de formă substanțial circulară. Vreau să îmbunătățesc aceste goluri, măturând volumul cu un alt tip de motor. Ar fi necesar să adăugați „motoare cu cilindru”, de formă concavă, substanțial circulară.

Există zeci de variante ale acestui tip de motor, cel mai adesea cu pistoane coaxiale, care nu au avut niciodată succes. În cercetările mele anterioare, nu am întâlnit motoare cu piston rotativ non-coaxial și aceasta este o cale pe care vreau să o urmez intuitiv.
Imagine
Aleg 2 perechi de pistoane cu mișcare inversă rotative pentru aceste motoare cu cilindru. Este o nouă arhitectură care îndeplinește și specificațiile, în special prin faptul că este echilibrat și aspiră volume proporționale cu pătratul dimensiunilor radiale ale motorului. Ciclurile în 4 timpi sunt ușor de realizat acolo.
Imagine

În mai 2004, mi-am reluat și am perfecționat programul Maple: aveam motoare cu 4 cilindri (viitoarele MPRBC) trase în jurul motorului meu astroid (viitorul POGDC în versiunea „carcasă periferică glisantă”). Primele imagini sunt încă cam grăbite: motoarele nu sunt bine centrate, cu pistoane cu fir.
Imagine

Apoi desenul este rafinat, eu simetric
Imagine
și dau grosimi pistoanelor
Imagine

Pentru a acționa motoarele cu cilindri, adaug un mecanism cu 4 bare cu 4 manivele contrarotante în centrul motorului.
Imagine

Simetria celor 4 cadrane echilibrează în mod natural mașina, dar asta nu mă satisface complet : este încă o legătură arhaică și va trebui să mă concentrez pe găsirea mai bună decât atât. Cu toate acestea, am desenele suprapuse în diferite poziții
Fără mecanism cu 4 bare
Imagine
Cu mecanism cu 4 bare
Imagine
Evaluez pe scurt „pe Paint” anvelopa mișcării mecanismului cu 4 bare.
Imagine

Și desenez diferitele poziții juxtapuse
Imagine
Vezi secvența ciclurilor de 4 timpi

C'est'y pas bô !! :D

Iunie 2004: suntem în ajunul orelor CAPES și Agreg și am un motor perfect echilibrat, de aproximativ 4 ori mai compact decât motoarele cu piston / bielă / arborele cotit.

În această versiune,
Imagine
este echivalentul unui 22 de cilindri, 6L de deplasare pentru mai puțin de 50 cm de latură și 10 cm de adâncime.

Știu că volumul este diferit de la o cameră la alta și că aceasta este cheia deplasării variabile (prin analiza combinatorie a posibilităților camerelor activate și dezactivate care oferă niveluri de putere foarte fine, cu o abordare complet nouă și originală).

Prin urmare, în această etapă, răspund în caietul de sarcini:

* Are funcția nr. 1: compactitatea înmulțită cu cel puțin 4

* Cu funcția nr. 2: putere minimă 70 Hp.

* Pentru a funcționa nr. 3: trepte de putere parțiale suficient de mici

* Nu prea bun la funcția nr. 4: am cicluri de 4 timpi, dar nu sunt „super-optimizate”, deoarece cinematicele mecanismelor mele sinusoidale sau de 4 bare sunt suprasolicitate. Prin aceste alegeri de mecanisme, reproduc erori pe care totuși doresc să le combat.

* Am exclus funcțiile nr. 5-7: temporizarea variabilă a supapei, know-how-ul existent și VCR.

* Și funcția 8: echilibrarea perfectă și intrinsecă a motorului, este respectată.

