Când Total se transformă în hidrogen ...

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Când Total se transformă în hidrogen ...




de elefant » 09/07/07, 18:40

Care a fost surpriza mea în această dimineață, când m-am oprit la stația de service Total Nivelles Nord pentru a vedea un afiș de anchetă publică pentru a obține autorizația de instalare a unui rezervor de hidrogen lichid de 17.000 de litri.

(Notă pentru non-belgieni, această stație este situată la aproximativ 25 km sud de Bruxelles, pe autostrada Paris-Mons-Bruxelles)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 09/07/07, 18:43

Probabil hidrogen din cracarea petrolului ... mă înșel?

În plus, 17 m3 este ridicol și aș dori să știu kWh-ul nuclear necesar pentru conservarea criogenică a acestuia? (deoarece cred că asta este ...)

(modul de presiune scăzută OFF)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/07/07, 20:54

Oh! Sunt foarte mândru pcq Am ajuns cu o lingură și asta e tot ce poți găsi de spus :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Când Total trece la hidrogen ...




de lejustemilieu » 10/07/07, 06:04

elefantul a scris:Care a fost surpriza mea în această dimineață, când m-am oprit la stația de service Total Nivelles Nord pentru a vedea un afiș de anchetă publică pentru a obține autorizația de instalare a unui rezervor de hidrogen lichid de 17.000 de litri.

(Notă pentru non-belgieni, această stație este situată la aproximativ 25 km sud de Bruxelles, pe autostrada Paris-Mons-Bruxelles)

**********************************************
Folosim toate produsele industriei petrochimice și în cantități mari (TV, pc, stilou, ambalaje pentru carne, sticlă de apă, mașini, mobilier de grădină, ulei pentru mașini ...)
Faceți contul acasă, veți fi surprinși; chiar și pentru alimente, folosim H2, (toate produsele hidrogenate ....)
Puțini oameni trăiesc în mod natural, fără ajutorul produselor petrochimice ...
Dacă înțeleg bine, ești gata să trăiești fără baxter, fără medicină nucleară, fără seninătate?
Noi toți am vrut asta ...
Și acum, pentru a răspunde concret la întrebarea dvs., să știți, pentru a fabrica toate aceste produse, aveți nevoie de tone de H2, fabrici petrochimice, pentru a satisface nevoile noastre, să ruleze 24 de ore pe zi, 24,365 de zile pe an.
Deci, avem nevoie de rezerve tampon, în caz de probleme în rafinării, altfel, fabricile se opresc ... La fel cum există rezerve de benzină, păcură pentru mașinile noastre ...
Am lucrat 18 ani la Fina, în cercetare ... acum a devenit Total și privesc adevărul în față. 8)
Am văzut un film al cărui titlu era „prăpastie”, cercetătorii trebuie să studieze o navă a viitorului, care se află la fundul mării.
La un moment dat, monștrii îi atacă și descoperă că visele lor sunt cele care fac aceste meduze ucigașe și alte creaturi monstruoase.
În viața reală este la fel, noi suntem cei care hrănim monștrii petrolului; visele noastre sunt cele care construiesc toate aceste fabrici.
Hopa, mi-am făcut niște prieteni ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2

Re: Când Total trece la hidrogen ...




de delnoram » 10/07/07, 18:22

lejustemilieu a scris:Am văzut un film al cărui titlu era „prăpastie”, cercetătorii trebuie să studieze o navă a viitorului, care se află la fundul mării.
La un moment dat, monștrii îi atacă și descoperă că visele lor sunt cele care fac aceste meduze ucigașe și alte creaturi monstruoase.
În viața reală este la fel, noi suntem cei care hrănim monștrii petrolului; visele noastre sunt cele care construiesc toate aceste fabrici.
Hopa, mi-am făcut niște prieteni ...

[pe langa subiect]
Frumos film „abis”, dar se pare că nu trebuie să fi văzut la fel :şoc: (sursă)
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 10/07/07, 19:36

Numele filmului este: Sphere cu Dustin Hoffman, Sharon Stone, Samuel L. Jackson.
Imagine
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/07/07, 19:39

Bine văzut, Toto, era o sferă
La fel de mult pentru mine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 10/07/07, 19:52

Și acum chimia TOTALFINAELF se numește ARKEMA și se închid (sau restructurează) cu toată puterea. Sub 8% RO Trebuie să vă faceți griji.
Rhone-Poulenc a făcut același lucru cu Rodia.

În total, există o parohie mare de Bostik-findley și altele pe care nu mi le amintesc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211