Pregătirea motorului Ecoshell

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique

Pregătirea motorului Ecoshell




de ggdorm » 14/03/11, 11:28

Bună tuturor. În prezent sunt responsabil pentru pregătirea motorului pentru echipa EcoMotion pentru shell-ul maratonului la sfârșitul lunii mai. Prin acest subiect, mi-aș fi dorit să am impresiile, criticile și sfaturile dvs. Este evident că acesta este primul nostru an de participare și că avem mai puțin de 4 luni pentru a pune împreună ceva util.

Rolul meu este de a adapta motorul la bioetanolul E100. Tot ceea ce este starter și ambreiaj nu mă preocupă.

Prin urmare, trebuie să măresc raportul de compresie prin proiectarea și prelucrarea unei biele noi, să adaptez o cutie electronică și sursa de alimentare pentru a gestiona injecția și aprinderea, să optimizez ușor ciclul, să creez evacuarea. și circuitul electric.

Motorul ales este un Honda GX 4 în 25 timpi, iată fișa tehnică
Imagine
și curbe de putere
Imagine

Pentru a ne mări raportul de compresie (E100 îl permite cu un raport octanic mai mare), am ales să prelungim biela. De ce? Deoarece pe Honda GX 25, chiulasa, cilindrul și jumătatea carterului reprezintă un singur bloc. Pentru a nu intra mai întâi în detalii mai complexe, toate celelalte soluții au fost abandonate. În urma unei scanări 3D voi avea valorile precise.

Pentru a gestiona toți acești oameni frumoși, am cumpărat o cutie electronică MegaSquirt 2 vizibilă la acest link http://www.diyautotune.com/catalog/mega ... p-171.html

Și o injecție pe care am făcut-o pe măsură (val de presiune) de către FCdesign (companie japoneză care sper să ne-o livreze într-o zi), care a efectuat deja injecții, în special pentru echipa fantezistă carole.
Imagine
Presurizarea combustibilului este dată de o sticlă de cocs și 2 limitatoare în care am sigilat capacul cu o rășină specială
Imagine

Unde se luptă romanii este pentru plasarea senzorului de aprindere cu efect de hală și a magnetului. Într-adevăr, nu am posibilitatea să mă fixez pe ambreiajul / demarorul piesei.

Așa că m-am gândit să plasez senzorul în vasul de ulei (rezistență 150 °) și magnetul în linguri amestecând acest ulei (rezistență la 120 ° C). Această soluție mă sperie puțin.
Imagine
Imagine
Imagine
Atât, aș fi vrut să am părerea ta

Jerome Appeldoorn
echipa ecomotion
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 16/03/11, 23:41

Iată o parte care conține un magnet care trece în fața senzorului de hol, care oferă cutiei electronice poziția motorului în orice moment. În urma acestor informații, unitatea va gestiona injecția, precum și aprinderea printr-o hartă. Este posibilă adăugarea unui modul care permite achiziționarea datelor și stocarea acestora pe un card SD.
Am transformat camera într-un bloc de aluminiu.
Imagine
[img] https://www.econologie.com/fichiers/partager2/1300315146JhWbW1.jpg [/ img
Imagine
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 17/03/11, 00:51

Bună ggdorm!

De ce să alungim biela?

De obicei, capul este mat!


Din curiozitate, la ce va fi folosit acest motor?

Probabil că mi-a scăpat ceva!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 17/03/11, 09:21

Este un motor care va fi folosit pentru a conduce un prototip EcoShell Marathon. Scopul acestei competiții este de a parcurge distanța maximă cu un litru de combustibil ...
Folosim bioetanol E100. Acest combustibil este de 1.5 ori mai puțin caloric decât benzina și consumul crește cu 30%. Cu toate acestea, are un avantaj, rata octanică mai mare face posibilă creșterea compresiei înainte de apariția clicului (autoaprinderea foarte dăunătoare a combustibilului). Ca rezultat, este posibil să recuperați performanța
Vom trece de la un raport de compresie de 8: 0 la 14: 0 prin creșterea TDC cu 1.8 mm (valoare care va fi dată de scanarea 3D).

Plănuiam să refacem biela schimbând axa, dar lipsa materialului face lucrurile puțin periculoase.

Creșterea distanței dintre axa bielei și axa arborelui cotit a fost, de asemenea, luată în considerare, dar creșterea deplasării este afectată de creșterea frecării dată de o forță radială mai mare pe cilindru (oblicitatea bielei) .

Realizarea unui piston nou cu un cap mai gros sau reîncărcarea acestuia cu material nu este ideală nici din punct de vedere al producției.

De asemenea, ne-am gândit să reafacem jumătatea bazei carterului și să alezăm scaunele lagărului, dar ar fi trebuit să adăugăm un dispozitiv de tensionare a centurii și nu avem suficient spațiu.