Este deja dincolo de speranțele mele din primăvara anului 2003. Pentru un an de cercetare, desfășurat în paralel cu diverse experiențe și formare profesională, nu este atât de rău.
Imagine
vezi aici animația

În plus, nu mi-am spus ultimul cuvânt: pentru calendarul variabil și raportul de compresie, am idei. Între timp, trebuie să mergeți la Paris pentru a susține examenele orale pentru CAPES și Agrégation de Sciences Physiques. : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 08/04/09, 16:42

Istoria și geneza conceptelor POGDC / MPRBC (după)

Episodul 6: vara 2004 sau două luni decisive din toate punctele de vedere

La sfârșitul lunii iunie 2004, am plecat spre Capitală, mai exact spre Joinville - le-Pont ... Paris Sud-Est devine sediul meu efemer: lângă Saint Maur des Fossés și, de asemenea, RER / Metro, îmi permite să mă confrunt cu examenele orale ale CAPES la liceele Charlemagne și Saint Louis și cu cele ale Agregării din imensul liceu Marcellin Berthelot.
Imagine

Evenimentele mele (5 în total) sunt răspândite pe o săptămână mare. Recitesc pentru a noua oară lecțiile mele orale (56 la fizică, 42 la chimie, cu experiență obligatorie la curs), pe lângă planurile celor 40 de lucrări practice (...). Nu las nimic la voia întâmplării.

Cu toate acestea, această înghesuire începe să mă obosească deoarece doar 2 lecții și 1 TP vor fi selectate în ziua cea mare în această masă colosală de muncă; Stau puțin prin camera mea de hotel. Pentru a trece timpul, vânez țânțari ... :strigăt: între 2 desene CAD ale pistonului meu octogonal. : Idee:
Imagine

Încercările se succed și în cele din urmă vin acasă; Nu sunt nemulțumit că am terminat pentru că, ca un bun alpinist, mă tem de căldură și de aerul urât din orașele mari în timpul verii. :?

La începutul lunii iulie, trebuie doar să aștept rezultatele CAPES și Aggreg; Am două luni bune în față pentru a pune pachetul pe motoare. Încep într-un mod destul de schematic, prin copierea imaginilor din programul meu Maple în Paint. Arhitectura motorului trebuie să găzduiască supape și injectoare.
Imagine

Îmi iau o idee veche din februarie 2004 de lubrifiere la ulei și sigilarea pistonului octogonal, cu o rețea de țevi în biele, știfturi și capete de piston.
Imagine

Între timp, primesc rezultatele CAPES. Sunt pe locul 23 la nivel național Imagine(în acel an trebuie să fi fost 800 de admiși). Acest lucru sugerează o perspectivă favorabilă Agregării ...

Rezultatele sunt publicate la sfârșitul lunii iulie la Paris. Trebuie să fii acolo, deoarece „neo-agregatele” cele mai bine clasate pot revendica poziții de înlocuire în clasele pregătitoare pentru mari școli (CPGE): având în vedere experiența mea și dorințele mele, acest tip de poziție mi se potrivește ca o mănușă, dar sunt foarte scump ...

Din nou, de aceea merg la Paris la sfârșitul lunii iulie. Am descoperit că sunt clasificat în râvnita „prima treime” a neo-agregatelor. Puținele posturi rare încă vacante (mai puțin de 1) sunt alocate laureaților (de multe ori normali) mai bine clasați decât mine. Primesc un interviu foarte scurt cu decanul Inspecției Generale și îi spun despre trecutul meu și cea mai puternică motivație pentru un stagiu într-un CPGE din septembrie. El nu-mi poate da un răspuns imediat; va depinde de posturile vacante într-un mod complet imprevizibil la începutul anului școlar.

