Controlul vitezei pe orice mașină

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
muzo_31
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 07/10/05, 17:11

Controlul vitezei pe orice mașină




de muzo_31 » 06/12/05, 11:06

Am descoperit ieri, într-un magazin de gadgeturi auto, că există un kit pentru instalarea unui control de croazieră pe orice model. Pe lângă Atlantic, îl numesc „controlul croazierelor” și mi se pare plăcut să îl avem și mai ales că ar fi un instrument eficient pentru a reduce puțin autostrada noastră conso ...

Setul pare alcătuit dintr-un fel de cutie electronică, niște butoane și senzori și o mufă din care iese un cablu de frână pentru biciclete pentru a controla maneta pompei de injecție sau controlul clapetei (în funcție de motorină sau benzină). Prețul puțin ridicat: 400EUR a cerut, 250EUR pentru piese unice.

Având în vedere prețul, mă simt capabil să fac controlorul electronic care gestionează această funcție. În plus, interesul de a putea personaliza comportamentul.
Unde blochez, este actuatorul: vestitul jack care trage cablul acceleratorului în loc de picior. Este nevoie de ceva suficient de mare, destul de rapid, controlabil prin electricitate. : Roll: ...

Ai idei? Există piese frumoase de ridicat pe mașini foarte noi în pauze?

A trecut ceva timp de când ideea mă încântă în cap, iar acum, că există în comerț, îmi spun că nu este atât de conalaj ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 06/12/05, 11:16

Mai ales că mă tem că kitul american nu se potrivește cu mașinile noastre.

Astăzi, totul este controlat electric la nivelul de accelerație la nivel european, ceea ce nu este cazul tuturor americanilor (chiar noi)

În caz contrar, nu găsesc acest preț foarte mare ... dar atenție la setări și fiabilitate ...
Dernière édition alin Christophe 23 / 06 / 08, 12: 18, editate 1 ori.
0 x
Sdc77
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 22/06/05, 16:52
Locul de amplasare: Franţa




de Sdc77 » 06/12/05, 11:24

Într-adevăr, nu este prea scump!
Prin contra pentru economia de combustibil, fier!
Pe Camaro-ul meu este standard și, de îndată ce există un apartament fals, croaziera accelerează motorul pentru a menține viteza aleasă, concluzia că consumă mai mult decât să păstreze un șurub de gaz pe pedală ...
Prin contra este un real confort atunci când faceți distanțe lungi pe autostradă.

NDC
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 06/12/05, 15:15

Recent, au existat controverse și interogări ale producătorilor, despre noile regulatoare de viteză, montate în serie pe vehiculele recente; regulatorul s-ar fi blocat, provocând o viteză blocată la maxim; scuză pentru viteză excesivă, răspundere în urma unui accident sau cerere justificată în urma unei funcționări defectuoase ...
Oricum, implicat, constructorii au trebuit să pună pachetul pentru studii suplimentare și să se acopere în caz de probleme ...
Indiferent dacă o persoană instalează un dispozitiv de fabricație sau nu este omologat, pentru a-și regla viteza vehiculului, nu ascund barajul dacă este responsabil de un accident!
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 06/12/05, 16:09

Pentru istoria regulatoarelor de viteză de pe Renaulturi: este doar o mascăradă mare, chiar ridicolă. Ceea ce mă face să râd, sunt cazurile în care oamenii susțin că nu au putut opri mașina în timp ce ea avea o cutie de viteze manuală și o pedală de ambreiaj : Lol:

S-ar putea chiar să ne întrebăm dacă majoritatea acestor persoane nu au fost plătite pentru a dăuna mărcii franceze ...

În caz contrar, pe mașinile cele mai recente, controlul de croazieră este deja instalat ... adesea, trebuie doar să schimbați comodo, să activați funcția în calculator și presto! Am făcut-o la fosta mea. TT, m-a costat în jur de 100 € și câteva ore de editare.

Așa cum spunea Christophe, mașinile recente au adesea o caroserie de accelerație electronică, în care accelerația este condusă de un motor, controlat de computer.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/12/05, 19:32

bonjour,
Majoritatea mașinilor din America au acest echipament încă din 90 ani, este scos la transmisii automate,
Rar alte manuale de transmisie manuală este o opțiune aici și costă mai scump să cumpăr (vorbesc despre mașini din America de Nord)
Principiul este aproape întotdeauna același un senzor de impuls la transmisia pe care o duce într-o cutie electronică, iar mecanismul de pe accelerator funcționează cu vidul preluat pe galeria de admisie, în general funcționează bine pe GM
funcția este destul de precisă fără a da prea multe noduri
Pe Mercedes diesel 300 TD (model vechi) este un sistem mecanic întreg, este prea precis, corectează prea repede acest lucru duce la o oscilație constantă a accelerației și decelerației, devine neplăcut pe un drum plat
dar convenabil într-o călătorie mare, deoarece pedala este destul de grea.
Pentru cursuri scurte și conducere de iarnă, este un gadget care nu servește mult, Pe Buick-ul meu lipsește și nici nu am avut în vedere problema să-l repar ..