Suntem echipați cu o mașină de frezat CNC cu 5 axe și o mașină de strungit și frezat convențional, așadar profitați de ea!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 17/03/11, 12:30

Vă mulțumim pentru aceste răspunsuri!

Acum înțeleg de ce doriți să alungiți biela, care este cea mai ușoară soluție!


Câți km așteptați să faceți cu acest litru?


Care este greutatea vehiculului fără și cu pilotul?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/03/11, 13:28

Alain G a scris:Câți km așteptați să faceți cu acest litru?
Nu cunosc regulile eco-maratonului pe circuitul EuroSpeedway din Lausitz, dar când a avut loc în Nogaro, Franța, a fost necesar să parcurgem 7 ture, sau aproximativ 25 km.

Concurenții au avut dreptul la 3 încercări.

Apoi calculăm consumul stabilit în număr de kilometri pentru 1 litru de combustibil.
De-a lungul anilor au intrat în competiție noi „combustibili” (motorină, GPL, combustibili sintetici de diferite origini, hidrogen, electricitate și energie solară).

În esență, recordurile sunt stabilite la peste 3000 km pentru 1 litru.
Aceste valori sunt foarte relative, depind de viteza medie minimă impusă, de ușurarea circuitului, de aspectul acestuia, de frauda concurenților ...
La Nogaro, timpul de aprindere a motorului nu a depășit câteva zeci de secunde peste 3600m ...

Am participat anul trecut la organizarea Provocării EducEco care a succedat Shell Eco-Marathon care a plecat în Germania.
Shell și-a reorganizat evenimentele pe diferite continente.
O serie de concurenți EducEco (cei care își pot permite) participă, de asemenea, la Eco-Maraton.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 17/03/11, 14:18

citro

Vă mulțumim pentru aceste detalii!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 17/03/11, 15:36

Într-adevăr, citro are perfectă dreptate. Pentru categoria prototip, cursa este de 8 ture (3200 metri) sau 25.6 km în total la o viteză medie de 30 km / h. Pentru cei interesați, iată linkul către site: http://www.shell.com/home/content/ecomarathon/europe/
Imagine
Puterea redusă a motorului nostru ne va oferi un timp de accelerare mai mare de câteva secunde. Studenții ingineri dezvoltă un program pentru proiect pentru gestionarea timpilor de oprire și de funcționare a motorului în funcție de profilul cursei, condițiile exterioare și caracteristicile vehiculului
Masa vehiculului ar trebui să fie de aproximativ 30 kg (nu eu sunt cel care se ocupă de el).

Originalitatea noastră în curse este crearea unui cadru din oțel. Această alegere se datorează sponsorizării arcelor pentru proiectul nostru (oferă materialele) și sprijinului acestora pentru doi dintre studenții noștri pentru TFE. Oțelul utilizat are foi de 0.65 mm cu rezistență ridicată îndoite în felul nostru și dezvoltate de Arcelor pentru industria auto. A priori de râs, alegerea oțelului devine imediat mai mică atunci când observăm că designul nostru este similar și uneori este chiar mai mic în greutate decât multe dintre cadrele din aluminiu utilizate.
Spre deosebire de mulți, prototipul nostru nu este lipit de sol, ci ridicat pentru a evita fricțiunile de pe rola care se formează mai jos. Cu toate acestea, creează un handicap pe pistele înclinate de tip velodrom.

De asemenea, suntem în proces de proiectare a unui corp de carbon.

Printre celelalte caracteristici, pot menționa:

* triciclu: 2 roți față și o direcție spate
* Calea frontală: 615 mm
* Înălțimea în partea superioară a arcului: 770 mm
* Lungime: 2m45

Aveți vreun sfat despre cât pot câștiga din motor? Recircularea gazelor de eșapament nu este permisă.
De asemenea, avem nevoie de sfaturile dvs. cu privire la modul de realizare a matriței corpului.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 17/03/11, 16:47

Puneți ulei ultra clar (5w-20) cu acest aditiv anti-frecare în ulei:

http://www.wynns.fr/produits/additifs-huiles/gold-f1

Această sticlă de 350 ml este dată pentru 4 litri de ulei, faceți calculul pentru cantitatea de ulei conținută în motor.

Nu este un spectacol, chiar funcționează!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 17/03/11, 17:42

Mulțumesc! Voi consulta reglementările pe acest subiect. Am citit că adăugarea modificatorului de frecare este interzisă (punctul 64).

Am încărcat reglementările din 2008 în limba franceză la această adresă: http://pdfcast.org/pdf/r-glement-2008-ecoshell-marathon

Vă mulțumesc pentru ajutor!
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 313