Încălzire cu aer

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Tiboshadow06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 18/08/06, 12:15

Încălzire cu aer




de Tiboshadow06 » 29/01/07, 17:34

Bonjour à tous!

Iată-l, m-am gândit la un lucru, pe un motor pe benzină, nu ar fi mai bună arderea dacă combustibilul ar fi încălzit, am auzit că pentru benzină temperatura ideală ar fi de 40 ° C, adică este corect? dar cum putem continua să încălzim benzina și să menținem aceeași temperatură? și încălzirea aerului ar putea da rezultate ale consumului? dacă da, cum o putem reîncălzi? multumesc anticipat
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: încălzirea aerului




de Targol » 29/01/07, 17:43

Tiboshadow06 a scris:Bonjour à tous!

Iată-l, m-am gândit la un lucru, pe un motor pe benzină, nu ar fi mai bună arderea dacă combustibilul ar fi încălzit, am auzit că pentru benzină temperatura ideală ar fi de 40 ° C, adică este corect? dar cum putem continua să încălzim benzina și să menținem aceeași temperatură? și încălzirea aerului ar putea da rezultate ale consumului? dacă da, cum o putem reîncălzi? multumesc anticipat


Nu știu dacă există încă pe mașinile recente, dar pe vechiul meu R12, existau 2 posibile intrări de aer pentru filtrul de aer pe care le-am ales folosind o supapă manuală:
  • unul avea să ia aerul la nivelul grilei (aer rece)
  • celălalt l-ar lua din colectorul de evacuare (aer cald - cel puțin odată ce motorul s-a încălzit)

Aceste 2 poziții au fost mai mult prezentate ca o alegere de vară / iarnă, dar hei, nu am făcut niciodată testul pentru a pune în poziția de iarnă în timpul verii ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/01/07, 17:45

Nu este (sau mai degrabă mai mult) mult de câștigat mai sus, iar motoarele sunt deja optimizate la acest nivel (vezi precizia Targol ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Tiboshadow06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 18/08/06, 12:15




de Tiboshadow06 » 29/01/07, 17:51

Și pe un motor vulgar 2T (50cc) crezi că putem face ceva în acest sens, scopul meu este să îmbunătățesc arderea pe acest tip de motor care sunt adevărate mașini poluante, nu-i așa? un material care poate fi căptușit împotriva pereților din cutia de aer?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 29/01/07, 17:56

Pentru intrarea de aer „de iarnă” a R12, o foaie subțire a fost aplicată la aproximativ 1cm de la suprafața colectorului. Această foaie a fost străpunsă cu o gaură de aproximativ 5 cm pe care a fost fixat un furtun de aer la intrarea filtrului.
Poate folosiți același principiu: o foaie subțire înfășurată în jurul evacuării la câțiva mm de la suprafața acesteia și admisia de aer a motorului care va colecta aerul sub această foaie.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 29/01/07, 19:07

bonjour,
Încălzirea aerului și a combustibilului este valabilă numai pe vehiculele vechi cu carburator sau injecție cu un singur punct,
dar pe dispozitivul de injectare cu mai multe puncte cu sonda Lamba și sonda de temperatură la intrarea aerului + Debitul de aer masic, nu este necesară corectarea indiferent de temperatura de intrare a aerului,
În ceea ce privește combustibilul, traseul său sub capotă se menține în jur de 30c chiar și iarna.
să presupunem că încălzirea combustibilului atunci când este -25 are un ușor avantaj, dar -10 mică diferență.
Cu un carburator care înghite aer rece are consecința epuizării amestecului și cu aer cald îmbogățind amestecul.
În mod normal, constructorul încălzește amestecul din galeria de admisie, acest lucru nu modifică raportul dacă este prea încălzit, aceasta scade umplerea și pierderea puterii maxime (cum ar fi plasarea unui opritor pe pappillon ..)
Pe un carburator sau într-un singur punct, nu există masă de curgere a aerului, dar un sistem de încălzire care menține întotdeauna aerul de admisie în jurul valorii de 25c până la 28c, este avantajos după ce începeți de la prima dată există economie) în călătorii scurte și mai ales o încetinire a frigului mai bună.
La GM-uri este o carcasă din tablă în jurul evacuării cu un canal flexibil, o supapă termostatică controlează temperatura din filtrul de aer.
Acest principiu a dispărut de la începutul anilor 90.

André
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 30/01/07, 09:22

Bună André,

Mă tem că nu ați citit totul corect:

Tiboshadow06 a scris:Și pe un motor vulgar 2T (50cc) crezi că putem face ceva în legătură cu asta?


Tiboshadow2 ar dori să-l modifice pe un motor cu motor în 06 timpi.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 30/01/07, 22:48

Buna Targol
Răspundeam la mesajul de la R12
Pentru 2 timpi, performanța slabă nu este reîncălzirea și agitarea, tot amestecul trece în bazin și este agitat suficient, chiar prea mult.
există pierderi în timpul transferului de evacuare și transferul amestecului de combustibil care este rulat în lumini,
o relaxare scurtă și o umplere proastă, o întârziere a admiterii în carter, (vorbesc întotdeauna despre motorul simplu cu lumini deschise după poziția pistonului, fără 160hp de Shidoos cu supape rotative care consumă la fel de mult ca un avion), dar conduce snowmobile la 200kmh.
Cea mai mare îmbunătățire vine de la aporturile și evacuările reglate în limbajul amator al lui Skidou.

Pe lângă simplitate și greutatea redusă, aceste motoare nu sunt foarte economice, în afară de câteva motoare rare cu injecție directă.

André
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 30/01/07, 23:13

câteva gânduri despre vaporizarea combustibilului (injecția înainte sau după intrarea în cilindru) și influența T ° și umplerea:
http://www.educauto.org/Documents/Infotech/vapocarb.pdf

alte pdf interesante de pe site:
http://www.educauto.org/InfoTech/infotech.php, a caror :
http://www.educauto.org/Documents/Infotech/HCCI_2.pdf
este marcat acolo în special: vorbind despre injecția de apă:
Deși HCCI necesită adesea încălzirea aerului, pot exista situații
sau nevoia este mai degrabă răcoritoare; pentru motoarele industriale grele
supraalimentat de exemplu. Dacă SAR este insuficient, este o soluție cunoscută
injectarea apei la intrare ceea ce permite o reglementare ușoară a acestui lucru
răcire.
Apa vaporizată va avea, de asemenea, un efect pozitiv asupra reducerii NOx.


și pentru a înțelege „NOx”:
http://www.educauto.org/Documents/Infotech/ReductionDesNox.pdf

bolț
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 31/01/07, 00:37

Este foarte bine acest site Educauto, pentru a găsi explicații clare!
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179