Deci asta este. Sunt un inginer dezagregat, îmi pare rău, Agrégé des Ingénieurs. :P O posibilă postare în CPGE. Orizontul se limpezește! Înapoi în Auvergne, unde luna august mă contactează pentru a lucra liniștit la motor, în timp ce așteptăm restul evenimentelor. : Idee:

Există „tot ce trebuie făcut” pe acest motor care a trecut de stadiul foii albe, dar care nu a făcut obiectul niciunui studiu privind rezistența mecanică.. Abordez acest lucru cu constrângeri mecanice stabilite la o presiune de 100 Bar în camere.
Imagine
Materialul ales este un oțel structural standard, cu o limită elastică de 250 MPa ... Ideea este de a limita tensiunile sub 250 MPa peste tot sub 100 bar presiune, pentru a evita orice defecțiune la oboseală.
Imagine

Datorită alegerii materialului și a cerințelor ridicate, motorul capătă un aspect mai încărcat
Imagine

Identific în paralel toate zonele de alunecare,
Imagine
astfel încât să asigure segmente sau ungere pentru a garanta etanșarea și a limita uzura.
Imagine

Pentru motorul cu piston octogonal, pe porțiunile astroide este programat un rând de inele de răzuire.
Imagine

Dimensionarea merge bine la motorul cu piston octogonal. Pe de altă parte, pe „cilindrul motorului”, am planificat să transmit puterea cu ajutorul roților dințate.
Imagine

Dar când dimensionez dinții, aceștia nu pot ține, deoarece forfecarea este prea intensă.
:|

Cuplurile de transmisie sunt prea mari: aceste trepte de viteză trebuie să fie limitate la funcții cinematice (sincronizare) sau de etanșare: în orice caz, puterea trebuie trecută prin legături suplimentare. : Idee:
Imagine
În acest moment inventez următorul sistem, „sinusul dublu”.


Sunt mulțumit de el (temporar) pentru că este perfect echilibrat, elimină sistemele „vechi” cu 4 bare (tip manivelă / echilibru, deci destul de dezechilibrat).
Imagine

Prin conectarea arborilor de acționare prin curele sau lanțuri, face posibilă chiar scoaterea treptată a unui motor față de celălalt, ceea ce face posibilă netezirea cuplului livrat de motor. : Idee:

În a doua jumătate a lunii august, am grijă de supape. Ideea mea este de a avea sisteme de obloane rotative foarte plate. Aleg un tren epiciclic pentru a controla obturatorul rotativ (2 intrări, o ieșire).
Imagine
În ceea ce privește raportul de compresie variabilă (VCR), configurez pistoane reglarea raportului de compresie și pentru motorul cu piston octogonal.
Imagine
Asta pentru cilindrul motorului(strămoșul MPRBC)
Imagine
(Vizualizări CAD care nu au fost realizate încă la momentul respectiv și sunt date aici pentru claritate)

Dimensiunea mea geometrică permite stabilirea ratei între 5 și 25 pentru toate camerele. Aleg să montez injectorul și / sau bujia pe acest piston de reglare, astfel încât să garantez o concavitate bună pentru camera de ardere la TDC fără a genera vreodată o coliziune.
: Idee:

Fac câteva calcule de compactitate pe baza noii dimensiuni robuste la 100 de bari, având o grosime a motorului de 3 ori mai mare decât cea a camerelor (pentru a integra supapele și VCR.

Ajung la 0.18 pentru motorul cu piston octogonal, 0.16 pentru motorul cu cilindru și 0.177 pentru motorul 1 POGD + 4 MPRBC. (adică peste 2 spire ale arborelui cotit, aspirăm și ardem un volum de aer egal cu 18% din volumul motorului)

Aceasta este de aproximativ 4 ori mai mare decât motoarele standard. Și totuși, mă forțez aici să iau în calcul volumul opțiunii VCR. Contul este acolo. :D

Imagine
Deasupra, o ilustrare a compactității fenomenale: motorul de lângă roata din față a motocicletei face 6.25 L de cilindree și peste 400 CP pe baza a 65 CP / L. Dimensiunile tipice ale motorului sunt de 50 x 50 x 25 cm, (adică cea a unei roți mari de motocicletă, care ar conține 400 CP ...).

Astfel, luna august 2004 trece cu viteza maximă. Fără știri de la inspecția generală, ceea ce mă face să cred că voi urma un stagiu IUFM în academia de acasă ...

