Cuptor lichid conservat și motor cu combustie internă

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Trecerea
x 17

Cuptor lichid conservat și motor cu combustie internă




de Trecerea » 26/11/05, 12:52

Buna,

Tocmai am achiziționat o sobă lichidă multi-combustibil sub presiune și sunt impresionat de funcționarea sa simplă, dar care îmi dă o idee.

Operațiune:

În acest tip de aragaz, combustibilul lichid (alcool metilat în cazul meu) este ușor presurizat de o mică pompă manuală în rezervor.

Apoi, datorită unei cupe plasate sub arzător în care este ars puțin alcool, capul arzătorului este preîncălzit pentru a iniția procesul, prin fierberea alcoolului din cap și astfel trecându-l la starea de gaz din camera de expansiune.

Odată ce preîncălzirea este terminată, deschidem supapa de gaz și aprindem aragazul: flăcări albastre superbe ies din arzător!

Vedeți dispozitivul în acțiune aici: http://2oo4.free.fr/Divers/hiker111.jpg

Un mic test efectuat în această dimineață: cu alcool metilat („la 90 °”), acest aragaz permite să fiarbă un litru de apă la 13 ° C în 15 minute.

Ideea s-a aplicat motorului cu ardere internă

Acum, de ce să nu aplicăm acest principiu benzinei / motorinei pentru a-l arde sub formă de GAZ și nu mai sub formă de lichid (chiar vaporizat rămâne lichid)?

Rezultatul pare destul de evident: combustie completă și economii!

Benzină sau motorină ==> cazan ==> gaz ==> motor = economii, ecologie :)

Ce crezi?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 26/11/05, 16:09

Bună ziua Benoit
Cred că ești din generația tânără, așa că întreabă-l pe tatăl tău sau pe bunicul tău dacă mai trăiește, cum s-a lipit înainte să existe torța cu propan
Existau lămpi de lipit în rezervor pline cu benzină sau alcool
o pompă mică pentru presurizarea rezervorului, o cană de încălzire, calea combustibilului lichid a fost făcută printr-un fitil apoi în partea fierbinte a arzătorului, a eliberat doar un vapor reglabil cu un șurub și o flacără frumoasă.
Sobe pe care le folosesc lemnarii cu nafta funcționează pe același principiu.
Încercase tot felul de modalități de a folosi benzină complet vaporizată și a fost relativ ușor, nu a existat nicio urmărire.
Motivul este că atunci când trimiteți combustibil cu o injecție indirectă în amonte de supape sau mai bine direct, evaporarea picăturilor scade temperatura amestecului și acest lucru permite ca motoarele cu compresie mai mare (temperatura mai mică la sfârșitul comprimării să aibă un risc mai mic de auto-aprindere)
Am instalat un încălzitor de combustibil pe injecția mea Buick, deoarece este sub presiune, putem încălzi combustibilul cu temperatura apei fără ca aceasta să se evapore, în momentul injectării se evaporă instantaneu, refrigerare principală,

cu greu a adus economie de combustibil, (nu se poate măsura), ajută doar pe vreme foarte rece.


André
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 26/11/05, 16:35

salut, acest proces se găsește și pe modelele de bărci cu aburi.
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 26/11/05, 16:37

ah ok, tocmai am văzut poza, am una veche în pod, am crezut că funcționează pe ulei
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 358