Asigurarea electrolizei la bord

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1

Asigurarea electrolizei la bord




de Misterloxo » 26/12/05, 20:39

Având în vedere succesul subiectului privind electroliza îmbunătățită, am vrut să discut aici despre măsurile și dispozitivele pentru asigurarea electrolizei la bord:

- bubbler
- blocant de flacără ...

Sfaturi pentru cei mai experimentați în acest domeniu ...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 26/12/05, 22:41

Ben, lovitura bulei nu este rea, evită orice întoarcere către camera de electroliză.

Dar pentru a face și mai bine, cred că în camera de electroliză trebuie să existe o ventilație. Astfel, atunci când motorul aspiră (prin bule), aspiră nu numai 2H2 O2, ci un amestec de aer 2H2 O2 + care s-ar forma în camera de ardere. Și acest amestec este mult mai puțin periculos, deoarece nu mai este la fel de exploziv ca 2H2 O2 pur. În cazul unui flashback, nu există explozie.

Atunci nivelul de siguranță necesită un sistem care întrerupe generarea de gaz dacă motorul nu funcționează.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6982
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 26/12/05, 22:58

Postat pe: Joi 01 Dec 2005 01:38 de Gegyx

Cel mai simplu este să lăsați amestecul gazos care tocmai s-a format, în aceleași proporții ideale pentru recompunerea apei (amestec stoichiometric); energia va fi maximă (și poate mai mult decât era de așteptat, deoarece nu ar exista doar H2 și O2 pure). Trebuie să aveți grijă în construcție, pentru coroziune și suduri, senzori de presiune și temperatură pentru a întrerupe curentul, senzori de nivel simpli pentru re-alimentarea cu apă și o supapă; prin dublarea securității, avem un risc mai mare ...
Ca măsură de precauție esențială, amestecul colectat trebuie trecut peste plăci, printr-unul sau chiar două filtre de apă (o barieră mai bună pentru a opri un posibil flashback), înainte de utilizare.
Gazul este fabricat la cerere, la o presiune foarte ușoară și apoi utilizat imediat. Furnizați o trapă de inspecție sigilată pentru a verifica și curăța rezervorul, verificați nivelul apei din filtre, după utilizare moderată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 26/12/05, 23:07

Nu este necesar să se păstreze amestecul stoichiometric, deoarece motorul nu va putea să se alimenteze cu acest gaz (debit insuficient). Deci, motorul va înghiți neapărat aer în plus față de gaz și, prin urmare, proporțiile nu vor mai fi oricum stoichiometrice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 28/12/05, 16:33

gegyx a scris:Postat pe: Joi 01 Dec 2005 01:38 de Gegyx
Trebuie să aveți grijă în construcție, pentru coroziune și suduri, senzori de presiune și temperatură pentru a întrerupe curentul, senzori de nivel simpli pentru re-alimentarea cu apă și o supapă; prin dublarea securității, avem un risc mai mare ...


Bună gegyx!

Aveți referințe ale unor astfel de senzori?
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 28/12/05, 16:38

Aici, de exemplu, butonul de securitate realizat de Tero (frumoasă carte):

Imagine

Imagine

Întrebarea pe care mi-o pun este dacă nu există riscul ca motorul să aspire prea tare și astfel să aspire apă? :?
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6982
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 28/12/05, 19:54

bonjour,
nu, nu am o referință specifică de furnizat. Ceea ce propun este doar părerea mea, formată din logica mea, gustul meu pentru practică și diversele „cunoștințe”, datorită unei minți curioase cu privire la toate tehnicile și inovațiile.
În cutie, nu este nimic transcendent: este evident că amestecul este periculos . Orice posibilitate de scurgere sau supraproducție trebuie eliminată; prin îngrijirea construcției, prin favorizarea demontării pentru vizitele controalelor și prin înmulțirea diferitelor valori mobiliare care blochează producția de îndată ce există o anomalie.
Am vizitat pe internet câțiva dealeri de echipamente de sudură cu gaz Brown din lume, America de Nord, Australia, China, Italia ... Și să vedem dacă putem obține câteva idei pentru construcții. Rezervorul de electroliză al ultimelor mașini industriale pare să se încadreze într-un cilindru orizontal (tubul mai sigur decât o cutie în caz de explozie, cred, dar poate un proces nou). Mașina originală este o cadă dreptunghiulară. Asociații s-au despărțit și au continuat cercetarea și construcția de-a lungul căilor divergente. Chinezii au copiat totul cu o mașină de bază standard, supusă „capriciilor” de producție, deoarece totul este simplificat. Un exemplu, cum ar fi ceea ce nu deranjează cu electronica de prisos, nivelul electrolitului este gestionat de 2 electrozi care se scufundă în supă, la 2 niveluri (ridicat și scăzut). Inovația mașinilor este de a face fără curent continuu, pentru a evita un transformator mare și un ventilator care consumă electricitate. Oprirea focului de apă, fiind cea mai simplă și mai sigură soluție. Dacă vă temeți de o revărsare a apei, puteți adăuga un senzor pentru a opri orice ieșire.
Rețeaua imaginii dvs. (tampon de spălat vase) este pus în tubul dvs. din pvc, desfășurat pe tot volumul?
Acesta este, cred, principiul, pentru a atenua o expansiune rapidă a gazelor și a returului; trebuie utilizat în containere explozive; asta au adăugat inginerii la tancurile Concorde, în urma accidentului și căptușind peretele interior cu amortizoare pentru a atenua o undă de șoc care vine din exterior.
PS: Sunt surprins de dimensiunile reduse ale electrozilor Tero: ~ 3,5 x 10 cm ... Ar fi suficient? NLC caută în testele sale de performanță să pună cea mai mare suprafață pentru același curent!
Dernière édition alin gegyx 28 / 12 / 05, 22: 29, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 28/12/05, 22:21

gegyx a scris:Rețeaua imaginii dvs. (tampon de spălat vase) este pus în tubul dvs. din pvc, desfășurat pe tot volumul?
Cred că este principiul de a atenua o expansiune rapidă a gazelor și a flashback-ului; trebuie utilizat în containere explozive;


Da. Așa este!

gegyx a scris:PS: Sunt surprins de dimensiunile reduse ale electrozilor Tero: ~ 3,5 x 10 cm ... Ar fi suficient? NLC caută în testele sale de performanță să pună cea mai mare suprafață pentru același curent!


De fapt, electrozii săi au 160x200x0,8 mm. Pentru a avea suprafața activă, este necesar să îndepărtați 12 mm garnitură în jur și să țineți cont de faptul că nivelul apei este cu aproximativ 25 mm mai mic decât partea superioară a celulelor.

Deci (160 - 2x12 - 25) x (200 - 2x12) = 111 x 176 = 19 mm² 536, 195 cm²
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 322