În ultimul moment, o poziție devine disponibilă la Liceul Aux Lazaristes din Lyon. Îl înlocuiesc pe profesoara care și-a luat concediul de maternitate timp de un an. Este un nivel excelent de clasă MPSI / PCSI.Imagine

Suntem 28 august 2004: luptă cu agitația, începutul anului școlar este în 4 zile și nu am niciun curs de pregătire specific, nici măcar cazare la fața locului!Imagine

O mulțime de muncă educațională înainte, dar este cea mai bună!Imagine

Designul motorului a avansat clar și va aștepta câteva luni ... Ar fi necesar să faceți CAD. Nu este timp. Tinerii Lyonnais și Lyonnais mă așteaptă.Imagine
Dernière édition alin Remundo 09 / 04 / 09, 09: 31, editate 4 ori.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/04/09, 16:45

Hei Raymond, mă doare capul, este normal?

Abia aștept să citesc episodul despre 15 octombrie 2007 : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 08/04/09, 22:43

Hop acolo, servicii anti-dureri de cap expres ...
ImagineImagineImagineImagine

Iar pentru sosirea mea pe econologie din 15/10/2007, este într-un timp îndelungat (nu suntem până în septembrie 2004). :D
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 12/04/09, 00:17

Istoria și geneza conceptelor POGDC / MPRBC (după)

Episodul 7: un an încărcat la Vincentians

Așa că mi-am început cariera într-un liceu privat catolic de nivel foarte bun, în special în CPGE. Elevii sunt foarte selectați și motivați 8) , mai degrabă din categorii socio-profesionale superioare. Clasa este ocupată: 45 de elevi, aproape la fel de multe exemplare pe săptămână. :?

Numirea mea a întârziat și mă pune pe o frânghie strânsă în primul trimestru ... Dacă unii cred că „tocmai la timp” și „tocmai la timp” sunt concepte pur industriale, pot garanta că se aplică foarte bine în serviciul public pentru un neo-agregat proiectat cu cinci zile înainte de începerea CPGE ... : Mrgreen:

Imagine
Mai sus, identific zonele strategice pentru a modifica raportul de compresie, în timp ce preluam câteva ecuații și diagrame de la Maple, în momentele mele rare de răgaz.

Zona VCR centrală pentru motorul astroid
Imagine

Zonă VCR periferică pentru motorul diamantat (astroid)
Imagine

Zona VCR pentru cilindrul motorului (strămoșul MPRBC)
Imagine

Și simulez evoluția raportului de compresie a camerelor motorului diamant astroid (strămoș al POGDC non-rotativ).
Imagine

De asemenea, conduc câteva gânduri asupra recuperarea energiei cinetice în timpul frânării en în special mijloacele de stocare și destocare.

Asta pentru distracție ', pentru a vedea cea mai bună modalitate de a utiliza spațiul oferit de compactitatea noilor motoare, care promit să fie de 4 ori mai compacte, adică de 4 ori mai mică la o putere egală în comparație cu motoarele cu piston / bielă / arborele cotit

În ianuarie 2005, am început să mă pot ridica foarte ușor nasul ghidonului. :P

Și încep, în serile lungi, în CAD-ul motoarelor mele. O mulțime de poze frumoase :D
Imagine

Imagine
Apoi mă grăbesc să aduc laolaltă toate ideile dezvoltate în august 2004 și opiniile CAD „fierbinți” într-un mare raport. : Idee:
Imagine

În primăvara anului 2005, conceptele „motoare-diamant (astroid)” și „motoare-cilindru” sunt suficient de avansate pentru a se întâlni aproape complet. la specificații:

* Are funcția nr. 1: compactitatea înmulțită cu 4

* Cu funcția nr. 2: putere minimă 70 Hp.