André
0 x
Silenus
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 01/09/05, 09:56
Locul de amplasare: 06/13

Re: control de croazieră pe orice mașină




de Silenus » 07/12/05, 09:41

muzo_31 a scris:Am descoperit ieri, într-un magazin de gadgeturi auto, că există un kit pentru instalarea unui control de croazieră pe orice model. Pe lângă Atlantic, îl numesc „controlul croazierelor” și mi se pare plăcut să îl avem și mai ales că ar fi un instrument eficient pentru a reduce puțin autostrada noastră conso ...

Setul pare alcătuit dintr-un fel de cutie electronică, niște butoane și senzori și o mufă din care iese un cablu de frână pentru biciclete pentru a controla maneta pompei de injecție sau controlul clapetei (în funcție de motorină sau benzină). Prețul puțin ridicat: 400EUR a cerut, 250EUR pentru piese unice.

Având în vedere prețul, mă simt capabil să fac controlorul electronic care gestionează această funcție. În plus, interesul de a putea personaliza comportamentul.
Unde blochez, este actuatorul: vestitul jack care trage cablul acceleratorului în loc de picior. Este nevoie de ceva suficient de mare, destul de rapid, controlabil prin electricitate. : Roll: ...

Ai idei? Există piese frumoase de ridicat pe mașini foarte noi în pauze?

A trecut ceva timp de când ideea mă încântă în cap, iar acum, că există în comerț, îmi spun că nu este atât de conalaj ...


a făcut parte dintr-unul dintre numeroasele proiecte pe care le-am făcut în clasă. Se joacă un controler μ care face în timp real, linii de cod qs și un amplificator pentru a conduce un motor și rotirea saltului. (Un cilindru pare complicat, un motor electric este mai reactiv.)
În ceea ce privește pb renault, sunt sigur că băieții au încercat să regleze cu viteze mari, 180-200 km / h, iar acolo μcontroleur își mărturisește limitele în ceea ce privește timpul de reacție!
În cele din urmă este părerea mea : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 07/12/05, 14:50

Nu văd relația cu niciun timp de reacție al microcontrolerului ...

Reglarea vitezei pe o mașină este un proces lent.
Setăm viteza pe care vrem să o controlăm și apoi dacă mașina este deasupra, sistemul trebuie să elibereze acceleratorul, iar dacă mașina este mai jos, trebuie să accelereze. Orice micro-controler poate gestiona perfect acest automatism, chiar dacă viteza este 200km / h ...

În plus, putem adăuga apoi mai mult sau mai puțin inteligență.
Într-adevăr, dacă suntem 1km / h sub punctul stabilit, nu vom accelera minuțios, trebuie să accelerăm puțin.
Dacă ne aflăm sub valoarea de referință de 10km / h, putem accelera mai greu pentru a atinge valoarea mai rapidă.

Este un proiect pe care mi-am dorit adesea să-l fac pe mașina mea, pentru că deseori fac călătorii lungi> 1000 km și asta mi-ar permite piciorul să se odihnească! Pentru a ușura piciorul drept, uneori folosesc stânga ...

Ca actuator, kitul despre care vorbești folosește o priză electrică, este de fapt un fel de rapel. Acesta este exact ceea ce aveți nevoie. Un motor electric singur nu poate face trucul.
Este nevoie de un servomotor, precum cele utilizate în model, dar este imperativ ca demultiplicarea motorului să fie viermă. În caz contrar, arcul de retur neutru al supapei de accelerație se forțează permanent pe motorul servomotor, rezultând uzura prematură.

A+
Cyril
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 07/12/05, 15:26

Pe mașinile acționate manual (accelerator și frâne cu tracțiune pentru persoanele cu handicap), există un motor mare care trage de cablul de accelerație controlat de un senzor de poziție al unui cerc pe volan.

Este destul de complicat și destul de brutal / sensibil (atenția trebuie să fie mult mai reactivă decât un regulator). Mă întreb de ce electronica (controlul volanului) nu poate controla direct electronica de injecție și aprindere, ar fi totuși mai directă, mai simplă și mai fiabilă decât un sistem care se bazează pe electronica ploaie un motor electric apoi o parte mecanică (cablu și legătură) și apoi electronică din nou (pe mașinile moderne, desigur).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 07/12/05, 16:04

Pe vehiculul meu nu pot conduce direct electronica.

Într-adevăr, mai există un cablu de accelerație. Acesta permite deschiderea fluturilor de aer. Și pe acceleratie, există un potențiometru care poate informa computerul asupra poziției pedalei de accelerație.
Pe acest tip de vehicul este, prin urmare, imperativ un servomotor pentru a putea controla supapa de aer.

Pe de altă parte, cred că acum unele vehicule nu au niciun cablu de accelerație, pedala jucând doar pe un potențiometru. Acesta este computerul care conduce acceleratia de un servomotor.
În acest caz, este posibil, într-adevăr, să generați totul electronic, este suficient „să înlocuiți pedala de accelerație.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 315