* Pentru a funcționa nr. 3: trepte de putere parțiale suficient de mici

* Nu este foarte bun la funcția # 4: Am cicluri de 4 timpi, dar cinematica nu le optimizează

* pentru a funcționa nr. 5: sincronizare variabilă complet controlabilă a supapei

* să funcționeze nr.6: know-how existent

* pentru a funcționa nr. 7: raport de compresie variabil (VCR)

* Și funcția 8: echilibrarea perfectă și intrinsecă a motorului, este respectată.

Funcția nr. 4 este încă blocată: :strigăt: cinematica sinusurilor mele sau a mecanismelor cu dublu sinus rămân suprasolicitate. Dar nu aveam nimic mai bun de oferit la acea vreme. :?

În aprilie 2005, Am intuiția că carcasa astroidului nu este singura modalitate de acționare și ghidare a pistonului octogonal. Îmi imaginez că trebuie să existe geometrii carcasei în formă de gol, care, prin rotirea în jurul pistonului octogonal, asigură atât ghidarea, cât și deformarea pistonului octogonal.

Dificultatea constând în a găsi o ecuație care să verifice intuiția ... în mai 2005, se face,
Imagine
animație (carcasă rotativă)
Imagine

Rapid, cred că o configurație foarte interesantă este blocarea carterului și rotirea pistonului octogonal în carter. : Idee:

S-a născut versiunea de carcasă rotativă periferică (CPR) a pistonului octogonal: .


din păcate, familia de ecuații pe care am găsit-o generează o carcasă unghiulară care nu este viabilă din punct de vedere tehnic, deoarece etanșarea sa este aproape imposibilă. :?

Cu toate acestea, permite deja să se prevadă un principiu motor complet nou și original, deoarece folosește camere periferice ȘI centrale în cadrul unui motor rotativ cu piston octogonal articulat. 8)

Astfel, există un drum uriaș parcurs de la începutul lunii decembrie 2002 ...

Cu toate acestea, am 2 domenii de îmbunătățit, pe cât de dificil este necesar:
* găsesc o cale de a controlează geometria motoarelor astroide și a motoarelor cilindrilor
* și mai dificil, de găsit o formulare matematică generală pentru obținerea unei carcase configurabile, goale și neunghiulare ca parte a motoarelor rotative cu piston octogonal articulat.

Pe această evaluare și aceste perspective de îmbunătățire se încheie anul 2004/2005 la Vincentieni. Am dat satisfacție și am încredere; Aflu că am un CPGE la Liceul Paul Eluard, o unitate clasificată drept „prevenire sensibilă a violenței” din Saint Denis ... 9-3 în vigoare.

Între timp mă retrag în cei 6-3 liniștiți. Sunt destul de obosit intelectual. Unele lucrări de zidărie, instalarea internetului acasă și unele odihnă umple cu bucurie armistițiul de vară. Iar septembrie 2005 promite să fie „fierbinte”. :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/04/09, 23:07

Salut Remundo

Imagine

Crobarul dvs. poate fi doar puțin supraîncărcat, ceea ce dăunează ușor înțelegerii / viziunii a ceea ce este mai jos : Mrgreen:

Imagine

A+ : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 13/04/09, 11:08

Bună Flytox :D

Cu siguranță suprasolicitat, dar este un rău necesar.

Într-adevăr, raportul de compresie este ajustat de pistoane suplimentare mici, uneori pătrunzând în inima camerelor de ardere.

De asemenea, pentru a evita orice coliziune, este necesar să se detecteze spațiile care nu sunt măturate niciodată de părțile mobile. Pentru a fi sigur că puteți vedea totul, nimic mai bun decât suprapunerea tuturor pozițiilor. 8)

Și este, de asemenea, foarte preferabil ca bujiile / injectorele să fie purtate de pistoanele de reglare. : Idee:

PS: Nu am consumat niciodată o singură pastilă de aspirină pentru a-mi crea motoarele : Cheesy:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 13/04/09, 16:52

Istoria și geneza conceptelor POGDC / MPRBC (după)

Episodul 8: „Violența de prevenire sensibilă” a ZEP și apariția conceptului rotativ

Septembrie 2005: iată Auvergnat, plin de liniște provincială și peisaje verzi, cufundat în inima suburbiilor agitate și concrete din Capitală. Extinderea parcului destul de împădurit al școlii mă consolează puțin.
Imagine

Primul lucru care mă izbește când sosesc este aspectul „buncăr” al intrării, cu o ușă automată din fier mic, masivă, care se deschide din când în când. Acest lucru oferă o idee despre măsurile care trebuie luate punctual pentru a împinge înapoi ceea ce se numește frumos „intruși”.
Imagine

Comparativ cu Lyon, este zi și noapte. Am avut elevi excelenți din categorii destul de înstărite, într-un liceu care oferă condiții de muncă foarte bune. Acum am studenți destul de medii, din orașe defavorizate, într-un liceu pentru cei mai puțin agitați.

În acest ZEP au fost create clase pregătitoare pentru a nu lăsa cele mai bune elemente abandonate și a le oferi o șansă. Se numește egalitate republicană și există pentru cei care doresc să-și facă griji, să recunoaștem. Iată premisele noastre.
Imagine

Deși foarte diferit, Jobul nu este mai puțin interesant: este vorba de reluarea provocării de a aduce acești tineri merituoși la nivelul competiției de inginerie. Numai talentele lor, munca lor și investiția echipei didactice pot depăși obstacolul. Și funcționează: aproape toți studenții (> 90%) intră într-o școală de inginerie de nivelul corect, cei mai buni obțin uneori un nivel foarte bun (ENSAM, Centrale etc.) și o trecere minoritară la formarea alternativă, cum ar fi BTS sau facultăți.

În primul trimestru școlar, „Proiectul Motor” nu avansează prea mult. Totul este complicat și costisitor la Paris și nu este ușor să te organizezi acolo. De asemenea, sunt obligat să fac excursii frecvente la Clermont Ferrand.

În plus, în timpul verii, am ajuns în capul nostru cu Tatăl meu, pentru a găsi o geometrie pentru a limita radiația solară directă ...
Imagine
Acestea sunt începuturile a ceea ce va deveni ulterior PHRSD și îmi schimbă bine ideile care luminate de Soare au în cele din urmă câteva șanse minime de a deveni strălucitori... : Mrgreen:

Pentru a trece timpul în „téci dyonisienne”, navighez pe web și îmi continui „ceasul cu tehnologia motorului”. În februarie 2006, pe forum enginestirling.com, am dat peste ceva atrăgător ... Un motor cu piston inelar trilobic, de un anume Pascal HA PHAM ...
Imagine

Am ajuns să ne cunoaștem prin câteva e-mailuri. Schimbăm puncte de vedere tehnice și filozofice privind energia regenerabilă și proprietatea intelectuală. Curentul trece repede. 8)

În primăvara anului 2006, am decis să vizitez un avocat în proprietate industrială (IPC) pentru redactarea brevetului MPRBC, alias „cilindrul motorului”, care apoi ia încă un alt nume în titlul provizoriu al brevetului: „Dispozitiv cu pistoane animate de o mișcare alternativă de rotație”.
Imagine

Aleg una dintre cele mai importante firme de avocatură din Paris. Mă costă o grămadă de bani, dar trebuie să trec prin asta, pentru că la acea vreme eram complet nou în elaborarea brevetelor ... :strigăt:
Imagine
În ciuda unui cec mare și bun încasat imediat, CPI-ul meu este copleșit de muncă și mă pune „la coadă”, mai ales că nu sunt un „mare client” și că mașina este puțin mai ușor de explicat decât un tirbușon sau un picior de masă detașabil. : Cheesy:

Va dura un an pentru finalizare, dar a meritat, deoarece această întârziere mi-a permis CPI-ului meu să brodeze un text „în sos patent”, nu întotdeauna digerabil, :P și mai ales din partea mea, să dezvolt mecanismul ideal de control al mișcărilor : Idee: . Voi reveni la acest lucru, pentru că între timp a existat un progres real asupra conceptului rotativ cu un piston octogonal. 8)

Într-adevăr, în timp ce așteptam ca cilindrul motorului să avanseze la CPI-ul meu, Relu teoria motorului rotativ cu piston octogonal. În martie 2006, încă mai bâjbâi despre forme care rămân unghiulare.
Imagine

Apoi, în aprilie 2006, faceți clic pe, Am reușit să găsesc ecuațiile generale pentru a calcula forme adecvate de carcasă, în special non-unghiulară, din formule analitice.
Imagine

Sunt posibile forme foarte variabile, atât în ​​ceea ce privește turația, cât și în reglarea vârfului în centrul motorului. : Idee:
Imagine

Tot ce rămâne să fie reprogramat cu un piston octogonal în interior și pentru a evita coliziunile. Încep prin simplificare desenând doar un romb extins cu bare radiale.
Imagine
Apoi construiesc în jurul capetelor pistonului și a bielelor, ceea ce va da geometria funcțională a mașinii. Mai jos, ciupirea profilului este prea intensă.
Imagine

În cele din urmă, calculez plicurile profilului astfel încât să introduc un cap de piston cu o rază diferită de zero. Reglez toe-in astfel încât să obțin paralelismul când pistonul octogonal este închis.
Imagine

Ne aflăm în fața primului piston octagonal cu geometrie deformabilă controlată (POGDC) în versiunea rotativă.

În mod ironic, POGD care nu se rotește nu are încă versiunea controlată, deși este mult mai devreme. :?

În iunie 2006, am aflat că voi face un înlocuitor în matematica specială PSI, încă la liceul Paul Eluard. Sunt fericit pentru că de data aceasta, am fost avertizat cu 2 luni în avans și apreciez foarte mult cursul PSI (fizică și științe inginerești), și voi colecta studenții pe care i-am avut în primul an. Deci știu exact ce au văzut în primul an :D

În vara anului 2006, îmi pregătesc lecțiile, tutorialele ... Anul Spé este foarte intens pentru elevi și profesori, deoarece scrierile concursului ajung în aprilie / mai. Așadar, m-am trezit fulgerător în primăvara anului 2007 ... Și fără să știu asta, eram în ajunul de a găsi o modalitate de a controla mișcările după bunul plac. 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

POGDC / MPRBC




de pascal HA PHAM » 20/04/09, 11:56

Buna ziua tuturor,
Bună ziua Raymond și pălărie către retrospectiva care țese cu POGDC-urile și alte MPRBC-uri rețeaua istoriei voastre voluminoase ....

este o lecție foarte frumoasă pe care o afișezi acolo:

să-ți imaginezi, să te gândești, să depui, să calculezi, să realizezi, să explici ... și mai presus de toate să te agăți cu hotărâre în cel mai pur stil al cercetătorului pasionat ...

da și acesta este doar începutul :?:

bigre!

cea mai puternică încurajare a mea pentru această mare aventură care să te facă să ajungi pe creastă ... ca să nu spui vârful ....

: Lol: : Lol:

Trifon floarea soarelui
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

Nu creați nume!




de pascal HA PHAM » 23/04/09, 10:19

Hei Raymond ....
când îți botezi frumoasele mașini cu nume încântătoare?

numele de cod sunt un lucru,
de exemplu, printre producătorii de autoturisme:
există nume frumoase de botez:
XARA
XANTIA
MEGANE
PITORESC
(de exemplu)
mai aproape de preocupările noastre există TURBICONUL lui yves și fiara mea din TRILOBIQUE:
haide Raymond!
nume ...
nume ....!

ai microfonul pentru minim 2 botezuri ....

și vrem o cotă
și vrem migdale zahărite

si vin bun ....!
: Cheesy:

„numele de cod sunt prea ezoterice”

semnat: Tire iubit Tourne beat
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:

https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180